EPCG: Poslovni rezultat posledica faktora na koje ne možemo uticat; Razloga nema za brigu, jer postoje preduslovi za uspješan rezultat u 2024.
Povodom tekstova koji su objavljeni u dnevnim novinama (Pobjeda, br. 21113, naslovna i str. 4-5; Dan, br. 9206, naslovna i str. 5), EPCG se obratila javnosti sa detaljima poslovanja tokom prvih šest mjeseci tekuće godine, kako bi se stekao jasniji uvid u situaciju.
Iz EPCG-a saopštavaju da su tokom prvog kvartala 2024. godine ostvarili dobit od 11.364.975 evra, najviše zahvaljujući nedostatku padavina i padu tržišnih cijena električne energije, znatno ispod ostvarenog u istom periodu lani.
– Podsjećamo, u prva tri mjeseca prošle godine dobit je iznosila 113.963.921 EUR. Po osnovu uvoza/izvoza, u odgovarajućem intervalu 2023. godine je ostvaren plus od 100 miliona EUR, a ove godine 22 miliona EUR, što je razlika od 78 miliona EUR. Kao što je poznato, nezapamćena suša u najvećem dijelu ove godine zaustavila je turbine naših hidroenergetskih objekata, što je nepovoljno uticalo na saldo trgovine električnom energijom i tokom prvog kvartala tekuće godine, kada je uvezeno oko 195 GWh električne energije više nego u prva tri mjeseca minule godine. Uz to, ne treba zaboraviti ni činjenicu da je u prvom kvartalu 2023. godine uknjižen prihod od 31.975.178 EUR, ostvaren na osnovu usklađivanja vrijednosti imovine po osnovu procjene vrijednosti imovine stečene kupovinom Željezare, dok ove godine, po logici stvari, nismo mogli imati takve transakcije. Zbirno, kada se uvežu trgovina i Željezara, to je razlika od 110 miliona EUR – navode u saopštenju.
Kako dodaju, svi ovi razlozi uticali su da u prvih šest mjeseci 2024. godine kompanija posluje sa gubitkom od 3.433.080 EUR.
– Tokom prvog polugođa neplanirano smo morali dodatno da uvezemo još oko 345 GWh električne energije, tako da je ukupan trošak uvoza narastao na 84.7 miliona EUR. Veoma je važno istaći činjenicu da su faktori poput hidrologije ili kretanja na berzi stvari na koje poslovodstvo kompanije ne može da utiče. I tokom trećeg kvartala hidrološke prilike se nijesu znatnije promijenile, ali se nadamo da ćemo tokom posljednjeg tromjesečja konačno dočekati znatno bolje hidrološke prilike i da ćemo uspjeti da, zahvaljujući punom doprinosu hidroenergetskih objekata uz konstantno dobar učinak Termoelektrane donekle „ispeglamo“ proizvodni i finansijski saldo, odnosno godinu završimo bez gubitka. Razloga za brigu nema, jer smo, recimo, na dan 30.09.2022. imali minus od 88.656.390 EUR, pa smo tu godinu završili u plusu. Posvećeno radimo na tome, a naši energetski objekti su, nakon redovnih godišnjih remonata, potpuno pogonski spremni i pouzdani – zaključuju iz EPCG-a.