Glavni grad pokrenuo pitanje izgradnje novog Dnevnog centra

0

Glavni grad pokrenuo je pitanje izgradnje novog Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju Podgorica jer su kapaciteti postojećeg mali kako bi mogli primiti sve korisnike.

Postojeći Dnevni centar ima mogućnost da primi svega 20 korisnika, tako da su kapaciteti puni.

– Raduje me što je Glavni grad pokrenuo pitanje izgradnje novog Dnevnog centra i započeo pripremu tog važnog projekta, obezbjeđivanjem lokacije budućeg objekta. Za izgradnju i otvaranje novog objekta treba vremena, ali vjerujem da će i nova gradska uprava baš kao i sadašnja imati sluha za one kojima je pomoć najpotrebnija. Zainteresovanost roditelja za uslugu dnevnog boravka je sve više prisutna. Trebalo bi obezbijediti prostor, dvorište i objekat, koji po površini i funkcionalnosti zadovoljava standarde, a više odgovara potrebama korisnika – rekla je Olga Rovčanin, direktorica Dnevnog centra.

Ona kaže da je postojanje Dnevnog centra podrška roditeljima.

– Za korisnike i porodice Dnevni centar predstavlja ustanovu sa lepezom usluga gdje djeca i omladina dobar dio dana provode zajednički, u procesu socijalizacije razvoja svojih potencijala, unapređenju raznovrsnih vještina, kao i zabavu i rekreaciju. Pruža im se mogućnost da razvijaju praktične vještine za svakodnevni život, da stiču neku vrstu znanja u specifičnim oblastima i da pronađu svoje mjesto za radno angažovanje kako bi se lakše integrisali u društvo. Da do sada nije zaživjela usluga pružanja podrške za život u zajednici veći dio djece i omladine sa smetnjama i teškoćama u razvoju ne bi imao bilo kakvu svrsishodnu uslugu na raspolaganju te bi bio imperativ da se takva usluga što prije razvije. Prateći trendove zemalja iz regiona i najrazvijenijih sistema socijalne zaštite u Evropi, nameće se rad na povećanju kapacieta, jačanju spremnosti zajednice, kao i kreiranje velikih sistemskih pristupa u pružanju podrške osobama sa invaliditetom – kaže Rovčanin.

Ona ističe da je jedna od veoma značajnih aktivnosti koja se realizuje radno okupaciona terapija čiji je cilj razvoj motivacije, znanja, vještina i navika vezanih za rad, kao i uživanje u procesu i rezultatima rada.

Među aktuelnim oblastima rada izdvaja se sad već potpuno opremljen asistivni kabinet. Realizacijom projekta opremanje sale za fizioterapiju stvorena je mogućnost za angažovanjem fizioterapeuta koji radi na poboljšanju i očuvanju psiho-fizičke sposobnosti korisnika kroz individualni i grupni rad u zavisnosti od zdravstvenog stanja korisnika. Od opremanja senzorne sobe redovno se sprovode tretmani senzorne integracije. Sala za fizioterapiju i senzorna soba su smješteni u prostorijama manje površine, gdje oprema zauzima dosta prostora, funkcionalnost je ograničena, pogotovu kada se uzme u obzir broj i potrebe korisnika. Dvorište oko objekta je prilagođeno za OSI, ali nedostatak površine onemogućava sprovođenje sportsko rekreativnih aktivnosti na otvorenom. Zbog strukture korisnika koja varira počev od uzrasta pa preko interesovanja, potencijala i zdravstvenih potreba, sve do tipa razvojne smetnje, dodatni izazov je raspored i formiranje grupa korisnika u korisnom prostoru koji je sam po sebi dosta ograničen – kaže Rovčanin.

Rovčanin navodi da imaju problem i sa parkingom, te kombi vozilo ustanove kojim se prevoze korisnici je otežano.

(Dan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.