Francuska u sunovratu
Piše: Srđa Trifković, spoljnopolitički urednik mjesečnog magazina „Chronicles“ i vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci
Izvan francuskih geta, cena šireg društvenog „mira” je složena mreža laži i poluistina kojima elitna klasa nastoji da sakrije istinu o tome šta je njena „inkluzija” uradila francuskoj naciji
Andre Malro sa pravom je konstatovao da je „civilizacija sve ono šta se okuplja oko vere”. Kada jedna vera opada – kao što ukazuje celokupna istorija čovečanstva – na njeno mesto ne dolazi agnosticizam ili ateizam, već neka druga vera. Ovaj se proces uveliko odvija u Evropi, Francuskoj pre svega.
Nedugo posle dvonedeljnog divljanja hiljada muslimana na francuskim ulicama – koje su zapadni mediji listom opisivali kao „nezadovoljne mladiće iz predgrađa”, bez pominjanja njihovog porekla ili veroispovesti – sredinom jula proveo sam dve nedelje u Francuskoj, u brdima departmana Drom, između savojskih Alpa ka istoku i Provanse ka jugozapadu. Najbliža bakalnica bila je u šarmantnom gradiću Šatijon-an-Dioa, gde su za kasom radili beli srednjoškolci željni da zarade koji evro preko raspusta. Za 14 dana nisam video nijedan hidžab. U reci Drom kupanje u viru pružalo je olakšanje od tropske vrućine, a poseta obližnjoj vinariji obezbedila je zalihe lokalnih plemenitih tečnosti za večernji užitak na terasi. Praznik Dana Bastilje u obližnjem opštinskom centru Di obezbeđivalo je čak pet policajaca. Idilično, bezbedno, naizgled trajno.
Sve je to svetlosnim godinama daleko od stvarnosti urbane Francuske. Širom najveće zemlje EU, od Sen Denija do Miluza, od Strazbura do La Rošel – stadioni su bili ispunjeni desetinama hiljada vernika poreklom iz severne Afrike koji slave Ramazanski bajram.
Budućnost je jasna
„Francuska više nije katolička zemlja”, piše Frederik Lenoar, urednik časopisa Mond de Reližion. Prošle godine Figaro je konstatovao da je islam već „prva religija u Francuskoj” po broju aktivnih vernika. Oko 5.000 crkava predviđeno je za rušenje ili adaptaciju u druge svrhe do 2030. godine. Ovo se događa u zemlji koja nema političku, versku i kulturnu volju da održi u životu milenijumsko nasleđe koje predstavlja najdublju dušu Francuske.
Sa druge strane, imam Velike džamije u Parizu predložio je da se napuštene crkve pretvore u džamije. Ako uporedimo učestalost učešća u obredima petkom u džamijama i nedeljom u crkvama, budućnost je jasna: 65% praktikanata-katolika stariji su od 50 godina, a 73% aktivnih muslimana mlađi su od 50 godina. Hakim El Karui, savetnik predsednika Emanuela Makrona za islam, smatra da je već danas aktivnih islamskih vernika daleko više – 2.3 do tri miliona – nego katolika, oko 1,65 miliona.
U Francuskoj postoji preko 2.400 džamija. Bilo ih je 1.500 pre dve decenije i manje od 100 početkom 1960-ih. Politikolog Frederik Sen Kler kaže da će „prekretnica od 10.000 džamija, po sadašnjoj stopi, biti dostignuta pre kraja ovog veka”. Katolička crkva je izgradila samo 20 novih crkava u Francuskoj u protekloj deceniji, prema istraživanju lista La Kroa. Eduar de Lama, predsednik Centra za versko nasleđe u Parizu, kaže: „Iako su katolički objekti još tu, u Francuskoj se svakih 15 dana podiže jedna nova džamija, dok se istim tempom uništava jedna hrišćanska bogomolja”.
Isti tempo dehristijanizacije i rasta islama, mada sa različitim intenzitetom, vidi se svuda u Evropi, ali je Francuska najupadljiviji primer. Iako se pariski politički establišment pretvara da je zbunjen pravim uzrokom nereda – Makron je za njih okrivio društvene mreže – taj uzrok je isti je kao i tokom sličnih nereda 2005. godine: muslimani u Francuskoj i drugde u Evropi sebe već vide kao zajednicu de fakto autonomnu u odnosu na društvo zemlje-domaćina i njemu suprotstavljeno. Asimilacija više nije zamisliva opcija u Francuskoj, zemlji koja se nekada ponosila svojom sposobnošću da strance pretvara u Francuze. To je bilo moguće sa Italijanima, Špancima, Poljacima i Rusima, jer su bili kulturološki i civilizacijski srodni i zato što su dolazili u desetinama hiljada, ali ne u milionima. Muslimani čine preko 10 odsto stanovništva Francuske i oko petinu novorođenčadi. Oni žive u kompaktnim zajednicama u kojima više nije moguće kupiti vino u lokalnoj prodavnici i gde devojke ne izlaze na ulicu bez hidžaba.
Francuska država nije uspela da integriše svoje severnoafričke i arapske zajednice u društveno tkivo jer je taj zadatak strukturno nemoguć, što ilustruju učesnici nereda ovog leta koji ciljaju na kulturne institucije – posebno javne škole i biblioteke. U školama, nastavnici su stalno na prvoj liniji suočavanja sa agresivnim i često nasilnim mladim muslimanima. U oktobru 2020. godine, odrubljena je glava profesoru istorije i geografije, Samuelu Patiju, neposredno ispred njegove škole u predgrađu Pariza, zato što je navodno đacima pokazivao karikature Muhameda iz časopisa Šarli Ebdo.
Jedini neprijatelj
Francuska je bivša supersila koja uobražava da još uvek ima globalnu ulogu. Republika je svojevrsna izborna monarhija koja još uvek neguje simbole i narative grandioznije nego što veličina i ekonomija Francuske čine realnim. Za razliku od američke kičaste „izuzetnosti“ podržane sirovom snagom, galska arogancija je maskirana u eleganciju, u težnju za značajem, a ne dominacijom. U tom cilju, otkako je De Gol ušao u Pariz u avgustu 1944. godine, Francuska je morala da simulira veličanstvenost koja joj je van domašaja još od nemačke okupacije 1940. Kako je De Gol poverio jednom prijatelju: „Ja sam na sceni i glumim veru da je Francuska velika sila. To je trajna iluzija.“
Makron, patetični patuljak u poređenju sa De Golom, izjavio je globalnom Politbirou u Davosu pre pet godina da se „Francuska vratila na scenu“. To nije tačno. Elite pokušavaju da delegitimišu kao „populiste” i netolerantne rasiste milione Francuza i Francuskinja koji žele da zaštite svoju zemlju od dalje invazije. Sa druge strane, neposredno posle krvavih terorističkih napada u Parizu 13. novembra 2015. godine, Makron je dao teško shvatljivu izjavu da francusko društvo „mora da prihvati deo odgovornosti” za te napade zato što je navodno stvorilo „tle na kome buja džihadizam”. Dodao je da francusko društvo „mora da se promeni i da postane otvorenije”; nije naglasio prema kome ili čemu, ali razumno je pretpostaviti prema milionima dodatnih doseljenika iz severne Afrike. Pritom su francuske vlasti uveliko prihvatile da postoje de facto zabranjene zone unutar zemlje.
Makron oličava istorijsku amneziju i kulturni nihilizam savremenog Zapada, čime se on, štaviše, ponosi. Prilikom posete francuskoj zajednici u Londonu 22. marta 2017. Makron je izjavio da „ne postoji francuska kultura, već samo postoji kultura u Francuskoj, kultura koja je raznolika”. Istom prilikom on je dodao: „Francuska umetnost? Nikada se sa njom nisam susreo!” Emanuel Makron – neprijatelj hrišćanske vere, evropske civilizacije i francuske kulture – zauzima danas položaj na kome se pre samo pola veka nalazila ličnost poput Šarla de Gola. Da parafraziramo Luja XV: posle generala nastupio je potop. Možda je i logično što je Makron sadašnji stanar Jelisejske palate, u sunovratnoj progresiji, od Širaka preko Sarkozija do Olanda.
Susret Zapada i islama
Elite koje oni oličavaju ne uspevaju da integrišu – a kamoli da asimiluju – milione žitelja „zona posebne osetljivosti” u koje Francuzi nemaju pristupa. Ta stvarnost uništila je decenijama stare nade Žila Kepela, bivšeg predsedničkog savetnika za islamska pitanja, da će u Francuskoj nastati „Andaluzija” međuverske tolerancije. Privid mira ne može se održati jer su koreni ideološkog islamizma duboki i trajni među mladim izgrednicima. Francuska doživljava centralnu fazu opšteg i međusobno suprotstavljenog susreta Zapada i islama, sukob koji samo neko ideološki zaslepljen ili zlonameran ne može da prepozna kao takav.
Činjenica brutalno očigledna u imigrantskim predgrađimaima jeste da imigranti iz Severne Afrike i njihovo potomstvo rođeno u Francuskoj odbacuju kulturu i civilizaciju zemlje-domaćina, nasleđe koje su vekovima cenili i prihvatali milioni evropskih imigranata i stranaca. Zašto su muslimani tako imuni na Rasina, Zolu i Berlioza? Zašto ne idu češće u Luvr ili Versaj? Zato što su ubeđeni u superiornost svoje vere i svoje kulture, koja je nekompatibilna sa uzorima Pete republike.
Izvan francuskih geta, cena šireg društvenog „mira” je složena mreža laži i poluistina kojima elitna klasa nastoji da sakrije istinu o tome šta je njena „inkluzija” i „tolerantnost” uradila francuskoj naciji. Pravi uzrok francuske intifade je ogroman rast, disfunkcionalnost i samopouzdanje muslimanske imigrantske zajednice, koje ide uporedo sa kulturnim slabljenjem i demografskim padom francuske nacije.
Njena malaksalost, koja se manifestuje u ludilu posthrišćanske tolerancije, glavni je neprijatelj. „Nijedna druga rasa se ne pridržava ovih moralnih principa… jer su oni oružje samouništenja”, pisao je pokojni pisac Žan Raspaj krajem prošlog veka. Treba ih razumeti kakvi jesu – i odbaciti – ako Francuska želi da preživi. Test njenog opstanka, kao i Evrope u celini, biće pre svega duhovni, kulturni i biološki.
Sekularizam – zamenjujući hrišćanstvo kao temelj identiteta Zapada – odbacio je i sam koncept evropskog društvenog, geografskog i kulturnog prostora koji bi trebalo da bude zaštićen od fizičkog prodora i kulturne i duhovne penetracije onoga šta mu je strano. Evropa se zato nalazi na putu do sada u istoriji neviđene demografske, duhovne i kulturne samolikvidacije.
Odsustvo istorijskog pamćenja navelo je nosioce elitnog konsenzusa da svoja saznanja grade u virtuelnom svetu, čijih su neželjenih posledica (kako pogrešno misle) oni sami pošteđeni. Oni svoju veru gube već tri veka, otkako im je duh prosvetiteljstva usadio arogantnu pomisao da čovek može rešiti dilemu svog postojanja isključivim osloncem na svoj intelekt. Bez oporavka hrišćanske vere, konačni plod tog pogleda na svet biće demografski i svaki drugi kraj Evrope i njenih prekomorskih potomaka. Taj pogled na svet počiva na patološkoj negaciji vrednosti i legitimiteta svog – evropskog, hrišćanskog, istorijskog, kulturnog, duhovnog i civilizacijskog nasleđa.
Stalna afirmacija „drugoga” u ime multikulturalizma, tolerancije, antidiskriminacionizma, itd. dobila je širom Zapadne Evrope karakter sekularne religije koja ne sme da bude podvrgnuta kritičkom ispitivanju. Glavni dobitnik je demografski eksplozivan i operativno decentralizovan, ali ideološki monolitan islamistički pokret koji ima globalni karakter i svetsko-istorijski značaj.
Veliko je pitanje da li je još moguće instinktivno samodefinisanje ugroženih evropskih nacija. Otpor zahteva kidanje okova elite. Pre svega, njen je konsenzus o multikulturalizmu i imigraciji prinudno nametnut, ideološki po prirodi, krajnje dogmatski u praksi. Tvrdnje o poželjnosti brisanja granica među civilizacijama i narodima, među zemljama i kulturama, o njihovom mogućem i poželjnom mešanju, izvode se na osnovu apriornih ideoloških aksioma, a ne činjenica. Sa južne strane Mediterana i hiljadama milja istočno od Bosfora, ovo stvara opravdan utisak da se Zapad nalazi na silaznoj putanji. Uspeh gigantskih demografskih prodora šalje poruku desetinama miliona potencijalnih migranata – da je Evropa danas jedna lepa, bogata palata sa razvaljenom bravom i bez noćnog čuvara.
(Novi Standard)
Dok se tekst cita, osvaja te osecaj zaljenja, medjutim to je put koji su sami izabrali, najpre podrzavajuci terorizam na Kosovu. Sve prema narodnoj, kako cinili tako vam se i vracalo