El Pais: Raznolikost vakcina u Srbiji odraz njene spoljne politike
Srbija, zemlja kandidat za EU, vakciniše svoje građane vakcinama koje su razvile zemlje Zapada ali i Rusija i Kina, što je i odraz njene spoljne politike na više polja, piše španski „El Pais“.
U opširnom članku, španski El Pais navodi da u Srbiji niko ne kalkuliše koju će vakcinu primiti, već njeni građani jednostavno označe na digitalnom obrascu onu koju žele da prime, ili naznače da im je svejedno koja će biti.
-Vakcinacija brzo napreduje, što Srbiju čini šestom na svijetu prema uporednoj tabeli, na kojoj predvodi Izrael. Pored toga, druga je u Evropi sa najviše vakcinisane populacije na 100 ljudi, 28,8 odsto Srba primilo je najmanje jednu dozu, i to je četvrta država koja je najviše vakcinisala u poslednjih sedam dana. Prosek u EU je 10,9 odsto- piše El Pais.
Kako navodi list, to je i geopolitički uspjeh zemlje koja svojim građanima nudi vakcine američko-njemačke proizvodnje (Fajzer-Biontek), britansko-švedsku (Astra-Zeneka), kinesku (Sinofarm) i rusku „sputnjik“.
Prve dvije vakcine odobrila je i EU dok za vakcine dva strateška rivala Unije Evropska agencija za ljekove još nije dala odobrenje.
Raznolikost, piše španski list, tu uopšte nije slučajna, niti Beograd propušta priliku da je istakne.
-Simbolično, šefica vlade Ana Brnabić, školovana u Sjedinjenim Državama, prošlog decembra postala je prva od evropski lidera koja je dobila Fajzerovu vakcinu, dok se rusofilski šef unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin opredelio za rusku vakcinu, a ministar zdravlja primio je vakcinu kineskog ‘Sinofarma- navodi španski list.
Vakcinacija je počela u januaru, a zvanična poruka je da je uspjela da se usredsredi na čisto zdravstvenu dimenziju kampanje zahvaljujući otvorenoj spoljnoj politici više pravaca.
-To je evropska zemlja koja pregovara o pristupanju EU, ali i jedna od retkih balkanskih država van NATO-a (organizacije koja ju je bombardovala pre dvije decenije) kojoj su i Rusija i Kina saveznici- navodi list.
List navodi da će Srbija biti prva evropska zemlja koja će proizvesti vakcinu „Sputnjik“, počev od maja, dok će i „Sinofarmovu“ početi da proizvodi od oktobra, u fabrici koju će graditi zajedno sa Kinom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
El Paisnavodi i da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić evropsku solidarnost nazvao „bajkom koja postoji samo na papiru“.
-Predsjednik je takođe optužio razvijene zemlje da kupuju dodatne doze ‘kao da žele da vakcinišu sve svoje pse i mačke’ i ponašaju se poput bogatih u olupini Titanika, ‘pripremajući skupe čamce za spasavanje, dok mi koji nismo bogati, poput zemalja Zapadnog Balkana, tonemo zajedno- navodi list.
Zbog toga, kako piše španski list, većina građana u Srbiji vjeruje da je glavni donator njihove zemlje Peking a ne EU.
-Znam da se u Srbiji vodi diplomatska bitka oko vakcina. Izgleda da nismo toliko dobri u propagandi- priznao je u februaru šef evropske diplomatije Žosep Borelj.
Donacije u regionu
Uspjeh sa nabavkom vakcina omogućio je Beogradu da diplomatski dominira i u regionu.
-Donirala je 4.680 doza Severnoj Makedoniji, 2.000 Crnoj Gori i 10.000 bosansko-hrvatskom entitetu u BiH- naveo je španski list.
Sedam dana nakon što je Vučić predao donaciju vakcina u Sarajevu, bosanska ministarka spoljnih poslova Bisera Turković demonstrirala je na konferenciji za novinare u Berlinu sa svojim njemačkim kolegom Heikom Masom „s pravom nezadovoljstvo“ svojih građana zbog toga što nisu dobili „nijednu dozu kroz Kovaks program iako su unaprijed platili 1,2 miliona doza“.
(RTS)