Dva razloga zašto Zapad ne pomaže žrtvama zemljotresa u Siriji

0

Zapadne zemlje ne pomažu Siriji i njenom narodu nakon zemljotresa zbog sankcija koje su već godinama na snazi protiv sirijskih vlasti ali i, kako smatraju ruski eksperti, zbog prijateljskih odnosa Damaska i Moskve. Oni pružaju podršku isključivo nevladinim organizacijama koje sprovode razne antisirijske akcije.

Savjetnica sirijskog predsjednika Busejna Šaban izjavila je da je Zapadu stalo samo do područja Sirije gdje se nalaze teroristi i organizacija „Beli šlemovi“.

„Njih nije briga za mjesta u kojima živi većina Sirijaca. Istina je da Sjedinjene Države i Evropa štite samo ovu organizaciju. Osim toga, iz Evrope i SAD za Tursku je poslat novac i oprema. A Sirija nije dobila ništa“, požalila se Busejna Šaban.

Zapad ne pomaže prijateljima Rusije

Komentarišući činjenicu da zapadne sankcije otežavaju isporuku humanitarne pomoći Siriji, rukovodilac Islamskog istraživačkog centra na Institu za inovativni razvoj Kiril Semjonov kaže za Sputnjik da Zapad ne pomaže Siriji jer ova zemlja nije dio njihove zone uticaja.

„Ovdje se radi o specifičnosti odnosa između Damaska, država-članica NATO-a i Evropske unije. Alijansa, Sjedinjene Države i Evropa prvenstveno će pružiti pomoć zemlji koja je njihov saveznik, a ne Siriji sa kojom nemaju nikakve odnose. Ambasade ovih zemalja zatvorene su u Damasku. Osim toga, Sirija se nalazi pod sankcijama. A što se tiče Turske, kojoj pružaju pomoć, ova država je članica NATO i njihov partner. Zbog togajoj i pomažu“, objašnjava sagovornik Sputnjika.

Prema mišljenju ruskog politikologa Olega Gušina, Sirija ne dobija pomoć od zapadnih zemalja između ostalog i zbog toga što ima korektne i prijateljske odnose sa Rusijom.

„Sirija je oduvijek bila više orijentisana na Sovjetski Savez, a zatim na Rusiju. Ova zemlja je tražila pomoć od naše države. Uz pomoć Rusije, ona je zaustavila ofanzivu islamista i krvavi kolaps u zemlji. I Zapad sada ima cilj da na čelu Sirije ne bude Bašar Asad, a jedan od razloga je što je ovaj političar prijatelj ruske države. I otac Bašara – Hafez Asad važio je za velikog prijatelja Rusije. I zato Damask neće dobiti nikakvu pomoć“, konstatuje naš sagovornik.

Ruska vojska učestvuje u operacijama raščišćavanja ruševina i spasavanja žrtava zemljotresa u sirijskom gradu Džable, na jugu provincije Latakija. Šef gradskog vijeća je za arapski Sputnjik izjavio o značaju učešća ruskih vojnih odreda koji su pomagali spasiocima u potrazi i raščišćavanju, istakavši da su vojnici koristili specijalnu tehniku koja u Siriji ne postoji.

Na pitanje zbog čega Zapad u ovim teškim trenucima, umjesto da pomaže Siriji i njenom narodu pogođenom zemljotresom, pruža podršku isključivo nevladinoj organizaciji „Beli šlemovi“, Gušin kaže da nije isključeno da su ovu organizaciju stvorili Amerikanci.

„Ovo je, navodno, humanitarna organizacija. Ali ona sprovodi svakakve antisirijske akcije. Po svemu sudeći, njih finansiraju Amerikanci. Cilj ove organizacije je da sruši vlast u Damasku“, smatra stručnjak.

Međutim, prema riječima Semjonova, Sirija i njen narod ipak nisu ostali bez pomoći. Mnoge države su, kako kaže stručnjak, izašle u susret Damasku.

„Sirija već dobija pomoć od arapskih zemalja sa kojima održava odnose. Osim toga, Damasku je čak i Izrael pružio određenu pomoć“, naglašava stručnjak.

Zbližavanje država Bliskog istoka

Međutim, posledice zemljotresa u Turskoj i Siriji, prema riječima stručnjaka, uspjeće da zbliže države Bliskog istoka, a smanje uticaj Zapada u ovom regionu.

Na pitanje da li će zemljotresi u Turskoj i Siriji nekako promijeniti situaciju na Bliskom istoku, Stanislav Terasov, direktor informaciono-analitičkog centra „Bliski istok-Kavkaz“ kaže da u određenoj mjeri uveliko počinje zbližavanje mnogih država ovog regiona.

„Pojavile su se čak informacije da nije isključena mogućnost ličnog susreta turskog i sirijskog lidera Redžepa Tajipa Erdogana i Bašara Asada. Vjerujem da će posle ovog zemljotresa, doći do preokreta na Bliskom istoku. Sve će se promijeniti. Sirija će početi postepeno da izlazi iz međunarodne izolacije. Jačaće uticaj Irana i Rusije. A te promjene neće ići u korist Zapadu. Naprotiv, njegov uticaj će slabiti i on će postepeno gubiti svoje pozicije“, prognozira sagovornik Sputnjika.

Podsjetimo, Tursku i Siriju su u ponedeljak pogodila dva razorna zemljotresa. Mnogo ljudi je ostalo zarobljeno ispod ruševina, a prema poslednjim podacima u obe zemlje poginulo je više od 20.000 ljudi.

Pres-služba Kremlja saopštila je da je ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarao telefonom sa sirijskim liderom Bašarom Asadom, nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu zemlju i ponudio sirijskoj strani neophodnu pomoć u otklanjanju posledica ove katastrofe. Pripadnici Ministarstva za vanredne situacije otišli su u Siriju gde aktivno učestvujuu spasilačkim operacijama.

Ministarstvo odbrane Rusije takođe je saopštilo da je ministar odbrane Sergej Šojgu naredio ruskoj vojsci u Siriji da pomogne vlastima zemlje u otklanjanju posledica zemljotresa.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš poručio je da nikakve sankcije ne treba da utiču na pružanje pomoći narodu Sirije nakon zemljotresa i dodao da će UN uputiti hitan apel donatorima da do početka sledeće nedelje obezbijede sredstva za humanitarnu pomoć Sirijcima.

 

 

(sputnjik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.