Eskobar pobrkao lončiće: Iščuđava se krizi u Crnoj Gori koju su izazvali njegovi puleni!

2

Speijcalni predstavnik Sjedinjenih američkih država za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar u jučerašnjem intervjuu za Glas Amerike kazao je da je Crna Gora u veoma dubokoj krizi i vrlo je blizu institucionalnog kolapsa. Upozorio je na mnogo moguće posljedice ukoliko se Crna Gora ne izbori sa ovom kriziom.

„Crna Gora je u veoma dubokoj krizi. Blizu je institucionalnog kolapsa kakvog skoro nisam vidio u bilo kojoj zemlji. Nema vlade. Pale su dvije vlade i nije bilo napretka u formiranju još jedne. Nemaju kvorum u Ustavnom sudu koji bi mogao da potvrdi nove izbore“, rekao je Eskobar za Glas Amerike tokom boravka u Beogradu.

Međutim, Eskobar je zaboravio ključnu činjenicu – do ove krize je došlo nakon što su ambasade stranih država, među kojima je (prema porukama političkih aktera Crne Gore) i američka amabasada uticale na formiranje prvenstveno Vlade Zdravka Krivokapića a nakon toga i Vlade Dritana Abazovića.

Podsjećanja radi, ekspertska Vlada je formirana po zahtjevu građanskog pokreta URA koja važi za stranku koja je dosta bliska ambasadama ali i uz prećutnu saglasnost Demokratske Crne Gore. Krivokapićevu Vladu je u Parlamentu podržalo svega 11 poslanika Demokrata zajedno sa Ujedinjenom i Pravom Crnom Gorom, dok su poslanici DF-a i SNP-a kao i lider Demosa Miodrag Lekića napustili salu kada se glasalo o povjerenju toj Vladi. A kako je nastala ta Vlada, građani Crne Gore se itekako dobro sjećaju. Prvenstveno je došlo do fer raspodjele resora unutar Vlade da bi se kasnije, prema želji Zdravka Krivokapića a suštinski prema želji ambasada formirala ekspertska Vlada koja nije dozvoljavala političarima, izuzev URE i njima bliskim kadrovima, učešće u izvršnoj vlasti.

Na kraju, danas vidimo kako je završila ta Vlada. Oni nestranački eksperti su najednom postali stranački, ili makar velika većina njih, a upravo iz toga razloga je građanski pokret URA i srušio Vladu i napravio svoju uz podršku DPS-a a preko aminovanja zapadnih ambasada. Koliko je ta Vlada dobro radila, i na kakvim je osnovama uspostavljena najbolje govori činjenica da je DPS srušio nakon 3 mjeseca i to zbog potpisivanja Temeljnog ugovora sa SPC, što su je bilo najavljeno prilikom formiranja te Vlade. Nakon njenog pada, zapadni „partneri“ su pozivali da se kompletira Ustavni sud i da se ide na sud građana, međutim, DF je pokušao da obnovi parlamentarnu većinu koja je faktički bila razorena nakon 30. avgusta.

Zapadni partneri ipak nisu podržavali formiranje te i takve Vlade koju bi predvodio lider Demosa Miodrag Lekić već su izričito stali u odbranu lika i djela Mila Đukanovića. U tome su prednjačili Miroslav Lajčak, Vladimir Bilčik i Tonino Picula koji su preko Đukanovićevih medijskih glasila predsjedniku Crne Gore davale slamku spasa. Međutim, kako vrijeme izmiče, Đukanovićev politički sat otkucava i približavaju sqe predsjednički izbori. S tim u vezi, se oglasio i Eskobar koji ponovo pokušava da po svojoj mjeri stabilizuje Crnu Goru.

Kazao je i da se može dogoditi da predsjednik ne postoji kako bi povjerio mandat, već nema Vlade niti Ustavnog suda koji bi trebao da potvrdi rezultate izbora.

On je ponovio da je glavni zadatak da se odmah popune upražnjena mjesta u Ustavnom sudu, a zatim da se ide na izbore.

„Moraju da počnu sa Ustavnim sudom. I van toga, vjerujemo, i ankete pokazuju, da ogromna većina građana želi nove izbore. I to je gdje bi trebalo da počnu“, naveo je Eskobar.

2 Comments
  1. qyu komentariše

    Dobro reće Milan ,eto nacistima zajednickog kandidata za precjednika Crne gore.

  2. Lako komentariše

    Eskobar mufljuz. Zaljubio se u dpsovku.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.