„Evropski gradovi i regioni budućnosti“: Leskovac najprivlačniji mali grad za investitore
Magazin fDi, publikacija britanskog „Fajnenšel tajmsa“, u izdanju liste „Evropski gradovi i regioni budućnosti“ za 2024. godinu, rangirao je Beograd na visoko sedmo mjesto u kategoriji velikih evropskih gradova kada je riječ o ljudskom kapitalu, dok je Leskovac zauzeo čak prvo mjesto kao najprivlačniji mali grad za investitore.
Riječ je o listi koja rangira najbolje investicione lokacije u Evropi, a Srbija se istakla sa nekoliko gradova i regiona koji su se našli među najboljim lokacijama za investiranje. Tako se i ove godine Beograd našao u vrhu u svojoj kategoriji, a Leskovac je pobjednik u kategoriji manjih gradova.
Pored Beograda i Leskovca, ugledni britanski poslovni magazin je Kragujevac rangirao u kategoriji srednjih gradova na osmo mesto po efikasnosti troškova, a na listi FT našli su se i Šimanovci, Zrenjanin i Subotica.
Kada je reč o Beogradu, navodi fDi, u grupi Ljudski kapital i stil života glavni grad Srbije je zauzeo sedmo mesto, jer se ističe bogatom kulturnom scenom, visokim standardom života i raznovrsnim obrazovnim mogućnostima, što ga čini privlačnim za strane stručnjake i mlade talente. Prije svega, istaknuta je IT industrija kao i uslužna industrija, a te rezultate potvrđuje i veliki broj stranaca koji je došao u Beograd da živi i radi u prethodnih nekoliko godina.
U grupi Efikasnost troškova, Beograd je zauzeo deveto mjesto, jer nudi konkurentne troškove života i poslovanja u poređenju sa drugim evropskim gradovima, što je privlačno za kompanije koje traže ekonomično poslovanje.
Beograd je zauzeo osmo mesto u grupi – Poslovno okruženje, s obzirom da je poznat po povoljnom poslovnom okruženju, jednostavnim administrativnim procedurama i podršci za strane investitore.
Kako je je navedeno u obrazloženju, Vlada Srbije načinila je značajne napore prethodnih godina da pojednostavi procedure za poslovanje velikih, ali i malih preduzeća, kao i preduzetnika, što je sve omogućilo da Beograd bude na ovoj listi ispred gradova poput Kelna i Glazgova.
Ugledni poslovni magazin navodi kao značajne prednosti Beograda kvalitet radne snage odnosno veliki broj visokoobrazovanih ljudi koji sada već godinama rade u globalnim kompanijama.
Beograd je uspio da stekne reputaciju odlične destinacije za investitore koji traže talentovane i specijalizovane inženjere. Po pitanju kvaliteta infrastrukture, Beograd ima dobro razvijenu infrastrukturu, posebno u oblasti saobraćaja i telekomunikacija, što olakšava poslovanje i život građanima.
Takođe ima izuzetan geografski položaj pošto se, kako je navedeno, nalazi na raskrsnici puteva između Istoka i Zapada, što ga čini idealnom lokacijom za kompanije koje žele da posluju na tržištima oba regiona.
Leskovac prvi po troškovima poslovanja
Leskovac je u kategoriji mikrogradova kada je reč o efikasnosti troškova zauzeo čak prvo mjesto. Kako je navodi FT, Leskovac se ističe kao najpovoljniji mikro evropski grad budućnosti po efikasnosti troškova, što ga čini izuzetno atraktivnim za investitore koji traže ekonomično poslovanje. Leskovac je poznat po tekstilnoj industriji, jer ima razvijenu infrastrukturu u toj oblasti, što privlači investitore iz ove industrije.
Očekuje se da će Leskovac uz razvijanje infrastrukture i dodatna ulaganja privući još investitora. „Fajnenšel tajms“ navodi da grad ima tradiciju u proizvodnji i da ima obučenu i kvalifikovanu radnu snagu spremnu za zapošljavanje. Leskovac se nalazi u južnom delu Srbije i ima dobre saobraćajne veze sa ostalim djelovima zemlje i regiona, što olakšava distribuciju proizvoda i pristup tržištima.
Kragujevac je rangiran u kategoriji srednjih gradova na osmo mesto po efikasnosti troškova. Grad ima povoljne troškove života i poslovanja, što je privlačno za investitore koji traže ekonomično poslovanje.
Takođe, ima bogatu industrijsku tradiciju i razvijenu industrijsku infrastrukturu, što ga čini atraktivnim za investicije u proizvodnju i automobilsku industriju. Kragujevac, kako je navedeno, ima i visokoobrazovane radnike zahvaljujući prisustvu Univerziteta u tom gradu, što je važno za kompanije koje traže kvalifikovanu radnu snagu.
Uskoro u Kragujevcu počinje i izgradnja Inovacionog distrikta, koji će uz Data centar doprinijeti da se velike IT i inovacione kompanije razvijaju i u Kragujevcu. Kada je riječ o lokaciji, Šimanovci, Zrenjanin i Subotica imaju povoljne geografske položaje, sa dobrim saobraćajnim vezama, što olakšava pristup tržištima i distribuciju proizvoda. Sve tri lokalne samouprave pružaju podršku i olakšice za investitore, što doprinosi njihovoj privlačnosti kao investicionih destinacija.
Kada je riječ o drugim zemljama, na listi „Evropski gradovi i regioni budućnosti“ istaklo se nekoliko gradova iz centralne i istočne Evrope: Frankfurt u Njemačkoj, Vrloclav u Poljskoj i grad Luksemburg.
Ti gradovi su se izdvojili kao lideri u svojim kategorijama: veliki gradovi, srednje veličine i mali gradovi. London je potvrdio svoje vođstvo u kategoriji velikih gradova, dok je Barselona istaknuta kao top destinacija za strana direktna ulaganja.
Ocijenjeno je 330 evropskih gradova podeljenih po veličini stanovništva u pet grupa – velikih, srednje velikih, malih i mikro gradova.
Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je to veliko priznanje za Srbiju i da će nam to svakako pomoći da nastavio sa rekordima u privlačenju stranih direktnih investicija u našu zemlju.