EU će dati Moldaviji 60 miliona evra za rješavanje energetske krize
Evropska unija kaže da će obezbijediti Moldaviji 60 miliona evra (70 miliona dolara) kako bi im pomogla u upravljanju krizom prirodnog gasa izazvanom neuspjehom Kišinjeva da se dogovori o novom energetskom sporazumu sa dobavljačem Rusijom.
Najava predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen 27. oktobra dolazi nakon što je Moldavija ranije ove sedmice kupila milion kubnih metara prirodnog gasa od Poljske.
Vlada je saopštila da je to prva kupovina gasa iz alternativnih izvora u istoriji nezavisne države Moldavije.
Zemlja koja se nalazi između članice EU Rumunije i Ukrajine proglasila je vanredno stanje prošle sedmice nakon što je krajem prošlog mjeseca istekao ugovor o gasu s ruskim Gazpromom koji je pod kontrolom države, najvećim dobavljačem prirodnog gasa za Evropu, a dvije strane nisu uspjele dogovoriti detalje novog dugoročnog ugovora.
Gazprom je produžio ugovor do kraja oktobra, dok je svoje isporuke gasa smanjio za oko trećinu i podigao cijenu na 790 dolara po kubnom metru sa 550 dolara prošlog mjeseca. Vlada u Kišinjevu kaže da će nastaviti razgovore sa Gazpromom i tražiti “fer” cijenu.
Moldavska premijerka Natalia Gavrilita okrivila je Moldovagaz, čiji je glavni akcionar Gazprom, da ne isporučuje potrebnu količinu gasa. Kompanija odbacuje optužbu.
Gavrilita, koja boravi u Briselu na sastanku Vijeća za pridruživanje EU-Moldavija 28. oktobra, zahvalila je von der Leyen na pokazanoj solidarnosti EU, koja će 60 miliona eura dati u obliku granta, a ne kredita.
Pojedini stručnjaci kažu da je Moskva povećala cijene kako bi uzvratila Moldaviji nakon što je ta zemlja prošle godine izabrala prozapadnu predsjednicu Maiu Sandu.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je 27. oktobra da su razgovori sa vladom Moldavije o cijenama gasa bili “isključivo komercijalni”.
“Ovdje nema politizacije i ne može biti”, rekao je on.
Zemlja sa 2,6 miliona stanovnika troši 2,8 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Energetska kriza u Moldaviji dolazi jer su cijene prirodnog gasa u Evropi i drugim dijelovima svijeta posljednjih sedmica skočile na rekordne nivoe usred globalne krize u snabdijevanju.