Od borbe protiv korupcije neće zavisiti samo kada će Crna Gora postati članica Evropske unije, već i kada će dobiti desetine miliona eura finansijske pomoći Evropske komisije u cilju ublažavanja posljedica pandemije koronavirusa.
EK je pripremila 750 miliona eura vrijedne programe makrofinansijske pomoći (MFA) za pet zemalja zapadnog Balkana, među kojima je i 60 miliona namijenjenih za Crnu Goru.
Institucija na čijem je čelu Ursula fon der Lajen je kreditna sredstva koja moraju biti iskorištena za finansiranje budžeta države i refinansiranje postojećeg spoljnog duga uslovila ispunjavanjem političkih preduslova.
“Za Crnu Goru, programski uslovi za njen 60 miliona eura MFA program tiču se jačanja javnih finansija i borbe protiv korupcije, jačanja finansijske stabilnosti, poboljšavanja poslovnog ambijenta i reforme socijalne zaštite”, navodi se u saopštenju.
Vlada je sredinom prošlog mjeseca ovlastila ministra finansija i guvernera Centralne banke Darka Radunovića i Radoja Žugića da potpišu Memorandum o razumijevanju i ugovor o kreditu.
Pomoć će biti isplaćena u dva jednaka dijela od po 30 miliona eura. Aneksom Memoranduma propisani su uslovi za dobijanje drugog dijela pomoći. U dijelu koji se tiče borbe protiv korupcije, traži se izrada analize koja sadrži preporuke za racionalizaciju pravosudne mreže. Analiza mora da se zasniva na podacima i zaključcima koji se odnose na prethodne i planirane reforme u ovoj oblasti.
Prvih 30 miliona se isplaćuje po prihvatanju Memoranduma, a isplata drugog bi mogla uslijediti u posljednjem kvartalu ove ili u prvoj polovini sljedeće godine, ukoliko na vrijeme budu implementirane propisane programske mjere.
Prije puštanja druge tranše, EK će napravaiti evaluaciju napretka u ispunjavanju uslova.
“U toj evaluaciji, naročita pažnja obratiće se na reforme u cilju poboljšanja javnih finansija, finansijske stabilnosti, dobre uprave i borbe protiv korupcije, poslovnog okruženja i socijalne zaštite”, navodi se u Memorandumu o razumijevanju sa Crnom Gorom.
U slučaju negativne evaluacije, EK može zadržati sredstva dok država ne ispuni preduslove.
Kako je ranije saopšteno, za Albaniju je namijenjeno 180, Bosnu i Hercegovinu 250, Kosovo 100, a Sjevernu Makedoniju 160 miliona eura iz programa makrofinansijske pomoći. Za svaku od zemalja postoje preduslovi za dobijanje druge tranše.
(Vijesti)