Fantazmagorija o članstvu Crne Gore u EU ne može poslužiti URI kao alibi za formiranje evropske manjinske Vlade uz podršku posrnulog DPS-a!

2

Zarad odblokiranja „evropskog puta“ kojim Crna Gora (ne)uspješno korača već 20-ak godina (ako računamo period državne zajednice) koalicija Crno na bijelo je zajedno sa opozicijom izglasala nepovjerenje Vladi Zdravka Krivokapića.

Pod plaštom bolje evropske perspektive savez URA-e i CIVIS-a se odlučio za riskantan potez rušenja Vlade čiji su dio bili godinu i po dana i čiji su koncept svojevremeno patentirali (i nametnuli ostatku parlementarne većine) nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020. godine.

Već polovinom mandata ekspertske Vlade bilo je sasvim jasno da politički brak između premijera Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića počinje da puca po svim šavovima. To se najizrazitije reflektovalo za vrijeme i nakon ustoličenja Mitropolita Joanikija na Cetinju 5. septembra.

Tada je postalo jasno da koalicija Crno na bijelo traži pogodan trenutak za „razvod“ od premijera i pojedinih ministara koji su tih dana predstavnicima nacionalnih manjina predstavljali plan za neutralisanje ucjenjivačkog potencijala poslanika URA-e i CIVIS-a u Skupštini Crne Gore prilikom izglasavanje važnijih odluka.

Podsjetimo, premijer Krivokapić je nakon ustoličenja na Cetinju planirao da smijeni ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića i direktora Uprave policije Zorana Brđanina.

Da će do konačnog razlaza između premijera i vicepremijera doći postalo je jasno  početkom godine kada su lideri GP URA i CIVIS-a obznanili javnosti da će zarad ubrzanja evrointegracija izglasati nepovjerenje Vladi Zdravka Krivokapića i predložiti formiranje manjinske Vlade kojoj će članstvo u EU biti glavna zvijezda vodilja.

Pozvali su tada Abazović i Pavićević sve parlamentarne političke partije da im daju blanko podršku, a oni će zauzvrat ostvariti višedecenijski san naših građana, a to je ulazak Crne Gore u EU.

Evropski put je bio praktično blokiran za vrijeme mandata Vlade Duška Markovića

A Crna Gora tapka u mjestu kada je u pitanju proces pristupanja u EU već od druge polovine mandata Vlade Duška Markovića.

Podsjetimo se samo da je EU tokom 2019. godine bukvalno aktivirala „klauzulu balansa“ zbog nedovoljnog napretka Crne Gore u poglavljima 23 i 24, koja u fokusu imaju sveobuhvatnu borbu protiv korupcije i jačanje efikasnosti i nezavisnosti pravosuđa.

Klauzula balansa predstavlja oblik suspenzije pregovora, koji bi se manifestovao u “blokadi” otvaranja novih pregovaračkih poglavlja ukoliko ne dođe do daljeg i dovoljnog progresa u najvažnijim poglavljima.

Upravo zbog toga Crna Gora tada nije otvorila jedino preostalo poglavlje 8, od ukupno 33, koje se odnosilo na konkurenciju.

Nakon što je Evropska komisija u izvještaju o napretku, krajem maja 2019. godine, uputila niz kritika na račun Crne Gore u domenu vladavine prava, slobode medija i raširenosti korupcije na visokom nivou, Brisel nije prestajao da upozorava zvaničnu Podgoricu na nedostatak rezultata u pomenutim oblastima.

-Da budem jasan, od države u tako naprednoj fazi pregovora se više očekuje, generalno na polju antikorupcije i finalnom oduzimanju imovine, kao i trgovini ljudima i slobodi medija. Takođe, bio sam veoma jasan da su napadi na novinare neprihvatljivi i da moraju biti istraženi- saopštio je 2019. godine tadašnji komesar za proširenje Johanes Han prilikom službene posjete Podgorici.

Uz podršku DPS-a se ne mogu ispravljati DPS-ove krive drine

Vlada Zdravka Krivokapića je bila očajna, ali spočitavati istoj da je odgovorna za zastoj u pregovorima o priključenju EU, krajnje je licemjerno i maliciozno, pogotovo ako dolazi iz političkih krugova koji su bili dio te i takve izvršne vlasti i čiji su predstavnici pokrivali najodgovornije državne funkcije.

Za zastoj procesa pristupanja evropskoj porodici naroda je odgovoran isključivo DPS i sistem vlasti koji je ustanovila ta partija. Dobro bi bilo kada bi nam predstavnici koalicije Crno na bijelo pojasnili kako planiraju da otkoče pregovore sa Briselom uz pomoć onih političkih snaga koje su najzaslužnije za takvu situaciju, prvenstveno DPS?

Da li gospoda iz URA-e i CIVIS-a smatraju da će se svi naslijeđeni crnogorski problemi riješiti ukoliko oni reformišu DPS i „dogovore“ sa zapadnim partnerima političko penzionisanje Mila Đukanovića.

Od tridesetogodišnje zaostavštine DPS-a Crna Gora se još dugo neće oporaviti, namjera URE da nagomilane probleme rješava uz pomoć samih uzročnika biće osuđena na propast.

Narodu treba reći gorku istinu da Crna Gora nikada neće biti dio EU

Prethodnih dana nas pojedini lideri još uvijek aktuelne parlamentarne većine uvjeravaju da će Crna Gora koja skoro deceniju pristupnih pregovora nije ispunila privremena mjerila u ključnim poglavljima 23 i 24 biti spremna za članstvo do 2025. godine.

Poput Zdravka Krivokapića koji je dobio obećanja da ćemo ovog proleća biti primljeni u EU, pojedini proevropski liderčići, bez ikakvog pokrića, plasiraju narodu tezu da će Crna Gora 2025. godine biti dio evropske zajednice.

Istovremeno, kredibilni evropski zvaničnici i lideri najvećih država članica poslednje dvije godine uporno ponavljaju da zemlje tzv. Zapadnog Balkana u skorije vrijeme, a najvjerovatnije nikada neće biti članovi Evropske unije.

Crnogorski vlastodršci su tokom poslednje decenije uspješno narodu „prodavali maglu“ da će Crna Gora postati član EU, iako su im najviši evropski zvaničnici jasno stavili do znanja da to toga neće doći zbog unutrašnjih organizacionih problema.

U tome su poslednjih godinu i po dana naročito prednjačili bivši premijer Zdravko Krivokapić i bivši predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić. Prošlogodišnja posjeta predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Podgorici odagnala je sve sumnje u izvjesnost članstva Crne Gore u Evropsku uniju.

Uzimati za ozbiljno izjave evropskih parlamentaraca Tonina Picule, Vladimira Bilčika, Viole fon Kramon i ostalih nižih dobroželjatelja iz Brisela i njihovo sufliranje za razrješenje poklitičke krize u Crnoj Gori zarad njene evropske perspektive krajnje je kontraproduktivno za političke faktore koji šire evropske vrijednosti od Pljevalja do Ulcinja.

Zemlje tzv. Zapadnog Balkana ispaštaju zbog prijema Rumunije, Bugarske i Hrvatske i unutrašnjih kontradiktornosti unutar EU

Da bi zemlje tzv. Zapadnog Balkana bile primljene u EU neophodno je revidirati trenutni Lisabonski ugovor koji predstavlja Ustav EU. Postojeći Lisabosnki ugovor bi morao da se zamijeni nekim bitno novim političkim aktom koji  bi predstavljao novi ustav EU, a za tako nešto nema ni trunke političke spremnosti u ovom trenutku u Briselu.

Zbog unutrašnjih kontradiktornosti unutar same EU i kajanja zvaničnog Brisela zbog prijema nespremnih Rumunije, Bugarske i Hrvatske, zemlje u regionu će ispaštati do daljnjeg po pitanju članstva u EU.

A kako pojedine zemlje regiona, uključujući Crnu Goru,  nisu odmakle u vladavini prava i primjeni kopenhagenških kriterijuma, evropska perspektiva ostaće i dalje nedosanjani ideal liberalnih prodavača magli sa Zapadnog Balkana.

 

 

 

 

 

 

2 Comments
  1. Q komentariše

    Kakva je..na „evropska manjinska vlada“ takvo nešto nigdje ne postoji,to je crnogorska prevaratsko-lopovska vlada,to je pravo ime za Dritangine prevare.Izbori.

  2. Kontra Revolucija komentariše

    NGOs ili NVOs preuzimanu vlast u Crnoj Gori !.
    Eh jadi, dokle ste dogurali !.
    Ubuduce ce se zvati „Soroševski Montenegro“ !.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.