Evrokup: Budućnost pala u produžetku

0

Drama u Podgorici u 2. kolu Evrokupa pripala je Gran Kanariji. Španski predstavnik je poslije produžetka savladao borbenu Budućnost sa 86:89 – 81:81 (25:20, 19:18, 14:24, 23:19 – 5:8).

Dobro prvo poluvrijeme, praktično u svim segmentima igre nije bilo dovoljno domaćima da upišu prvu pobjedu u Evropi. Nakon odmora Plavi su pali, ali su uspjeli da se vrate u finišu, izjednače nakon drame u samom finišu regularnog toka i izbore produžetke u kojima je Granka bila koncentrisanija.

Odlično su košarkaši kluba iz Njegoševog parka ušli u meč, prije svega napadački. Prednjačio je nepogrešivi Džuvan Morgan, sa 11 poena u prvih 10 minuta (1/1 za dva, 3/3 za tri).

Andrija Slavković je na startu meča pogodio dvije trojke, a na drugu su se “nakalemili” poeni Kenana Kamenjaša i pogodak Rašida Sulajmona van linije 6,75 za seriju 8:0 vođstvo od 19:10 u 6. minutu. Par desetina sekundi kasnije Morgan je pogodio za dvocifrenu prednost (22:12).

Amerikanac iz Granke, Kejleb Homsli, takođe je u prvoj četvrtini bio perfektan, sa 10 poena i šutem 3/3 za dva, i 1/1 za tri i sa linije za slobodba bacanja. Bivši košarkaš Tofaša je prepolovio prednost našeg šampiona, da bi gosti iskoristili pad u igri domaćih u finišu prve i na startu druge četvrtine da za nešto više od tri minuta vežu devet poena i preokrenu na 25:17.

Brzo su međutim izabranici Andreja Žakelja konsolidovali redove i na ulasku u poslednja dva minuta prvog poluvremena poenima Matea Drežnjaka stekli solidnih devet poena prednosti (44:35).

Budućnost je sredinom treće četvrtine i dalje držala sve konce igre u svojim rukama (52:46), ali je nakon toga stao napad, na drugoj strani se razigrao Endrju Albisi i Španci su serijom 10:1 preokrenuli na 53:56 u 27. minutu.

Albisi, Džoe Tomason i Majk Tobi su u finišu treće i na startu poslednje četvrtine inicirali seriju 9:0 kojom su gosti prvi put došli do dvocifrene prednosti (58:69).

Nije išao šut Plave u drugom poluvremenu, ali su na borbenost i volju, Sulajmon, Jogi Ferel i Kamenjaš uspjeli da smanje zaostatak na minus šest u 34. minutu.

Probudila se i dobro popunjena “Morača”. Argentinac Nikolas Brusino je nakon toga vezao dvije trojke za plus 12 Granke (63:75), ali se Plavi nisu predavali.

Vratili su Sulajmon trojkom (prvom za domaće u drugom poluvremenu), Megi sa šest poena i Kamenjaš iz tip-ina nadu dva minuta i 27 sekundi do isteka 40. minuta (74:75).

Buka sa tribina najveće crnogorske dvorane postala je zaglušujuća, nisu izabranici Jake Lakoviča mogli da čuju ni svoje misli… Ipak, Ferel je faulirao Karlosa Alosena na šutu za tri poena na ulasku u poslednja dva minuta. Španac je bio hladnokrvan (74:78).

Nije želio da istakne bijelu zastavu Megi. Američki šuter je ubacio trojku, uz fal za izjednačenje pred poslednjih 70 sekundi (78:78).

Imao je Sulajmon potom otvoren šut iz ćoška za potpuni preokret – nije uspio. Zato jeste na drugoj strani sa iste pozicije Pjer Pelos. Košarkašima Budućnosti je ostalo 14 sekundi da pokušaju da izbore produžetak.

Ferel je preuzeo odgovornost, promašio trojku, ali se zatim dokopao lopte i pretrpio prekršaj od strane Albisija pri šutu iz ćoška. Amerikanac je pogodio oba slobodna bacanja za produžetak (81:81), pošto ekipa sa Kanara nije uspjela da poentira za preostale dvije sekunde.

U dodatnih pet minuta ponovo su se Plavi mučili u napadu, dok su na drugoj strani Homsli i Tobi odveli Gran Kanariju na 81:86.

Prvi poen za Podgoričane u produžetku postigao je Sulajmon, minut i 11 sekundi prije kraja, i to sa linije za penale. Njegov promašaj je ofanzivnim skokom i jednim poenom sa penala “popravio” Kamenjaš, da bi opet Ferel trojkom poravnao na 86:86.

Iskusni Džon Šurna je uzvratio na 17 sekundi prije kraja. Ferel je pokušao da ponovo bude heroj. Nažalost, nije uspio da pogodi iz dva pokušaja van linije 6,75.

Navijači su nakon utakmice aplauzima nagradili Plave za borbenu igru.

Sulajmon je sa 16 poena bio najefikasniji u redovima Podgoričana. Morgan je ostao na 15 poena iz perfektnog prvog poluvremena i meč završio bez promašaja (3/3 za dva poena, 3/3 za tri poena), ali je u drugom poluvremenu i produžetku “nestao sa parketa”. Megi i Kamenjaš su ubacili po 12, a Slavković je ostao na 11 poena iz, za njega, odličnog prvog poluvremena. Ferel je postigao devet poena.

U pobjedničkom timu dvocifreni su bili Homsli sa 23, Brusino sa 11 i Migel Salvo sa 10 poena.