Fidelity consulting: ŠTO ZNAŠ TI, NJEMČE?
Piše: Fidelity consulting
Karakteristike kao što su disciplina, pouzdanost, tačnost, organizacija, temeljitost, pragmatičnost, analitičnost, odgovornost, kvalitet i obrazovanje često su asocijacije koje mnogi imaju kada razmišljaju o njemačkom nacionalnom karakteru.
Ovaj ugled nije neosnovan, posebno kada se uzmu u obzir impresivni ekonomski indikatori Njemačke.
Na primjer, godišnji bruto domaći proizvod po glavi stanovnika u Njemačkoj iznosi 63.522 dolara, što je 6 puta više u odnosu na Crnu Goru.
Uprkos snažnim ekonomskim indikatorima, Njemačka i dalje pažljivo pristupa analizi svojih ekonomskih politika i sistema.
Tako publikacija Njemačke savezne banke (Deutsche Bundesbank), naslovljena kao “Oporezivanje potrošnje za finansiranje isplata penzija” (broj 47/2021), nudi detaljnu analizu strategija finansiranja penzija putem različitih poreskih pristupa.
Rad obuhvata ukupno 37 strana, na kojima je predstavljeno čak 111 grafika koji ilustruju relevantne podatke i nalaze. Pored toga, tekst uključuje 49 formula, koje olakšavaju razumijevanje matematičkih i naučnih koncepata razmatranih u radu.
Da bi se osigurala pouzdanost i vjerodostojnost prikazanih rezultata, koriste se reference na 60 različitih radova, čije su naučne spoznaje bile od suštinskog značaja za izvođenje zaključaka.
Kvantitatvni model sadrži modeliranje demografije, kretanja na tržištu rada, domaćinstvima, kompanija, zarada, Vlade, međunarodna tržšta kapitala i trgovinu te intertemporalne opšte ravnoteže.
Aha, pojma nemamo što ovo sve znači ali da pitamo: što piše tamo?
Na strani 17 ovog materijala bukvalno piše: “Smanjenje stope doprinosa za rad za 10% mora biti finansirano povećanjem stope poreza na potrošnju (naša napomena: PDV i slični porezi) za dodatnih oko 6%, ubrzo nakon sprovođenja politike. Dugoročno, oko 4%“.
Da preslikamo ovo na Crnu Goru: PDV sada iznosi 21%, dok doprinosi za penzijsko invalidsko osiguranje iznose 20,5%.
Ako bi se umanjili doprinosi za 10%, PDV bi iznosio 25%. A ako bi se oni ukinuli, kao što je najavljeno kroz nepostojeći program Evropa sad 2, PDV bi trebalo da iznosi vrtoglavih 29%.
Ali ne lezi Njemče! Ova pedanterija od ljudi na strani 2 nastavlja da “teroriše” javnost: “Kako odlaganje poreskog opterećenja ide u prilog radno sposobnim domaćinstvima, oni koja prije svega zavise od transfera – poput penzionera – mogu izgubiti zbog viših poreza na potrošnju i nižih bruto zarada uzrokovanih nižim stopama poreza na rad.”
U prevodu: najveći gubitnici u dugom roku zbog povećanja PDV-a, bili bi penzioneri, jer će cijene biti veće zbog većeg poreza na potrošnju.
Za razliku od pedantnih Njemaca, nama je anestezirano servirana pero-laka krilatica “1.000 eura prosječna plata, 600 eura prosječna penzija, puna zaposlenost za godinu dana”, nepostojećeg programa Evropa sad 2, koji niko nije vidio a svi pričaju kako ga treba sprovesti u djelo.
U međuvremenu, od maja su prošla tri godišnja doba, autori se ne glaskaju jer znaju ono što mi tvrdimo – ovaj program je nemoguće sprovesti na način kako su ga zamislili bez izazivanja tektonskih poremećaja u ekonomskom sistemu Crne Gore.
Stvarno, što znaju ti Njemci koji su bez potrebe izgubili mjesece života kako bi napisali ovaj rad? Ko su bre oni? Bolje bi im bilo da čuju kako se planira ukidanje doprinosa za penzije bez ikakvih analiza, diskusija ili razmjene argumenata.
Što su se bakćali silnim matematikama, naučnim referencama, pažljivim formulacijama i nekakvim graficima (preko 100 komada, eeeejjj) iz nekih tamo statističkih softvera.
Mogli su jednostavno da objave kalkulator koji, alhemičarki lagano, na klik pretvara bruto u neto platu. Izgleda da je u kalkulatoru caka evropskih (ekonomskih) integracija, zar ne?