DPS: Tužno i zaprepašćujuće neznanje novinara Vijesti, spremni smo da im naš IT sektor pruži obuku i stručno usavršavanje

0

“Jutrošnji tekst u tabloidu Vijesti predstavlja nastavak negativne kampanje protiv Demokratske partije socijalista kojoj se konstantno pokušava nanijeti politička šteta našoj partiji. Nije to nešto na šta nijesmo navikli – naprotiv. Ipak, navikli smo da se u pokušajima kreiranja afere novinari pokažu makar elementarni nivo znanja o temi o kojoj pišu. Jutrošnji tekst pokazao je zaprepašćujući nivo neznanja i nepoznavanja teme koja je obrađivana do mjere da je teško napisati ozbiljan odgovor u odnosu na količinu gluposti koja je u tekstu iznešena”, saopštili su iz DPS-a.

“Ipak, od svih iznijetih neistina u tekstu najfrapantnija je ona da je Demokratska partija socijalista koristila matične brojeve građana da bi uparila birački spisak sa profilima na društvenim mrežama. S obzirom na to da gotovo svaki građanin u Crnoj Gori ima Facebook profil, samo je potrebno da se prisjeti da li je prilikom registracije na bilo kojoj društvenoj mreži ikada ostavio svoj matični broj. Naravno da nije. Stoga postavljamo logično pitanje: Kako je moguće uparivati podatke po matičnom broju kada oni na društvenim mrežama ne postoje” pitaju se u DPS-u i dodaju:

Tu dolazimo do sljedećeg frapantnog zaključka a to je da je novinar Vijesti pomislio da je contact ID zapravo JMBG. Za svakog ko je informatički pismen ovo je toliko smiješno da ne zaslužuje ozbiljniji komentar.

Kako su naveli iz DPS program koji je Demokratska partija socijalista koristila spada u niz programa koji koristi apsolutno svaka ozbiljnija firma a koja se bavi digitalnim marketingom. Na tržištu postoji na stotine sličnih programa i svaki ima za cilj monitoring i sistematizaciju javno dostupnih podataka sa društvenih mreža, u cilju što boljeg upoznavanja glasača, tema koje ih zanimaju i na koje pozitivno ili negativno reaguju. Sve što je radio DPS koristeći ovaj softver, svaki korisnik Facebook-a može ručno samostalno da uradi, samo to traje duže i komplikovanije je. Baš kao što se i klasična istraživanja javnog mnjenja rade bi se upoznali sa stavovima i mišljenjem birača, tako se i online prostor koristi na isti način. Ali online pooling, paneli i bilo šta što se tiče ,,data analitycs-a”, očigledno su novinarima Vijesti nepoznanica budući da se vode starim metodama kreiranja afera iz devedesetih godina.

“Finalno, korišćeni softver za obradu podataka u potpunosti je u skladu sa GDPR regulativom, a navedena firma posluje u većini država Evropske unije. A što se novinara Vijesti tiče, spremni smo da im naš IT sektor omogući kratku obuku kako se više ne bi brukali kao što su to jutros uradili. Jer kako su krenuli zabraniće i korišćenje SPSS-a a i Excel će postati sumnjiva kategorija” zaključuju iz DPS-a.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.