Filipović: Inflaciju spriječiti razbijanjem monopola, nije realno da su cijene proizvoda niže u Minhenu i Barseloni nego u Podgorici

0

Najavljeno povećanje zarada kroz program „Evropa sad 2” u javnosti je izazvalo polemiku da li bi moglo dovesti do novog rasta inflacije.

Ekonomski analitičar Oleg Filipović za Adria TV, istakao je da bi država sa inflacijom trebala da se izbori ograničavanjem cijena.

Filipović navodi da bi ograničavanje cijena bilo efikasnije nego ograničavanje marži, s obzirom da nema razloga da dođe do novog rasta inflacije, međutim postoji psihološki efekat koji će se sigurno dogoditi i dovesti do povećanja cijena.

“Iz prostog razloga što poslodavci i vlasnici kompanija će sigurno gledati način da uvećaju svoj profit. Oni su najavili da će to pokušati da spriječe, ograničavanjem marži na određeni broj proizvoda i to može da da rezultat na kraći rok. Po meni je suština ograničavanje cijena s jedne strane, a sa druge vidimo da smo prije mjesec dana i više imali izmišljeni nedostatak primarnih proizvoda, mislim na ulje iz jednog prostog razloga jer dolazi do velikog reeskonta”, rekao je Filipović.

Upravo ta navodna nestašica, prema navodima Filipovića, dovela je do vještačkog podizanja cijena. Zato država mora pristupiti ovom problemu na direktniji način, odnosno iskoristi instrumente koje ima i pojača kontrolu uvoznih primarnih proizvoda.

“Ne možemo zanemariti da smo mi uvozno zavisna država, znači da se isprovjeravaju sve uvozne fakture, kao i da se pojača kontrola na domaćem tržištu odnosno i izvoza sa domaćeg tržišta prema tercijarnim tržištima”, smatra Filipović.

Inflacija u Crnoj Gori značajno je veća nego u nekim razvijenijim državama na zapadu, što kako Filipović navodi nije realno.

“Naravno da nije realno da su cijene proizvoda niže u Minhenu i Barseloni nego u Podgorici. Zato pričamo o limitiranju cijena, a ne o limitiranju marži. Limitiranje marži može da da određenu korist, to sprečava inflaciju, ali morate imati sve podatke o uvozu…”, dodaje Filipović.

Filipović navodi i da bi ograničavanje cijena predstavljalo miješanje države u tržište, ali da se mora priznati da u Crnoj Gori imamo dogovoreno tržište, a da u Evropskoj uniji tržište funkcioniše po slobodnom principu.

„Mi moramo da razbijemo dogovoreno tržište, odnosno da država svojim regulacijama stvori uslove da to tržište bude slobodno, a ne dogovoreno, što znači da može uticati tim mjerama, kao i da što prije krene u formiranje robnih rezervi,čak možda i da idu u formiranje javne kompanije za distribuciju primarnih proizvoda i sa treće strane da liberalizuju tržište kako bi neki drugi lanci koji su zainteresovani za poslovanje mogli da lakše pristupe tržištu”, zaključio je Filipović, prenosi Adria.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.