Grčka traži od EU da reaguje na poskupljenje struje u Istočnoj i Južnoj Evropi

0

Cijene struje u Istočnoj i Južnoj Evropi naglo su porasle tokom ljeta usljed velike potražnje i ukrajinskog uvoza, upozorio je grčki premijer Kirjakos Micotakis, zatraživši od Evropske komisije da raspodijeli teret snabdijevanja i da pomogne izgradnju prekogranične infrastrukture, prenosi Hina pozivajući se na agenciju ANA.

Od aprila do avgusta veleprodajne cijene struje u Grčkoj više su nego udvostručene, skočivši sa 60 na 130 eura po megavatsatu, naveo je Micotakis u pismu predsjednici EK Ursuli Fon der Lajen. Poskupljenje je velikim dijelom rezultat regionalnih faktora, ističe šef grčke Vlade, uz obrazloženje da je sličan rast cijena struje zabilježen i u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj i u drugim članicama EU-a.

Cjenovni šok

“Posrijedi je regionalna kriza”, zaključuje premijer Grčke koji dodaje kako se cjenovni šok može objasniti nizom faktora, uključujući vrlo visoke temperature, probleme u proizvodnji i u prekograničnim kapacitetima i nisku količinu padavina tokom zime.

Dodatni je teret regiji i činjenica da je Ukrajina, zbog ruskih napada na elektromrežu, postala značajan neto uvoznik struje, tumači Micotakis i upozorava kako ukrajinski manjak u opskrbi pokrivaju države EU-a, ali šok nije u jednakoj mjeri utjecao na sve članice Unije.

U normalnim uslovima cijene su u državama na potezu od Češke do Grčke obično slične i na početku godine prosječna mjesečna cijena struje u državama regije razlikovala se za samo nekoliko eura, piše grčki premijer. Ovog ljeta razlika se povećala i pojedinih sati iznosila je među susjednim zemljama i više od 100 evra po megavat satu.

“U ekstremnom slučaju cijena struje u Mađarskoj iznosila je 940 evra po megavatsatu dok je u susjednoj Austriji bila 61 evro po megavatsatu”, navodi Micotakis.

Više dogovora na regionalnom nivou

Još više zabrinjava složeni i nepregledni sistem koji je zagonetka i stručnjacima, naglašava on, upozorivši i da vlade “ne mogu uvjerljivo građanima objasniti zašto je cijena struje koju plaćaju tako naglo porasla”.

Založio se zato za više koordinacije i planiranja na regionalnom nivou, ustvrdivši i da EU mora preuzeti regulativu budući da odluke na nivou pojedinih država nisu od velike koristi kada cijene struje “oblikuju događaji udaljeni stotine ili čak hiljade kilometara”.

Potrebno nam je i posebno rješenje za ukrajinski uvoz, naglasio je grčki premijer. “Ako transferi struje unutar EU-a ne budu dovoljni, utjecaj izvoza u Ukrajinu osjetiće samo neke države”, piše Micotakis i traži i gradnju interkonektora kako bi se dovršilo unutrašnje tržište EU-a.

“Lokalno zagušenje može uticati na šire područje pa je svaka prekogranična tačka pitanje općeg interesa i ta bi činjenica trebala utjecati na naše planiranje i na promovisanje prekograničnih kapaciteta”, zaključuje Micotakis.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.