Godišnjica bitke na Košarama: Hrabra Vojska SRJ se suprotstavili daleko jačem NATO-u, pripadnicima „UĆK“ i albanskim vojnicima!

4

Na današnji dan, devetog aprila 1999. godine počela je bitka na Košarama između tadašnje Vojske SRJ sa jedne i snagama NATO, odosno pripandicima “UČK” i Vojskom Albanije sa druge strane.

Ova bitka u kojoj su se pripandici Vojske SRJ, uglavnom mladi vojnici borili sa daleko nadmoćnijim neprijateljem i u kojoj su pružali gotovo nadljuski otpor trajala je do 10 juna. Tog devetog aprila, u tri sata u zoru, otpočela je artiljerisjka paljba od strane Vojske Albanije, potpomognute pripadnicima “OVK” i vojnicima NATO (među kojima su bili i dobrovoljci iz više zemalja) na položaje pripadnika Vojske SRJ. Kako su tada izveštavali mediji na albanskoj strani granice bilo je više hiljada naoružanih lica(od dve do deset hiljada), među kojima su pored pripadnika Vojske Albanije i terorista ”UČK” bili i pripadnici britanskih specijalnih jedinica, dok je na srpskj strani granice bilo svega oko dve stotine vojnika…

Iako su u popodevnim satima poslije besomučnog granatiranja vojnika SRJ, pripadnici ”OVK” u popodevnim satima ušli u karaulu Košare, pripadnici Vosjke SRJ koji su u međuvremenu dobili pojačanje uspjeli su u narednom periodu do potpisivanja Kumanovskog sporazuma da spriječe proboj neprijatelja na liniji fronta dugoj petnaest kilometara. Iako su pripadnici ”OVK”, albanske vojske potpomognuti pripandicima britankih specijalnih jedinica, njemačkim i drugim dobrovoljcima tokom dvomjesečnih borbi svakodnevno pokušavali kopneni proboj praćen bombarodvanjem NATO avijacije to im nije uspjelo, zbog čega je bitka na Košarama ostala kao sinonim hrabrosti mladih vojnika tadašnje vojske SRJ sa daleko brojnijim i nadmoćnijim neprijateljem. Iako je prema rapsoloživim podacima u ovim borbama više od stotinu vojnika SRJ (tačnije 108 vojnika) izgubilo živote, prema nezvaičnim navodima na drugoj stranni među pripadnicima “OVK” Vojske Albanije i vojnicima NATO bilo je daleko više žrtava između 150 i 300, mada je prema nekim navodima taj broj daleko veći.

4 Comments
  1. CG komentariše

    Kao u pripovijetci Laze Lazarevića „Sve će to narod pozlatiti“, heroji sa Košara su zaboravljeni, napustili vojsku ili su dobili otkaze, žive u siromaštvu, mnogi su izvršili samoubistva na jeziv način… Čitajte Nušića, Lazarevića, Tucovića, sve ovo što vam se dešava srbi su već jednom u nedavnoj prošlosti proživjeli.

  2. Jovan komentariše

    Vjecna Slava i Milost heroji vjecno ce zivjeti vjecno cemo ih pamtiti dok je svijeta i vijeka pamtit cecih narod jer su branili narod od nacista svaki od njih je Milos Obilic vjecna im Slava i Milost 🙏

  3. ATLAS komentariše

    NE SMIJEMO DOZVOLITI DA SE OVAKVI JUNACI ZABORAVE ! NA NAMA JE DA CUVAMO SJECANJE NA SVE NASE BORCE ZA DOMOVINU ! A NE KAO VLADA CRNE GORE STO SE DECENIJAMA BRUKA NEDOZVOLJAVAJUCI DA SE POGINULOM VOJNIKU U NATO AGRESIJI U DANILOVGRADU POSJETI GROB ! CRN IM OBRAZ DOVIJEKA !

  4. sergio komentariše

    Naciste i fasiste pominju samo sinovi bivsig komunista. Oni jos uvijek nepocinstva svojih oceva pravdaju istim rijecima i floskulama. Antrifasizam i antinacizam su prevazidjene rijeci u EU. To treba shvatiti.
    Ovim momcima svaka cast. Branili su svoju drzavu. I te kako branili… Stoga ih ni u jednom kontekstu ne treba stavljati u istu ravan sa komunistickim svastocinjama od poslije rata. To nije isto…
    Slava junacima sa Kosara i svim junacima koji su branili SR Jugoslaviju…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.