Egipat pravi zidovima ograđenu tampon zonu na granici sa Gazom

0

Egipat gradi utvrđenu tampon zonu u blizini granice s Pojasom Gaze dok raste strah od izraelske kopnene invazije na južni grad Rafah, što bi moglo raseliti stotine hiljada Palestinaca preko granice, prema satelitskim slikama i medijskim izvještajima.

Snimci sa mjesta u sinajskoj pustinji i satelitske fotografije pokazuju da se gradi područje koje bi moglo ponuditi osnovno utočište desetinama hiljada Palestinaca, postavljanjem betonskih zidova na egipatskoj strani prijelaza Rafah, jedinog prelaza iz Gaze koji ne kontroliše Izrael.

Novi kompleks dio je planova za nepredviđene situacije ako veliki broj Palestinaca uspije preći u Egipat, a mogao bi primiti više od 100.000 ljudi, izvijestio je u četvrtak The Wall Street Journal, pozivajući se na egipatske zvaničnike.

Zona je okružena betonskim zidovima i daleko od bilo kakvih egipatskih naselja. Na to mjesto je dopremljen veliki broj šatora, navodi se u izvještaju.

Zidovi visoki sedam metara

Video zapisi Sinajske fondacije za ljudska prava sa sjedištem u Velikoj Britaniji prikazuju kamione i buldožere kako čiste parcelu površine oko 21 kvadratnog kilometra, prema The Washington Postu, koji je dobio satelitske slike koje pokazuju da je od 6. februara do srijede očišćeno pet kvadratnih kilometara.

Mohamed Abdelfadil Šouša, guverner Sjevernog Sinaja koji graniči sa Gazom i Izraelom, navodno je demantirao da Egipat gradi izbjeglički kamp duž granice u slučaju egzodusa Palestinaca.

Fondacija Sinai, aktivistička organizacija koja ima tim za praćenje na sjevernom Sinaju, rekla je u izvještaju ove sedmice da će područje biti okruženo cementnim zidovima visokim sedam metara.

Zvanični Izrael je rekao da želi da preuzme filadelfijski koridor, utvrđeno granično područje između Gaze i Egipta, kako bi ga osigurao. Egipat je zaprijetio da će to ugroziti mirovni sporazum koji su dvije zemlje potpisale prije četiri decenije.

Zvanični Kairo je naglasio da ne želi da Izrael raseli Palestince sa njihove zemlje, upoređujući takav scenarijo sa Nakbom iz 1948, prisilnim raseljavanjem oko 750.000 Palestinaca iz njihovih domova u ratu koji je doveo do stvaranja Izraela.

Insistiranje Tel Aviva da nastavi sa planiranim napadom na Rafah uprkos međunarodnom pritisku nije uzdrmano, iako na tom području živi 1,4 miliona Palestinaca, od kojih je velika većina prisilno raseljena, neki više puta, zbog izraelskih bombardiranja i kopnenih operacija.

‘Egipatska noćna mora’

Palestinci raseljeni u Rafahu pate od nedostatka skloništa, hrane, vode i lijekova, a Ujedinjeni narodi i grupe za ljudska prava upozorili su da se humanitarna katastrofa u opkoljenoj enklavi još više pogoršava.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu naredio je vojsci da radi na planu evakuacije više od polovine od 2,3 miliona ljudi u Pojasu Gaze, koji su sada natrpani u Rafahu, ali nije naveo detalje.

 

(Al Jazeera, agencije)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.