Erasmus povelju za visoko obrazovanje dobio UCG i Univerzitet „Mediteran” Podgorica

0

Evropska komisija (EK) dodijelila je Univerzitetu Crne Gore (UCG) Erasmus povelju za visoko obrazovanje 2021 -2027, što će toj visokoobrazovnoj instituciji omogućiti učešće u velikom broju internacionalnih projekata.

Iz UCG-a su rekli da, na osnovu te povelje, EK dodjeljuje visokoškolskim institucijama iz programskih zemalja akreditaciju uz koju mogu konkurisati i učestvovati u projektima Erasmus+ programa.

Ta mogućnost je, kako su dodali, od decembra prošle godine otvorena i za univerzitete Zapadnog Balkana.

Povelja predstavlja i priznanje UCG za kvalitet evropske i internacionalne saradnje i ujedno obavezuje Univerzitet da poštuje osnovna načela Erasmus programa”, navodi se u saopštenju.

Pojašnjeno je da je riječ je o načelima ravnopravnosti, transparentnosti i usklađenosti standarda obrazovanja sa standardima EU.

Kako su naveli iz UCG-a, poveljom se Univerzitet obavezuje da će i dalje podsticati članove akademske zajednice na internacionalnu saradnju, bilo kroz program mobilnosti ili realizaciju internacionalnih projekata.

UCG se poveljom obavezuje i da će kontinuirano unapređivati uslove za mobilnost studenta i osoblja po uzoru na razvijene evropske univerzitete.

Takođe, u skladu sa prioritetima Erasmus+ programa za period od 2021 do 2027. godine, UCG se obavezuje da će podsticati učešće u programima mobilnosti studenata koji dolaze iz vulnerabilnih grupa, podsticati aktivnosti koje doprinose očuvanju životne sredine i održivom razvoju”, navode u saopštenju.

Kako se dodaje, UCG se obavezuje da će raditi na daljoj digitalizaciji procesa kao i na realizaciji inicijative Erasmus studentske kartice, i stvarati uslove za uvođenje i promovisanje Erasmus mobilne aplikacije za studente Univerziteta.

Iz UCG-a su rekli da su dominantno posvećeni politici i ideji internacionalizacije.

Prema njihovim riječima, povelja je ishod kontinuiranog nastojanja UCG da obezbijedi atraktivne uslove za naučni i umjetnički rad, kako za svoje zaposlene, tako i za strane istraživače, kroz stvaranje kvalitetnih predispozicija za kratkoročne ili dugoročne periode dolazne i odlazne mobilnosti.

Cilj je i privući što veći broj stranih studenata, kroz akademsku otvorenost i ponudu određenog broja predmeta i studijskih programa na engleskom jeziku”, rekli su iz UCG-a.

Oni su kazali da su aktivnosti na polju internacionalizacije takođe usmjerene i na jačanje postojećih i izgradnju novih partnerstava sa renomiranim visokoobrazovnim ustanovama iz regiona i Evrope, zasnovanih na uspostavljanju zajedničkih studijskih programa na svim nivoima studija, na pripremi i realizaciji zajedničkih istraživačkih i strukturnih projekata.

Rezultati na polju internacionalizacije ukazuju da mali univerzitet koji dolazi iz zemlje koja nije članica Evropske unije, ostvaruje veliki uspjeh, kao i da je sve više prepoznatljiv u evropskom prostoru visokog obrazovanja”, zaključuje se u saopštenju.

Evropska komisija dodijelila je takođe i Univerzitetu „Mediteran“ Podgorica povelju za visoko obrazovanje ECHE – Erasmus Charter for Higher Education 2021-27, kojom se, osim pružanja podrške radu Univerziteta „Mediteran“ širi i opšti kvalitativni okvir za  evropsku i međunarodnu saradnju.

Veoma smo zadovoljni priznanjem ali ne i iznenađeni. Univerzitet „Mediteran“ Podgorica je izuzetno aktivan u Erasmus + programima kreditnih mobilnosti, pa je samo u akademskoj 2022-23 godini  sproveo preko trideset mobilnosti, kako grupnih tako i individualnih, uključujući studente, akademski i administrativni kadar. U ovom trenutku, naš univerzitet ima aktivnih dvadeset šest ugovora o međunarodnoj saradnji i razmjeni sa institucijama visokog obrazovanja iz preko dvadeset zemalja“ izjavila je prorektorka za međunarodnu saradnju Univerziteta „Mediteran“ Podgorica, prof. dr Marija Janković.

Univerzitet „Mediteran“ Podgorica, svoju aktivnost u programu Erasmus + osim kroz kreditnu mobilnost sprovodi i putem projektne djelatnosti.

Samo u ovoj kalendarskoj godini, Univerzitet „Mediteran“ Podgorica je dobio šest projekata Erasmus+ koji se odnose na osnaživanje kapaciteta institucija visokog obrazovanja, a za dodatnih šest se čekaju rezultati kod Evropske komisije. Univerzitet kroz Kancelariju za međunarodnu saradnju aktivno učestvuje na međunarodnom nivou, kako kroz pomenuti program Evropske unije tako i kroz druge programe i aktivnosti. Treba dodati i to da je naš univerzitet od prošle godine predstavnik Crne Gore u Compendium of Cultural Policies and Trends – asocijaciji za praćenje kulturnih politika zemalja članica Savjeta Evrope, a od prošlog mjeseca i član mreže zelenih univerziteta (UI Green Ranking Network). S tim u vezi dodijeljena povelja je samo potvrda da se naš rad prepoznaje ali i podstrek za svaki novi uspjeh kojem stremimo“ objasnila je dr Janković.

Ovogodišnja dodjela povelja je prilagođena inoviranim principima programa Erasmus+ 2021-2027, kao što su digitalizacija, inkluzija i održivost, a neki od najvažnijih dodataka novom ECHE-u je fokus na ranjive grupe objedinjene strategijama inkluzije, kada je o programima mobilnosti riječ. Univerzitet „Mediteran“ Podgorica će djelovati u skladu sa navedenim principima, ali i doprinositi očuvanju životne sredine, zatim daljoj digitalizaciji, posebno kroz evropsku inicijativu studentskih kartica. Takođe, jedna od predviđenih aktivnosti je i stvaranje uslova za uvođenje Erasmus+ mobilne aplikacije za studente Univerziteta „Mediteran“ Podgorica.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.