ETF dobio projekat CoolTour 3D: Zaštita kulturne baštine Crne Gore i promocija održivog turizma kroz 3D štampu umjetničkih predmeta sa reciklirajućim filamentima

0

Elektrotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore (ETF)  dobio je projekat Zaštita kulturne baštine Crne Gore i promocija održivog turizma kroz  3D štampu umjetničkih predmeta sa reciklirajućim filamentima CoolTour  3D, u okviru programske linije Fondacije za inovacije Crne Gore, “Realizacija edukativnih programa u oblastima pametne specijalizacije Crne Gore”.

Ukupan iznos podrške Fondacije obezbijeđen za ovu programsku liniju u 2024. godini iznosi 150.000 eura. Prema uslovima Javnog poziva, podnosilac prijave može ostvariti pravo na sredstva u iznosu do 10.000 eura, što je omogućilo Fondu da iz raspoloživog budžeta finansira 17 pozitivno ocijenjenih projekata.

Elektrotehnički fakultet dobio je punu vrijednost finansiranja za projekat “Zaštita kulturne baštine Crne Gore i promocija održivog turizma kroz  3D štampu umjetničkih predmeta sa reciklirajućim filamentima (CoolTour 3D ) ”. Dužina trajanja projekta je pet mjeseci, jer projekat pored faze modeliranja zahtijeva 3D štampu modela i organizovanje izložbe u Kuslevovoj kući tokom februara, u saradnji sa partnerom na projektu JU “Muzeji i galerije Podgorice”. U saradnji sa JU Bibliotekom za slijepe, koja je drugi partner na projektu, za samu izložbu će biti pripremljene audio priče za svako djelo i objašnjenja na Brajovom pismu.

Rukovodilac projekta, prof. dr Milena Đukanović, izjavila je: „Ovaj edukativni program ima za cilj da tokom tri mjeseca – 12 nedjelja – organizuje 12 predavanja iz oblasti  3D modelovanja, 3D štampe, reciklaže, blockchain tehnologija, marketinga, komunikacionih strategija, kulturne baštine, održivog turizma, inkluzije osoba sa invaliditetom, itd. Pored dvočasovnih predavanja, studenti će biti podijeljeni u dvije grupe i imaće priliku da koriste 3D modelovanje u Fusion360 softveru i da nakon završnog modela odštampaju isti na 3D štampaču. Inspiraciju za svoja djela studenti će pronaći u bogatom fundusu umjetničkih djela iz JU Muzeja i galerija Podgorice, koji su partneri na ovom projektu. Za 3D štampu će se koristiti reciklirajući materijali i to na štampaču sa više glava, tako da će djela biti višebojna.“

Više informacija o rezultatima programske linije za realizaciju edukativnih programa u S3 oblastima dostupan je na sajtu Fondacije za inovacije.   

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.