Godišnjica litije “U imenu Božijem je sud i pravda!” (VIDEO)

0

Poslije Trojičindanskog i Svetovasilijevskog sabora, a uoči rasprave u Skupštini Crne Gore, protiv spornog diskriminatornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Podgorici je 24. decembra 2019. godine održan protest koji će kasnije prerasti u dostojanstvene litije za odbranu svetinja, koje su Crnu Goru vratile sebi i svojim korijenima .

Naime, tog utorka (24. decembra 2019. godine) dok je Zakonodavni odbor Skupštine Crne Gore zasjedao, i usvojio predlog diskriminatornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, čime su stvoreni uslovi za plenarnu raspravu koja je počela sjutradan, 25. decembra, stotine sveštenika i monaha predvođeni Visokopreosvećenim Mitropolitom crnogorsko-primorskim Amfilohijem i Preosvećenim vladikama budimljansko-nikšićkim Joanikijem i dioklijskim Metodijem, ispred parlamenta su izrazili svoj protest, apelujući na poslanike da ne glasaju za bezakonje i da ispoštuju glas naroda „Vox populi — Vox Dei“ (glas naroda – glas Božiji).

Arhijereji sa sveštenstvom i monaštvom Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke od podgoričkog Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja došli su litijski pod sloganom: U imenu Božijem je sud i pravda! (Sv. Petar Cetinjski). Pred Skupštinom vladika Metodije je pročitao proglas Svetovasilijevskog sabora u Nikšiću, a Mitropolit Amfilohije je pozvao poslanike da ne učestvuju u raspravi i izglasavanju zakona za čije povlačenje je već tada peticiju potpisalo 100 000 građana Crne Gore.

Nakon protestne litije, po povratku u Hram Hristovog Vaskrsenja, Mitropolit Amfilohije sa Episkopima Joanikijem i Metodijem, uz sasluženje sveštenstva i monaštva, služio je Svetu službu Božiju. U liturgijskoj besjedi Visokopreosvećeni je naglasio da je i današnje sabranje – sabranje na kome se učimo da služimo, a ne da gospodarimo, i prizvao blagoslov Božiji na Skupštinu i poslanike kako bi svi krenuli putem pravde i istine Božije, da budu svjedoci zakona Božjega, a ne nosioci bezakonja kroz koje će biti poraženi i prije nego što donesu takve zakone.

U proročkim riječima ovaj ugodnik Božiji svoju nadu je položio na Gospoda da neće dozvoliti da to bezakonje trijumfuje u Crnoj Gori.

“Samo oni koji se Bogom bogate, onim što je vječno i neprolazno, to su jedini pravi istinski bogataši. Svi ostali koji se klanjaju prahu zemaljskom, obogotvoravaju pare, dolare, evre, ili imanja neka, ili svoju vlast, ili svoje strasti, ti su poraženi, bilo ko da su oni. Dakle, to je taj poraz koji treba da se dogodi ovdje, ne poraz onih koji su na vlasti, niti nas koji služimo Hristu Bogu, nego poraz zla, mržnje, dioba, raskola, duha bratoubilaštva i bogoubilaštva. To treba da bude poraženo. I ja se nadam u Boga da će to biti poraženo. Bezakonje da bude poraženo, da bi zakon Božiji, zakon istine i pravde, i istinski ljudski zakoni trijumfovali.”

U Skupštini Crne Gore u noći između 26. i 27. decembra, 45 poslanika DPS-a, SD-a, Liberalne partije, Bošnjačke stranke, Hrvatske građanske inicijative, Force i SDP-a izglasali su Zakon o slobodi vjeroispovijesti. Protesti koji su te noći počeli zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, pretvorivši se u nezaustavljivu snagu koja je 30. avgusta dovela do pada onih koji su bili odgovorni za njegovo donošenje, postali su svjetla tačka savremene crnogorske istorije.

Godinu dana od donošenja diskriminatornog zakona, novoizabrana demokratska Vlada Crne Gore 17. decembra 2020. godine, na svojoj trećoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik prof. dr Zdravko Krivokapić, utvrdila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, da bi ga nakon toga dostavila Skupštini Crne Gore, radi donošenja po skraćenom postupku. Mitropolija crnogorsko-primorska i ostale eparhije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, koje su godinu dana protestvovale zbog njegovog donošenja, pozdravile su izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.