Držite se ovih pravila kada parkirate automobil

0

Pravila pravilnog parkiranja smo svi učili na časovima vožnje, ali nije zgoreg prisjetiti ih se, jer čak i ovaj, za mnoge rutinski dio vožnje, mora biti odrađen sa maksimalnom koncentracijom. Razlog je jasan: od njega zavisi hoće li vozilo ostati da stoji u mjestu ili „odlučiti“ da krene uz ili niz ulicu. Samo trenutak nepažnje može načiniti ogromnu štetu i dovesti do ozbiljnih povreda, pa čak i fatalnog ishoda, upozoravaju stručnjaci za bezbjednost u saobraćaju.

Prvo i osnovno: Automobil je uvijek potrebno ostaviti u brzini

Ostavljanjem automobila u prvoj brzini (a ne u „leru“) gotovo stoprocentno osiguravate vozilo od kotrljanja, budući da se, kada je ono u brzini, njegovi točkovi ne mogu okretati samostalno. Ovo je posebno važno kada se automobil ostavlja na neravnom terenu, na uzbrdici.

Kada se auto ostavlja na nizbrdici, pravilo glasi da se mjenjač ubacuje u rikverc, odnosno – u brzinu koja je suprotna intertnom kretanju. Samo tako se, u slučaju otkazivanja ručne kočnice mogu spriječiti nesrećni slučajevi.

Točkove je potrebno okrenuti – u koju stranu zavisi od terena na kome ste parkirali

Kada se vozilo u potpunosti uparkira na mjesto, njegovi točkovi nikako ne bi trebalo da ostanu da stoje pravo, jer se na taj način ugrožava bezbjednost svih učesnika u saobraćaju – i pješaka i vozača. Umjesto toga, volan (a sa njim i točkove) treba okrenuti ka najbližem ivičnjaku.

Dakle, ukoliko ste parkirani tako da vam je trotoar sa desne strane, točkove treba okrenuti što više udesno, kako bi se automobil, ukoliko i krene, zaustavio u kontaktu sa preprekom. Isto tako, ukoliko ste parkirani tako da je ivičnjak sa vaše lijeve strane, točkovi bi trebalo da budu okrenuti ka njemu.

Ručna kočnica ili „P“ režim je treći stepen obezbjeđenja

Kako bi se vozilo dodatno osiguralo od samopokretanja, potrebno je podići i takozvanu ručnu kočnicu. Kod nekih automobila ona izgleda kao poluga koja se povlači naviše sve do kraja, dok je kod automatika parkirna kočnica često jedan od režima na automatskom mjenjaču.

Kod novijih vozila ručna kočnica ima istu funkciju, iako je njen dizajn dosta svedeniji – obično ona izgleda kao običan taster koji se aktivira pritiskom. Bez obzira na igled, parkirna kočnica je treći stepen zaštite vozila i uvijek bi bilo poželjno koristiti je.

 

(RT)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.