Gofus: Nekoordinisane akcije na Kosovu* povećavaju rizik od nasilja
Nekoordinisano djelovanje, posebno na sjeveru Kosova*, moglo bi da poveća rizik od nasilja, što ugrožava bezbjednost svih građana Kosova* i ugrožava trupe Kfora, poručio je pomoćnik generalnog sekretara za operacije NATO-a Tomas Gofus u izjavi za RTK.
„Tokom protekle godine povećali smo broj vojnika na Kosovu*, kako bismo se, nažalost, pozabavili izazovnijim bezbjednosnim okruženjem i ponovnim izbijanjem tenzija. Ovo još jednom pokazuje brzu posvećenost Nato saveznika i partnera održavanju bezbednosti duž ‘Kosova’ i Balkana uopšte“, rekao je Gofus.
Kako kaže, dodavanje vojnih trupa, koje je trenutno neophodno, nije rješenje za dugoročni mir na Kosovu*, već je rješenje političko.
„Od suštinske je važnosti da i Priština i Beograd budu konstruktivno uključeni u dijalog uz posredovanje EU kako bi se riješila preostala pitanja. Nastavljamo da pozivamo sve strane da bez odlaganja implementiraju postignute sporazume. Kao što smo vidjeli, iznenadne i nekoordinisane akcije, posebno na sjeveru Kosova*, mogu povećati rizik od nasilja, koje ugrožavaju bezbjednost svih ljudi na Kosovu* i ugrožavaju trupe Kfora“, rekao je.
Gofus je dodao da to povećava zabrinutost NATO-a i partnera za stabilnost regiona i Kosova* i bezbjednost njegovih trupa. Rekao je da vojnici Kfora ostaju privrženi svojim dužnostima, posebno na sjeveru Kosova*, uz redovne patrole i pomno praćenje situacije na terenu.
„Oni rade bez prestanka da bi situacija bila mirna, sprovodeći mandat UN. To sam rekao svima sa kojima sam razgovarao, da je važno imati koordinaciju sa NATO-om o nizu pitanja, uključujući i most na Ibru“, kazao je Gofus.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti sastao se sa Gofusom, kome je zahvalio za kontinuiran i pozitivan doprinos Misije Kfora i NATO-a kao i za „posvećenost očuvanju mira i bezbjednosti na Kosovu* i regionu“.
Kako je navedeno iz njegovog kabineta, Kurti je istakao važnost produbljivanja saradnje tzv. Kosovskih bezbjednosnih i odbrambenih institucija sa Kforom i NATO, kao i značaj kontinuirane koordinacije.
Kurti je rekao da socio-ekonomski i demokratski napredak Kosova* ide „ruku pod ruku“ sa vladavinom zakona i poretka, kojoj posvećenost ostaje nepokolebljiva i na usluzi svim građanima bez razlike.
Istakao je da je Kosovo* za tri godine pod, kako je naveo, „najvećim bezbjednosnim pretnjama iz Srbije“ postiglo najveći napredak u demokratiji i ekonomiji, dok su odbijali prijetnje i uspješno upravljali izazovima bezbednosti i mira.
„Mi štitimo ne samo građane i teritoriju, suverenitet i demokratiju, nezavisnost i slobodu, već i naš napredak i prosperitet“, rekao je Kurti.
(Kosovo onlajn)