Godišnjica DPS-ovog neuspješnog pokušaja državnog udara i izazivanja građanskog rata za koji niko nije odgovarao (FOTO/VIDEO)

0

Na današnji dan prije tri godine, propao je DPS-ov pokušaj izvođenja državnog udara i izazivanja građanskog rata na Cetinju tokom ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u Cetinjskom manastiru.

Poglavica DPS-a Milo Đukanović je izdao direktivu svojim pristašama da ne dozvole mitropolitovo ustoličenje. Glavni izvršilac Đukanovićevog zlokobnog plana na terenu je bio njegov savjetnik za bezbjednost Veselin Veljović, a pomagači su bili brojni NVO-aktivisti, funkcioneri DPS-a, SDP-a i SD-a, penzioner Ranko Krivokapić, i 500-evraš Nenad Čanak.

Potporu gore nevedenim DPS-ovim terencima i plaćenicima dali su i pojedini građanisti koji su „igrom slučaja“ zasjeli u ministarske fotelje, poput Sergeja Sekulovića.

Istovremeno je na Belvederu, postrojba tomsonofila kojom je komandovao Saša Zeković palila gume i pretresala vozilo hitne pomoću u nadi da se u istom krije „okupator“ Crne Gore u liku patrijarha Porfirija.

 

Epilog ovog udruženog i loše organizovanog zločinačkog poduhvata je bio opšta bježanija, najprije glavnokomandujućeg Mila Đukanovića, kojem su komitaši oslobodili prostora na jednoj od gumenih blokada da napusti bojište. Ostali jurišnici nisu imali toliko sreće, pa su se morali zadovoljiti ulogom gutača suzavaca kojeg je na Cetinju tog dana bilo u dovoljnim količinama za sve domobrane ovog svijeta.

Posebnu ulogu u tom DPS-ovom skeču imao je bivši predsjednik i premijer Crne Gore Filip Vujanović kojeg je nakon godina tihovanja i mirovanja Milo opet izgurao iz jazbine (kao nekada nakon poraza ne predsjedničkim izborima). Popularni Fićo je pokušao da odigra svoj poslednji politički tango sa ženama koje su prvim redovima ispred guma isturili neustrašivi belvederski junaci, međutim, i taj poduhvat je izgledao bledunjavo kao i cjelokupna njegova politička karijera.

 

Treba konstatovati da je u tom krajnje delikatnom trenutku po Crnu Goru, koji je zahvaljujući DPS-u mogao prerasti u građanski rat,  policija, čim je dobila naređenje, postupila krajnje profesionalno i u veoma kratkom periodu odlučnom reakcijom obezbijedila uslove da patrijarh Porfirije ustoliči vladiku Joanikija za novog mitropolita crnogorsko-primorskom.

Tog dana je još jednom odbranjena narodna volja od 30. avgusta 2020. godine, a tekovina neuspjele belvederske gumene revolucije iz dana u dan blijedi, uprkos naporima ostrašćenih montenegrinsko-dukljanskih kvaziintelektualaca koji su u međuvremenu ostai bez DPS-ovih napojnica.

 

I pored toga što su svojim akcijama gurali Crnu Goru u sukob i ponor, bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i njegov uhapšeni savjetnik Veselin Veljović nisu sankcionisani.

Veljovića je cetinjsko tužilaštvo oslobodilo odgovornosti za napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, dok je krnji Ustavni sud Đukanovićev poziv na otpor okvalifikovao kao nepovrjeđivanje Ustava.

 

Veljović oslobođen optužbi za napad na policajca

Bivši savjetnik za bezbjednost Mila Đukanovića i nekadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović oslobođen je optužbi da je 5. septembra 2021. na Cetinju počinio krivično djelo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, u cilju da spriječi ustoličenje mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru.

Presudu je izrekla sutkinja Osnovnog suda na Cetinju Marija Ćupić. Nadležno tužilaštvo uložilo je žalbu na takvo rješenje.

Ustavni sud odlučio da Milo nije povrijedio Ustav kada je pozvao pristalice na otpor

Ustavni sud Crne Gore nije donio Odluku da je tadašnji predsjednik Crne Gore Milo Đukanović povrijedio Ustav, jer Predlog Odluke sudije izvjestioca nije dobio potrebnu većinu (1:3).

Sudija izvjestioc bio je Milorad Gogić. Njega su nadglasali Budimir Šćepanović i sudije Miodrag Iličković i Desanka Lopičić.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti podnijela je Skupština Crne Gore, a kao kršenje najvišeg državnog akta navedene su Đukanovićeve izjave od 28. avgusta na Cetinju, u kojima je apelovao da Srpska pravoslavna crkva obavi ustoličenje mitropolita Joanikija van Cetinja i kada je najavio da će i on biti na Cetinju 5. septembra na dan ustoličenja sa građanima koji se protive tom činu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.