Gradski menadžer: Uskoro registar imovine Glavnog grada, izgubili dio atraktivnih lokacija
Vršilac dužnosti gradskog menadžera Glavnog grada Luka Đukanović kaže da je Strateški plan razvoja Glavnog grada za period 2025-2030 jedan od najvažnijih i najkompleksnijih dokumenata koji treba jasno da prikaže viziju i pravce razvoja grada u narednih nekoliko godina.
„Na početku mog mandata, fokus će biti na detaljnoj analizi trenutne situacije u Podgorici. Prvi korak će biti identifikacija postojećih nedostataka u uslugama prema građanima i privredi. Identifikacija ovih nedostataka biće osnova za izradu Strateškog plana razvoja Glavnog grada za period 2025-2030“, kazao je Đukanović u razgovoru za Gradski portal.
Cilj je kaže da se kroz pažljivo planiranje i realizaciju unaprijedi kvalitet života u Podgorici.
Takođe je potrebno sagledati trenutno stanje realizacije brojnih projekata kako bi se indetifikovale eventualne smetnje i radilo na njihovom rješavanju.
„Svakako ključni problemi na koje ćemo se usmjeriti u kratkom roku, između ostalog, uključuju nedostatak parking mjesta, što predstavlja veliki izazov za građane i posjetioce i radimo u pravcu razvijanja održivih rješenja za povećanje broja parking mjesta. Takođe su evidentne velike saobraćajne gužve u određenim periodima dana. Radimo na povećanju kapaciteta saobraćajne infrastrukture i unapređenju javnog prevoza kako bismo smanjili zagušenja u saobraćaju. Istovremeno veliki izazov sa kojim se susrijećemo jeste i neadekvatno upravljanje otpadom. Radimo na uvođenju efikasnijeg sistema za upravljanje otpadom kako bi grad bio čistiji i ekološki održiviji“, kazao je Đukanović.
Navodi da će jedna od strateških mjera biti i valorizacija zemljišta i objekata u vlasništvu Glavnog grada koji trenutno nemaju funkciju.
„Smatram da postoji značajan investicioni potencijal u razvoju biznis zona, koje mogu postati centri ekonomskog rasta i inovacija. Prvenstveno moramo definisati model valorizacije imovine, uključujući mogućnosti za privatno-javno partnerstvo. Ovaj model može omogućiti efikasno korišćenje gradske imovine, uz istovremeno privlačenje investicija i stvaranje novih radnih mjesta. Lično sam protiv klasične prodaje državne/opštinske imovine a više za dugoročne odnose sa privatnim kapitalom nakon čega bi se imovina vraćala u vlasništvu grada“, istakao je Đukanović.
Tokom procesa valorizacije, kako navodi, strogo će voditi računa o zaštiti interesa grada i države
Uskoro registar imovine Glavnog grada
On smatra da je Podgorica, kako zbog neplanskih gradnji, tako i pojedinih neodgovornih investitora, izgubila značajan broj atraktivnih lokacija.
„Međutim, i dalje postoji prostor za privlačenje investicija. Trenutno smo u fazi finalizacije registra imovine Glavnog grada koji će jasno pokazati preostale atraktivne lokacije. Ipak, suočavamo se sa izazovima poput uzurpacija zemljišta i objekata i neriješenih sudskih sporova koji komplikuju ovu situaciju. Naš cilj je da kroz dugoročne modele partnerstva sa privredom sačuvamo ove lokacije za buduće generacije, dok istovremeno valorizujemo imovinu na najbolji mogući način u ovom momentu“, naveo je Đukanović.
Prema njegovim riječima, transparentnost i zaštita interesa grada i države će biti u fokusu svakog koraka ovog procesa.
„Iako ne želim zvučati nerealno, vjerujem da je ovo jedini put ka uspjehu. Ukoliko uspijemo da valorizujemo barem nekoliko lokacija na ovaj način, napravićemo značajan iskorak i postaviti temelje za održivi razvoj Podgorice uz čuvanje kapitala“, kazao je Đukanović.