Februar je bio buran mjesec, a i mart je započeo obećavajućim tempom. Mnogo toga se izdešavalo na političkoj sceni, a BORBA je i dalje ostala jedan od najčitanijih portala u Crnoj Gori. Naši čitaoci su navikli na eksluzivne vijesti, koje smo im pružali i tokom februara, ali određene strukture su pokušale da nas spriječe u našem cilju – otkrivanju istine crnogorskim građanima.
Podsjećanja radi, naš portal je početkom februara bio meta jakih hakerskih napada. Obarali su nas ali nas nisu slomili, naročito imavši u vidu da je BORBA tokom februara zabilježila 1.4 miliona posjeta, sudeći po podacima sa Similarweba.
S tim u vezi, važno je napomenuti da portal BORBA bilježi rast na svim društvenim mrežama i platformama koje koriste građani Crne Gore i da staje rame uz rame sa medijskim imperijama i portalima koji vedre i oblače Crnom Gorom poslednjih 30 godina. Tako te medijske kuće sa desetinama i desetinama zaposlenih, neke finansirane od strane Bemax-a, druge od strane drugosrbijanskih tajkuna, a treće od građana Crne Gore, ipak ne isporučuju dovoljno jak rezultat kakav to čini BORBA sa samo desetak mladih momaka i djevojaka koji rado ulaze u medijski ring kako bi onaj dio građana Crne Gore, čiji se glas nikada nije dovoljno čuo, dobije svoju platformu kojoj može vjerovati i koja će tog običnog građanina uvijek braniti.
Tako će BORBA uvijek biti slobodna teritorija – ona koja će podsjećati na nepočinstva bivše vlasti ali i koja će budnim okom pratiti sve što radi nova vlast ne bi li se previše uljuljkali u svoje fotelje i previše opustili zaboravljajući na građane Crne Gore.
BORBA ne otvara samo teme, već i polemike. BORBA ima stav. Ako su u nečemu saglasni svi, i oni koji hvale i oni koji kritikuju, to je činjenica da je BORBA medij koji ima karakter. Po mogućnostima, resursima, brojnosti ljudstva, tehnici, ne možemo se porediti sa medijskim imperijama u Crnoj Gori. Ali svakako, uvijek u vrhu. Nekad provokativno, nekad spektakularno, nekome ozbiljno a nekome komično, ali uvijek i na svaku temu – borbeno.
U nastavku možete pročitati koje su to vijesti obilježile februar.
Početak februara je obilježio cirkus na sjednici Odboru za bezbjednost i odbranu
Na sjednici je iznijeto mnogo „prljavog veša“ od stanova preko droge u autu, navodne Milovićeve „BIL“ djevojke, do muzičkih preferenci političara.
Glavni akteri su bili šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković i ministar pravde Andrej Milović, ali su između ostalih svoje minute imali i Milan Knežević, Dritan Abazović, Jevrosima Pejović, kao i Filip Adžić.
Američki novinar Taker Karlson intervjuisao Putina
Ovo je prvi put da Putin dao intervju nekom stranom novinaru od početka rata u Ukrajini.
Brojna su oduševljenja ovim intervjuom, od Putinovog poznavanja ruske i evropske istorije, pa i do samog motiva za početak rata u Ukrajini, pojma denacifikacije, Stepana Bandere, ali i stava šefa Rusije o sabotaži na Sjevernom toku.
Spajić ne odustaje od programa „Evropa sad 2“
Premijer Milojko Spajić je izrazio uvjerenje da će sprovesti program „Evropa sad 2“, te da će dati ostavku ako minimalna zarada ne bude 700 evra, a prosječna 1000 evra.
I pored medijske histerije, Sretenje proslavljeno u Pljevljima
U prepunoj sali Centra za kulturu, 14. februara je održana Svečana akademija povodom 220 godina od Prvog srpskog ustanka i 189 godina od donošenja Sretenjskog ustava.
Manifestaciju, koja je počela intoniranjem himne „Bože pravde“, besjedom je otvorio vladika mileševski g. Atanasije koji je blagoslovio prisutne i učesnike Akademije.
Predsjednik Opštine Pljevlja dr Dario Vraneš osvrnuo se na značaj Prvog srpskog ustanka, poručujući prisutnima da su se okupili oko jednog od najvećih događaja u istoriji srpskog naroda, duboko ubijeđeni u ispravnost borbe naših svetih predaka.
Tragedija u Baru i smrt Alekseja Navaljnog
Četiri osobe stradale su u požaru koji je izbio 15. februara u naselju ispod brda Volujica. Medijima je iz Uprave policije potvrđeno da je među stradalima troje maloljetnika.
Pripadnici Službe zaštite i spašavanja su u četiri sata i 35 minuta obavijestili dežurne u Odjeljenju bezbjednosti Bar da je u montažnim barakama pod Volujicom, u kojima žive lica romske populacije, došlo do požara.
Narednog dana (16. februara) stigla je i vijest iz Rusije, da je u 47. godini života preminuo veliki opozicionar režimu Vladimira Putina, Aleksej Navaljni. On je, kako su mediji kasnije javili, umro prirodnom smrću u zatvoru u ruskoj oblasti Jamalo-Nenecki.
Lomovi u Pokretu Evropa sad, „polomljena“ i jedna kičma
Problemi u Pokretu Ervopa sad su kulminirali 24. februara, ostavkom jednog od osnivača Pokreta.
Naime, predsjednik države i sada već bivši lider PES-a, Jakov Milatović, odlučio je da napusti brod koji tone. Nedugo nakon Milatovićevog odlaska, djelovi PES-a su počeli da padaju kao domine. Dan kasnije su raspušteni opštinski odbori u Podgorici i Baru, a zatim je „polomljena“ i samoproklamovana „Spajićeva kičma“ – Andrej Milović. Njega, koji je trenutno ministar pravde, isključili su zbog Milovićevog „nestašnog duha“, odnosno odudaranja od politike Pokreta.
Pali Grandovci: Prvi jači udar na duvansku mafiju u Crnoj Gori
Dočekali smo i hapšenja popularnih „grandovaca“. Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je 19. februara udarilo na jednog od navodno ključnih igrača duvanske mafije u Crnoj Gori, koji je jedan od vlasnika Bemax-a, Aleksandra Aca Mijajlovića.
Saga DO KVON poprima obrise španske tevenovele
Ministar Andrej Milović je dostavio informaciju da su Kvonovo izručenje prvo tražile SAD. Međutim, u spisima predmeta postoji dokaz da je Južna Koreja nekoliko dana prije SAD dostavila zahtjev za izručenje.
Rat klanova se nastavlja: Novo ubistvo u Baru
Ubijen je Edmond Mustafa koji se dovodio u vezu sa škaljarskim klanom, međutim, nije bio u dobrim odnosima ni sa svojim partnerima. To je potvrdila i činjenica da je navodni Škaljarac, Dino Ibrahimović, ispalio smrtonosni metak.
BORBA je potom ekskluzivno objavila transkripte razgovora, prvenstveno između Vesne Medenice i Ranka Lazovića. Oni su naime razgovarali 14. avgusta 2020. godine o potencijalnom puštanju na slobodu Mustae kako bi pomogao DPS-u u finišu izborne kampanje.
U prepisci se vidi kako je „ugledni“ doktor Lazović, 14. avgusta 2020. godine, tražio od Medenice da urgira kod sudije Borisa Savića da se na slobodu pusti bezbjednosno interesantno lice (BIL) Edmond Mustafa. Kako je naveo Lazović u poruci, Mustafa, od juče već pokojni član škaljarskog, pa kavačkog klana, bio je potreban DPS-ovoj vlasti u finišu predizborne kampanje radi ostvarivanja što boljeg rezultata na parlamentarnim izborima 30. avgusta 2020. godine. Doktor Lazović (inače bliski rođak bivšeg visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića) informiše Medenicu da se za Mustafino „zdravlje“ kod Savića već raspitivao specijalni državni tužilac Saša Čađenović koji je, u međuvremenu, uhapšen kao saradnik kavačkog klana.
Medenica je, sudeći po drugoj prepisci, ekspresno reagovala te tražila od Borisa Savića da se Mustafa tada pusti na slobodu.
Dodik i Varhelji posjetili Podgoricu: Jednu posjetu obilježili incidenti, druga prošla faktički nezapaženo
Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, posjetio je Podgoricu 27. februara, a dočekao ga je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić.
Posjetu Dodika osudili su DPS i sateliti, a grupica komita je ispred Skupštine pokazalo svoje nezadovoljstvo pogrdnim povicima i transparentima.