Grupa građana BU2: Investiranje uprevenciju prijevremenog porođaja treba da bude prioritet i kontinuirani zadatak države
Svjetski dan prijevremeno rođenih beba, 17. novembar 2023. godine, po trinaesti put se objeležava u svijetu, sa idejom da se pažnja društva usmjeri na ozbiljne probleme prijevremeno rođenih beba i njihovih roditelja.
„U svijetu je učestalost prijevremenog porođaja oko 10%, što znači da se svaka deseta beba rodi prije termina. Svake godine, oko 15 miliona djece se rodi prije termina (prije 37 gestacijske nedelje), od toga 1 milion ne preživi“, saopšteno je iz NVO Grupa građana BU2.
Kako su dodali, „prijevremeni porođaj je značajan zdravstveni problem u cijelom svijetu zbog prateće smrtnosti, kratkotrajnih i dugotrajnih posljedica, kao i visokih troškova za zdravstveni sistem i društvo u cjelini“.
„Liječenje prijevremeno rođenih beba je zahtjevno, dugotrajno, skopčano sa brojnim rizicima i predstavlja veliki izazov za zdravstvene profesionalce, a za roditelje i porodicu, to je neočekivani događaj, izvor velike traume i hroničnog stresa“, naveli su iz NVO BU2.
Nažalost, ne postoje efikasne rane intervencije za prevenciju prijevremenog porođaja.
„Investiranje u prevenciju prijevremenog porođaja treba da bude prioritet i kontinuirani zadatak države predsjednika Jakova Milatović, Vlade Crne Gore i premijera Milojka Spajića, jer svaka beba zaslužuje da bude zdrava na rođenju“, istakli su iz NVO BU2.
Za kraj su dodali:
„NVO Grupa građana BU2 se pridužuje naporima The World Prematurity Network-a i EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) da se pažnja društva fokusira na ovaj važan globalni problem i da se prijevremeno rođenoj djeci omogući najbolje liječenje i njega, a njihovim porodicama preko potrebna podrška i pomoć“, zaključuje se u saopštenju NVO Grupa građana BU2.