Gdje su bili principi kad ste gađali i cijepali Srbiju? Bajdenovo licemjerje u UN
Principi međunarodnog prava, očuvanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta država, kao temelji na kojima treba da počiva svjetski poredak, počeli su da „važe“ kada je buknuo rat u Ukrajini. U slučaju Srbije i nelegalnog otcjepljenja Kosova i Metohije, za, prije svega, zapadne sile ovih postulata nije bilo.
Upravo ta tema nametnula se tokom zasijedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija tokom koje je predsjednik SAD Džozef Bajden kao glavne vrijednosti spomenuo teritorijalni integritet i suverenitet i dodao:
– Ako dozvolimo da se Ukrajina rascijepi da bismo umirili agresiju, može li se bilo koja država članica UN osjećati zaštićenom i da li će nezavisnost bilo koje nacije biti sigurna.
U slučaju Srbije tumačenje nije bilo ovakvo – avioni NATO poletjeli su 1999. ka našoj zemlji bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN što je mimo međunarodnog prava, kada je lažna država proglasila nezavisnost rekli su da je u pitanju presjedan, a Rezoluciju SB UN 1244 doneti u Njujorku Zapad svakodnevno gazi. Agresija na našu zemlju „umirena“ je upravo njenim rasparčavanjem, kojeg se stanovnik Bijele kuće grozi kada je u pitanju domovina njegovog partnera Vladimira Zelenskog.
Predsjednik Aleksandar Vučić još jednom je ukazao na licemjerje i dvostruke aršine:
– To su zamjene teza i dvoličnost. Navikli smo. I dalje ne priznaju Rezoluciju SB UN 1244. Velikima je sve dozvoljeno, a mi koji smo mali bolje na vrijeme da shvatimo koliko smo mali. Nisam još shvatio, možda me pridikama ubijede.
On će ove stavove ponoviti i danas kada će se obratiti Generalnoj skupštini UN u Njujorku.
Direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić rekao je da Srbija, u podelama između ekonomskih i vojnih sila, između Severa i Juga, Istoka i Zapada, zauzima nezavisnu i neutralnu poziciju koja je orijentisana najviše ka Evropskoj uniji, ali ništa manje ni ka drugim horizontima i partnerima.
– Vučić će nastupiti principijelno, argumentovano i odlučno u odbrani međunarodnog javnog prava, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, kao članice UN. Argumente koje je američki predsjednik Bajden koristio, može da koristi i predsjednik Vučić u odbrani globalnog poretka, odnosno svega onoga što u slučaju Srbije nije poštovano, a tiče se situacije na KiM i neuspjeha u dijalogu Beograda i Prištine. To je onaj problem jer međunarodna zajednica, na čelu sa SAD, teško mogu da se pozivaju na sve ono što sad pričaju, kada postoji slučaj Srbije. Zbog toga ovoliki pritisci unazad godinu dana, zbog toga dvostruki standardi, ali to mora jednom da stane, i u tom kontekstu očekujem jedan važan nastup predsjednika Srbije – rekao je Miletić i dodao da iz godine u godinu potencijali i kapaciteti Srbije na diplomatskom planu rastu i njen značaj postaje sve veći.
Diplomata u penziji Zoran Milivojević kaže da su „svi argumenti koje Srbija ističe u skladu sa svojim državnim i nacionalnim interesima i insistiranju na međunarodnom pravu kada je riječ o KiM sada došli do izražaja na globalnoj sceni“:
– Srbija će prvi put biti u poziciji da njeni argumenti budu vladajući na globalnoj sceni. Ona nije više ista država i sa svojim principima i argumentima postojano stoji, mirne glave i savjesti. Svijet danas nije u stanju da, kako je rekao generalni sekretar UN Antonio Guteres, odgovori na sve veće globalne izazove, zato što je globalni sukob došao do punog izražaja posle rata u Ukrajini. Pokazalo se da je svijet podeljen, ali se probudio globalni Jug, što znači da Zapad nije više dominantan. Po pravilu istorije veliki nikada ne prihvataju da više nisu dominantni i pokušavaju da tu poziciju zadrže, što je proizvelo globalni sukob.