Godinu dana od prokopavanja Tunela: Da li ključ za rješenje slučaja leži u Loznici?

0

Prošla je godina od kako je kroz podzemni tunel provaljeno u depo Višeg suda u Podgorici. Iz deopa su iznešeni dokazi koji su se čuvali u toj prostoriji, a to je bila Tema Jutra Prve televizije o čemu su govorili Ivan Pekić iz internacionalne policijske organizacije, novinarka Jelena Jovanović i članica Odbora za bezbjednost i odbranu Jelena Nedović.

Jelena Jovanović je kazala da se svašta događalo u svjetskim zatvorima upravo kroz iskopane tunele ali da neko provali u depo bilo kog suda – ne postoji primjer.

„Mislim da smo to uspjeli samo mi da imamo. Nije ni čudo što je taj slučaj izazvao buru u javnosti a oni koji su trebali da se postaraju da do toga ne dođe a onda otkriju šta se desilo sa tim. Izostao je dobar dio odgovora i dokazi lebde u vazduhu. U jednom dijelu je tužilac odustao od optužbi a to je najznačajniji dio a to je sprečavanje dokazivanja“, kazala je ona.

Svi mogu zbog toga biti pušteni i da se tretira kao obična krađa iako je ovo bio slučaj upada u srce pravosudnog sistema.

„Nije smjelo da se dozvoli da se ovako traljavo sve dovede do ove tačke“, kazala je ona.

FOTO: Jelena Jovanović

 

Ivan Pekić je kazao da je bilo propusta u bezbjednosnom sistemu posebno u oblasti kontraobavještajne zaštite ili Agencije za nacionalnu bezbjednost.

„Ono na šta smo navikli je da nemamo moralnu odgovornost kada se dogode ovakvi zločini. Kada u srcu Podgorice dođe do prokopavanja tunela, to je bačena rukavica od strane OKG-a. To je samo na 30-ak metara od zgrade Vlade. Možda je tu mogao da se dogodi i atentat. Postavljalo se mnogo pitanja. Ono što je tada pompezno od 43. Vlade najavljivano jeste da će se ubrzo to sve riješiti, da su vinovnici lišeni slobode, a nakon godinu dana nemamo ništa“, kazao je Pekić.

Zeleni kombi je bio upadljiv te noći, navodi Pekić, i dodaje da je taj kombi nedeljama tu stojao a niko nije postavio pitanje u ANB-u da u krugu gdje se nalazi zgrada Vlade, predsjednika države i mnoge najznačajnije institucije.

„Niste ustanovili da vam se 2 mjeseca kopa kanal sa nekih 20-ak osoba koje to intenzivno rade punih 2 mjeseca. Postavlja se jedno logično pitanje – imamo li mi službu bezbjednosti Crne Gore i jesu li MUP i ostali spremni da odgovore na ostale izazove. Sjećam se izjava političara da tu nema drugih elemenata. Ta grupa od više lica je prva naznaka OKG-a. Sjećate li se izjave Borisa Savića koji je rekao da ništa ne fali od dokaza, a onda je 19 vrsta naoružanja i određena količinika narkotika neodstajalo. Preko godinu dana je potrebno da se to sve ustanovi“, kazao je on.

FOTO: Ivan Pekić

 

Jelena Nedović je kazala da se ne zna šta je nestalo a ona kao neko ko iz ugla građana ne zna šta se desilo, šta je poenta, ko je to naredio – imali smo samo najave da će se uhapsiti neki ljudi.

„Ne znamo šta se desilo osim da je država pokazala nemoć. Fascinantno je da u samom centru gdje su najbitnije državne institucije, Skupština, Ustavni sud, Tužilaštva, tu se dogodila takva stvar. To nam govori da je potrebna reforma sektora bezbjednosti. Mi uopšte nismo reformisali ANB, jer je akcenat bio na Upravi policije. Vezano za sami ANB, struktura se nije promijenila. Vjerujem da tamo postoji dosta kadra koji su zreli za penziju“, kazala je ona.

FOTO: Jelena Nedović

 

Jovanovićeva je kazala da jesu doveli mladi kadar, ali i da postoje pojedini koji su mogli biti predmet istrage.

„Imate u čuvenim prepiskama šefova škaljarskog klana sa policajcem i tajnim agentom. Policajac je identifikovan, agent nije. Nije njihov posao da špijaju kriminalcima već da se bave onim što su im nadležnosti“, kazala je Jovanovićeva.

Neki od njih koji su državljani Crne Gore su nerijetko bili na stupcima crne hronike.

„Neki su bili nova imena poput momka koji na kraju nije ni optužen. Imamo propuste da nedužne ljude dovodimo u vezu sa nečim. Momak je nepravedno optužen a samo tužilaštvo je optužilo sve osim Ivicu Piperovića kog su i oni hapsili. Kad nama kažu da ćemo privesti nekoga, mi idemo da fotografišemo. Možda bi i mi morali da budemo malo oprezniji ali smo zadnji u lancu koji treba da provjeravamo. A opet, imamo i Katarinu Baćović, čija majka je inače glavna žena pisarnice Višeg suda i koju nemamo ni u jednom obliku nigdje u optužnici (a neko joj je morao dati ključ)“, kazala je novinarka.

Link sa nekim ko je nalogodavac je trebao da se traži u Loznici, koja je uporište kotorskih klanova u Srbiji, a jer je sumanuto da su se sastali građani Loznice i Podgorice i da kažu da idu da opljačkaju depo višeg suda jer je to nemoguće.

„Imali su zadatak za koji su plaćeni“, kazala je ona.

Ivan Pekić je kazao da su šturo u javnosti mogli da vide šta nedostaje, a govorilo se o 19 komada naoružanja i da je veoma važno kazati da su taj tunel otkrile dvije službenice zbog neke određene promaje.

„To dovoljno govori o službi bezbjednosti. Apsurdna situacija jeste da depo nije pod video nadzorom. Cijela zgrada je pod video nadzorom a samo ta najvažnija prostorija nije. Tu očito postoje određene opstrukcije i pitanje je li neko iz samog suda učestvovao. Zašto se bježi od te lustracije? Da nije urađeno otvaranje tajnih dosijea? Rade li ljudi iz ozloglašene Sedme uprave? Rade…“, kazao je Pekić.

Narko karteli i njihov uticaj se mora pročistiti iz službi bezbjednosti, a službenik mora biti čist.

„Gro čistih službenika je u službi, ali je vrlo jasno i jasno se može utvrditi da imate službenika koji ima skupocjena vozila i životni stil mu odskače, jako lako možete shvatiti da on prima apanaže od OKG-a. Imamo slučajeve tortura jer tužilaštvo kaže da nema dovoljan broj dokaza. Imate određenu solidarnost plavu gdje kolega kolegu čuva“, kazao je Pekić.

Jelena Nedović je na kraju kazala da postoje mehanizmi kontrole policije, a imali smo disciplinska kažnjavanja u prošlosti, ali za ANB ne znam koji su njihovi mehanizmi kontrole.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.