Godine Kurtijevog terora

0

Negodovao sam zbog prisustva Erdena Atića na šetalištu i potom su me Albanci napali, a policija je uhapsila mene kao žrtvu njihovog nasilja, rekao je Aleksandar Arsenijević.

Kosovska Mitrovica – Pripadnici tzv. kosovske policije uhapsili su juče predsjednika Srpske demokratije Aleksandra Arsenijevića zbog navodnog remećenja javnog reda i mira, a nešto kasnije on je pušten iz pritvora. Arsenijević je priveden u blizini jednog od objekata koji su u vlasništvu Albanca, jer je pištaljkom izrazio protest kad se na šetalištu pojavio „gradonačelnik” sjevernog dijela Kosovske Mitrovice Erden Atić, inače izabran sa svega 500 glasova, na izborima koje su Srbi bojkotovali. Zamjenik komandira tzv. kosovske policije za Region sjever Veton Eljšani rekao je za Tanjug da su zajedno s liderom Srpske demokratije privedeni još jedan Srbin i dvojica Albanaca dodajući da se radi na rasvjetljavanju okolnosti i da ne zna kada će oni biti pušteni.

Ubrzo nakon hapšenja u popodnevnim časovima pristalice Srpske demokratije i građani okupili su se ispred policijske stanice u sjevernom dijelu grada zahtijevajući oslobađanje Arsenijevića, što se nešto kasnije i desilo. „Negodovao sam zbog prisustva Erdena Atića na šetalištu. Tada su trojica počela da me vrijeđaju i psuju iz novootvorenog kafića ’Misini’. Imam snimke kako je Atićevo obezbjeđenje sa njima nešto pregovaralo, dogovaralo se. Nakon toga je jedan od njih, u bijeloj majici, pokušao da mi priđe s leđa. Skočilo je posle i drugo lice koje me je prethodno psovalo. Lice u bijeloj majici je pokušalo da me povuče za ruku, tada je policija skočila i uhapsila mene, kao žrtvu njihovog nasilja. Ovo je nečuveno”, rekao je Arsenijević, prenosi „Kossev”. Izjavio je da je doživio „napad od tri lica albanske nacionalnosti koja nisu iz našeg grada, došli su sa juga”. „Iz tog razloga, kako kažu, uhapsili su me i napisali kaznu za nepoštovanje službenog lica”, dodao je Arsenijević, kome ovo nije prvo privođenje od strane tzv. kosovske policije i kazao da će Srbin koji je zajedno s njim sproveden u policijsku stanicu dobiti kaznu.

Foto: Politika

 

Prethodno su prošle sedmice zgradu i prostor u kojima su više decenija bile smještene institucije Republike Srbije, nakon upada tzv. kosovske policije, zaposjeli albanski predstavnici. Odlukom njihovih odbornika u opštini sjeverna Mitrovica, na čelu s Atićem, prostorije Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Fonda PIO, prostor gdje su bile Vatrogasna stanica i druge srpske službe i institucije, zauzelo je tzv. kosovsko ministarstvo policije, a kako prenose mediji, Priština je već počela s unošenjem inventara.

Sve ovo dešava se nakon više od dvije godine konstantnog terora specijalaca nazvanih Rosu, po nalogu režima Albina Kurtija u opštinama na sjeveru Kosmeta. Do danas nema najava da bi ovdjašnje većinski srpske sredine, u kojima ima i do 99 odsto srpskog življa, u dogledno vrijeme mogle bar malo da odahnu. Naprotiv, premijer privremenih institucija u Prištini, u svom govoru na Varšavskom bezbjednosnom forumu, prekjuče je iznio tvrdnju da je odluka o pojačanom prisustvu policije, kao i druge odluke u vezi s tim, donijeta u cilju „povećanja sigurnosti i proširenja zakonitosti”, iskoristivši još jednu priliku da optuži Srbiju da „nastavlja da predstavlja pretnju svojim susjedima na zapadnom Balkanu, koristeći ruski model”.

Izgovarajući ponovo optužbe na račun Beograda, Kurti zapravo pokušava da opravda svoje etnički motivisano nasilje i činjenicu da u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku ne prođe dan da ne izmisli neki novi povod ne bi li Srbima i drugim nealbancima otežao život i opstanak. Stiče se utisak da u Prištini postoji samo tzv. ministarstvo policije, s obzirom na to da su jednostranom odlukom sve površine i sve objekte u Kosovskoj Mitrovici zaposjeli njegovi pripadnici. Izuzetak su jedino prostorije u centru, gdje je smještena tzv. pošta Kosova, ili lokali i trgovinski objekti koje su preuzeli Albanci. Na ova mjesta Srbi ne zalaze, kao što je slučaj i sa kafićem nadomak samog glavnog mosta na Ibru. Kako se može vidjeti, tek nekoliko Albanaca sjedi u nekadašnjem kafeu „Dolče vita”, koji je prethodno skoro 30 godina bio u vlasništvu Srba.

Prištinske vlasti na mnogim lokacijama uklonile su i srpske trobojke, ali se one još vijore na pojedinim mjestima duž magistralnih puteva koji vode od Prištine ka Jarinju i u delu magistrale ka administrativnom prelazu Brnjak. Srpska obilježja su i na zdravstvenim ustanovama – Kliničko-bolničkom centru i domovima zdravlja, kao i na Prištinskom univerzitetu (PU) i drugim obrazovnim ustanovama. Sve ove institucije, uprkos prijetnjama Prištine, funkcionišu u sistemu Republike Srbije, mada su iz Prištine stigle prijetnje da će i to biti promijenjeno.

Prije nekoliko dana prištinski specijalci posegli su za novom provokacijom – postavili su betonske barijere na Brnjačkom mostu, u Ibarskom Kolašinu, u opštini Zubin Potok. To su učinili u neposrednoj blizini teritorije centralne Srbije, jer se u dijelu jezera Gazivode, na nekih tri stotine metara nalazi teritorija opštine Tutin. Kurti očigledno provocira Srbiju da bi reagovala na konstantno maltretiranje našeg naroda, ne bi li je uvukao u direktan sukob sa snagama NATO-a i Kfora. Međunarodne snage su doduše u posljednje vrijeme pojačale patrole, ali su svojim nečinjenjem dovele do toga da Kurti povuče brojne eskalatorne poteze.

Srpskom narodu kretanje otežava danonoćno prisustvo prištinske policije na magistralnim putevima. A mnogi Srbi prinuđeni da odlaze put Raške i Novog Pazara da bi podigli plate plate, penzije, socijalna davanja… Posebno su jednostranom odlukom Prištine o ukidanju dinara pogođeni stari i bolesni, koji put centralne Srbije odlaze i po ljekove, kao i svi koji propisanu terapiju podižu na ljekarski recept. Iz apoteka na sjeveru Priština je „protjerala” ljekove sa srpskom deklaracijom, a narod je već primio k znanju da ni u prodavnicama ne treba da traži robu sa srpskom deklaracijom. Ima, doduše, nezvaničnih najava da će uskoro ponovo biti uspostavljen promet srpske robe s Kosmetom i to na zahtjev najuticajnijih međunarodnih aktera na Kosmetu, ali je to i dalje upitno.

Pretučeni srpski mladići i nasilje nad pravoslavnim naslijeđem

Obim nasilja tzv. policije pod komandom Kurtija nad Srbima pokazuje i nedavni primjer, kada su četvorica srpskih mladića brutalno pretučena i uhapšena u večernjim satima u Kosovskoj Mitrovici. Njih su policajci udarali po glavi i cokulama u predjelu prepona, što albanski ljekari nisu naveli u svojim izvještajima. Da albanski specijalci, do zuba naoružani, ne prezaju da udare i na srpske svetinje, pokazuje i prošlonedeljno skrnavljenje istorijskog crkvišta u zaseoku Međugora, u Ibarskom Kolašinu, gde su, kako je navela Eparhija raško-prizrenska, „uništene ikone i vidljiva su oštećenja od metaka”. U znak protesta više stotina Srba u opštini Zubin Potok učestvovalo je u mirnom okupljanju ispred policijske stanice u ovom gradu, izražavajući duboko nezadovoljstvo radom policije, koja „skrnavi i puca u srpske ikone”. Ni povodom skrnavljenja pravoslavnih svetinja niko iz međunarodne zajednice nije reagovao, kao što nisu reagovali ni kada je nedavno na srpskoj zemlji Albin Kurti položio kamen temeljac za izgradnju policijske stanice u Lešku.

(Politika)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.