Ekonomija, migracije, zasićenje ratovima: Šta je sve dovelo do Trampove pobjede na američkim izborima?
Pobjeda Donalda Trampa najaktuelnija je tema prethodnih dana kako u svjetskim tako i domaćim medijima. To je bila i Tema Jutra Prve televizije gdje su gostovali finansijski ekspert Stevan Gajević i spoljnopolitički urednik na RTCG-u Slaviša Đorđević.
Slaviša Đorđević je na početku kazao da Amerika ima specifičan izborni proces i specifično brojanje glasova te da su dosta drugačiji od ostalih izbora na planeti.
„Američkog predsjednika građani biraju drugačije nego u Evropi. U svakoj državi postoji određeni broj elektora. Što je veća država, to je više elektora. Kalifornija na primjer ima 50 elektora, a tamo Demokrate tradicionalno osvajaju. Izabrani predstavnici naroda, elektori, na koledžu, konstatuju za koga su građani glasali a 16. januara Kongres aminuje tu konstataciju i 20. januara će biti inaugurisan američki predsjednik“, kazao je on.
Dodaje da izabrani predstavnici naroda, dakle ako jedna stranka u određenoj državi dobije najveći broj glasova, onda ti izabrani predstavnici te partije biraju američkog predsjednika.
„Ne znam je li se u istoriji dogodilo da elektori glasaju drugačije od izbora naroda. Kada je riječ o ovim izborima, treba reći da su kao i na prošlim izborima puno drugačije i važnije swing states odnosno države gdje su birači neodlučni. Ovog puta, veoma je važno reći da je Tramp dobio svih 9 država od kojih je najveća država u kojoj je dobio svih 19 elektora Pensilvanija. On je čak dobio 5 miliona više glasova za razliku od izbora 2016. godine kada je Hilari Klinton bila kandidat. Tada je ona imala više glasova od Trampa“, kazao je on.
Đorđevića nije iznenadila Trampova pobjeda iako su u svim anketama izbori naznačeni kao najneizvjesniji na planeti, odnosno u Americi.
„Zašto ne – za mene su bitna dva indikatora. U Americi postoji veoma jak izraelski lobi i uvijek se događalo da kada u Vašingtonu, gdje je sjedište američko-jevrejskog komiteta za spoljne poslove dobije jedan predsjednički kandidata, on je uvijek i izabrani američki predsjednik. Ovog puta taj komitet je glasao za Trampa. Uložili su veliki novac i to je faktor koji nije omanuo. I u anketama nakon izbora se pokazalo zašto su građani glasali za Trampa. I ekonomska situacija i inflacija su imali veliki uticaj. Ako bi u Trampovo vrijeme uzeli kredit za stan, plaćali ste kamatu od 3-4%. U vrijeme Bajdena i Kamale Haris, ta kamata je porasla 6-7%. Potrošačka korpa koja se često i kod nas pominje je približno jednaka sa svim ostalim troškovima koje Amerikanci trebaju da izdvoje za određene poslove. To su bili neki indikatori uz neke druge koje možemo pominjati a ukazivali su da će Tramp, bez obzira na to da su ankete govorile da su izbori najneizvjesniji, na kraju pobijediti“, kazao je Đorđević.
Stevan Gajević je komentarisao gubitnike na izborima – je li to Kamala Haris ili one medijske kuće koje su prekršile sve etičke kodekse, i kazao da mi imamo drugačiji način poimanja i shvatanja etike u odnosu na njih.
„Ako uzmete u obzir Trampov humor, to je za nas dosta neuobičajeno. Ja bih u Americi prvo posmatrao procese pa onda kandidate. Mi smo skloni navijanju a sa nivoa državne politike to nije dobro. Naša politička elita se mora definisati prema procesima a ne prema ličnostima. Demokrate su došle na vlast 2020. godine međutim negdje je Tramp prekinuo taj proces demokratske vladavine 2017. Već tada je trebao da bude sukob sa Rusijom i Demokrate bi ga tada izazvale, a Tramp je to prekinuo i odložio ga za 4 godine. Šta imamo iza toga – vojno industrijski kompleks koji je realna vlast u SAD-u. Oni su smatrali da su dovoljno moćni i snažni da bi mogli napraviti investicioni ciklus kroz vojni sukob. Međutim, sada smo imali potpuno suprotno – oni su ispraznili svoje magacine i počelo je zasićenje ratom. To se moglo vidjeti i u odlukama Kongresa u smanjenju finansiranja Ukrajine i u samom tom procesu vojno industrijski kompleks je tražio određenu pauzu da bi se obnovio“, kazao je Gajević.
Podsjeća na člana bivšeg američkog ministra odbrane gdje je objasnio uslove zamora.
„Ako posmatramo Trampovu kampanju, ona je odlično pripremljena i traje godinu dana. Vidimo da je bila sistematična i oslanjala se na stateholdere. Amerika je podijeljeno društvo gdje imamo bijelu Ameriku koja je srednji Zapad i imamo imigrante i crnce. Nevjerovatno je veliki broj crnaca glasao za Trampa zbog toga što ne želi da mijenja američe vrijednosti. Amerikanci ne žele da im Latinoamerikanci budu većina u državi. Klasična bijela Amerika je veoma konzervativna, a evangelisti smatraju da su oni izabrani narod i zato imaju bliske veze sa Izraelom“, kazao je on.
Demokrate nisu ispunile cilj koji je pred njih postavljen a potrebno je da dođe Tramp da zamrzne sukob jer imamo Rusiju koja neće da se odrekne svojih teritorija a Tramp predviđa da će im dati 2 od 4 oblasti koje su zauzeli a da dođe do mirovnih pregovora a sukob da bude na nižem intenzitetu.