U Evropskoj uniji je postotak ljudi koji su živeli u jednočlanim domaćinstvima prošle godine iznosio 16,5 odsto, a srazmjerno najveći broj ljudi koji žive sami bio je u skandinavskim i baltičkim zemljama, pokazuju podaci evropske statističke agencije Eurostat, prenosi Beta.
Postotak ljudi koji žive sami bio je iznad evropskog prosjeka i u Njemačkoj, gde je od ukupno oko 84 miliona stanovnika svaka peta osoba (20,9 odsto), ili oko 17,3 miliona ljudi živjela sama, saopštio je danas njemački Savezni zavod za statistiku (Destatis).
Broj takvih osoba je u proteklih dvadeset godina znatno porastao, sa 14,2 miliona 2005. godine. Najčešće je riječ o starim ljudima.
U kategoriji starijih od 65 godina to je bilo više od jedne trećine (34,4 odsto), a kod starijih od 85 godina čak svaki drugi (55,8 odsto).
Broj takvih ljudi koji žive sami u Njemačkoj raste srazmjerno sa veličinom naselja. U velikim gradovima sa više od 100.000 stanovnika takvih samaca je bilo 25,9 odsto, a u malim lokalnim samoupravama sa manje od 20.000 stanovnika ih je bilo 17,2 odsto.
Prosjek ljudi koji žive u jednočlanom domaćinstvu u EU je 16,5 odsto, ali su razlike ogromne. Više nego u Njemačkoj, takvih je ljudi srazmjerno bilo u Litvaniji (31,4 odsto), Finskoj (25,8 odsto), Danskoj (24,3 odsto), Estoniji i Švedskoj (po 22 odsto).
Na drugoj strani skale, najmanje ih je u Slovačkoj (3,0 odsto), Irskoj (8,1 odsto) i Poljskoj (9,2 odsto).
Međutim, iako ljudi koji žive sami u Njemačkoj čini približno petinu populacije, u ukupnom broju domaćinstava, koji iznosi 41,1 milion, udio samačkih domaćinstava je prošle godine iznosio čak 42,1 odsto.
(CDM)
