El Salvador i izbori: Bukeleva čvrsta ruka i odlučnost donijeli velike promjene
Predsjednik Najib Bukele drastično je smanjio harajuće nasilje u El Salvadoru, time što je pohapsio na desetine hiljada ljudi. Ne trpi kritike. Reizbor na današnjim izborima mu je zagarantovan.
Na pijaci u Las Margaritas posljednji kupci prebiraju po tezgama. Cijene su “sočnije” od voća. I u El Salvadoru se osjeća inflacija, koja posebno pogađa siromašne koji žive u naselju Sojapango, ogromnom predgrađu San Salvadora. Ali siromaštvo i inflacija su ništa u poređenju sa onim što se dešavalo u Las Margaritas do prije nekoliko godina.
Ogromno naselje sirotinjskih kuća donedavno je bilo uporište “Mara Salvatrucha” (MS-13), jedne od glavnih bandi koje su bile učinile El Salvador najsmrtonosnijom zemljom u Latinskoj Americi. Članovi “Mare” ubijali su, ucjenjivali, pljačkali i silovali. Veliki djelovi salvadorskih gradova bili su pod njihovom kontrolom. Borba za teritorije sa drugim bandama odnosila je na hiljade života svake godine i dovela je bila stopu ubistava u zemlji, koja ima samo oko 6,6 miliona stanovnika, do zastrašujućih visina.
“Maraeovci” su terorisali i tržnice, stajali su naoružani u prolazima, kontrolisali sve i svakoga ko je ulazio i izlazio. Potlačeno stanovništvo nije smjelo ni da pisne, posebno kada su se dešavala ubistva. „Imali su kontrolu, bili svuda po hodnicima tržnice i praktično živjeli ovde“, kaže upravnik pijace.
Svi trgovci su morali da im plaćaju reket, “za zaštitu”. Sada su svi u zatvoru, uključujući i mnoge tadašnje prodavce. „Danas se ovdje poštuju jasna pravila. Sve se promijenilo“.
Stopa ubistava drastično opala
Upravnik ne mora da kaže kome ovo treba da zahvali. Poster veličine A4 visi na zidu u njegovoj maloj kancelariji, sa koga se smije mladi, bradati čovjek sa geliranom kosom: predsjednik Najib Bukele. Njegova politika čvrste ruke je zbrisala mafijaške bande sa ulica. Stopa ubistava u El Salvadoru pala je na samo 2,4 na 100.000 stanovnika prošle godine. El Salvador, koji je prije nekoliko godina bio svjetski lider u ovoj statistici užasa, sada se može nazvati najbezbjednijom zemljom u Latinskoj Americi. U kvartovima poput Las Margaritas, u koje ranije niko nije smio da kroči, vratio se izvjestan stepen normalnosti.
Kada je Bukele iznenađujuće izabran za predsjednika prije pet godina, obećanjem da će okončati korupciju i nasilje u zemlji, vrlo malo Salvadoraca je i sanjalo da ovakva promjena može uopšte da se desi. Političkom novajliji, koji je tada imao samo 37 godina a sin je biznismena palestinskih korjena, najviše je koristilo duboko nezadovoljstvo Salvadoraca tradicionalnim partijama koje su vladale zemljom od kraja građanskog rata, stalno se “proslavljajući” mega-korupcijskim skandalima.
Svako sredstvo predsjedniku dopušteno
Od samog početka svog mandata, Bukele nije ostavljao nikakvu sumnju u svoju odlučnost i pokazao je svima da će upotrijebiti sva sredstva da postigne svoj cilj. Kada je Parlament oklijevao da odobri budžet za sveobuhvatni bezbjednosni paket nekoliko nedjelja nakon što je preuzeo dužnost, predsjednik je sa vojskom zauzeo zgradu Parlamenta, sjeo u fotelju predsjednika Parlamenta i pitao zgranute poslanike kome nije jasno ko je u državi gazda?
Kasnije Bukeleu više nisu bili potrebne ovakve spektakularne akcije.
Na parlamentarnim izborima 2021. njegova stranka “Nove Ideje” dobila je komfornu dvotrećinsku većinu. Bukele je ovu većinu iskoristio, između ostalog, za restrukturiranje sudova prema svojim zamislima, što će mu kasnije otvoriti put za ponovnu kandidaturu, jer direktni ponovni izbor predsjednika nije predviđen ustavom El Salvadora.