Demokratska partija socijalista (DPS) žalila se Ustavnom sudu na odluku Državne izborne komisije (DIK) da odbije njihov prigovor u vezi sa izborima na dva biračka mjesta u Kotoru.
To je “Vijestima” rekao predsjednik Opštinskog odbora DPS-a u Kotoru Neđeljko Moškov.
“Očekujem da će Ustavni sud glasati u skladu sa zakonom, a ne političkom nahođenju pojedinih partija”, rekao je “Vijestima” Moškov.
Ustavni sud će, prije nego odluči o ustavnoj žalbi, tražiti izjašnjenje od DIK-a.
DIK je prošle sedmice odbio prigovor DPS-a na postupanje lokalne komisije u Kotoru.
Opštinska izborna komisija (OIK) prethodno je, većinom glasova, odlučila da ne prihvati predlog odluke DIK-a o ponavljanju glasanja na biračkom mjestu Mirac i Domu kulture na Prčanju. Nakon rasprave oba rješenja su odbijena glasanjem 9:7 jer je OIK utvrdio da nepravilnosti nijesu bile takvog obima da bi se izbori poništili i da bi se ponavljali izbori.
U Kotoru su 29. septembra održani lokalni izbori, ali zbog prigovora u vezi sa dva biračka mjesta, konačni rezultati još nijesu proglašeni. Zbog pat pozicije koja je u početku bila u OIK-u, ali i u Ustavnom sudu, nije moglo biti odlučeno da li će izbori na tim biračkim mjestima biti ponovljeni.
Prema preliminarnim rezultatima izbora u Kotoru održanim 29. septembra, DPS i koalicija PES-Demokrate osvojili su po deset mandata, savez “Za budućnost Kotora”, Grbljanska lista i Demokratska alternativa po tri, Evropski savez dva, a Hrvatska građanska inicijativa (HGI) i Kotorski pokret po mandat. Ponavljanjem izbora na dva biračka mjesta DPS može ‘’preoteti’’ mandat PES-u i Demokratama.
Nosilac liste koalicije Demokrate-PES i aktuelni predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić 11. oktobra je podnio Ustavnom sudu dvije žalbe zbog pat poziciju koja je postojala u kotorskoj izbornoj komisiji.
Ustavni sud, međutim, 24. oktobra nije donio odluku o Jokićevim žalbama, jer je rezultat glasanja bio 3:3. Iz Ustavnog suda su u saopštenju pojasnili da je troje sudija zauzelo stav da imaju ovlašćenje da izborni spor ispitaju u suštini, dok ih je troje smatralo da je izborni postupak strogo formalni i da treba da ispitaju samo procesne nepravilnosti u radu nadležne izborne komisije.
Sutkinje Momirka Tešić i Snežana Armenko, koja je i predsjednica Ustavnog suda, kao i sudija Faruk Resulbegović bili su za to da se izborni spor ispita u suštini. Sutkinje Desanka Lopičić i Dragana Đuranović, kao i sudija Budimir Šćepanović bili su protiv. Ustavni sud trenutno ima šest sudija, od zakonom propisanih sedam, jer je sudija Milorad Gogić krajem maja stekao uslov za penziju, a Skupština još nije izabrala njegovog zamjenika.
Jokić je u žalbama naveo da DIK nije imao pravo da odbaci bez raspravljanja njegove prigovore jer u crnogorskom pravnom sistemu u upravnom postupku više ne postoji institut odbacivanja, već da je morao da razmotri suštinu tih prigovora, pa da tek onda donese odluku da li ih prihvata ili odbija.
“Žalbama se tvrdi da to što je prilikom glasanja o prigovoru DPS-a na OIK-u bilo 8:8, ne znači da se o prigovoru nije odlučilo, kako je to tvrdila predsjednica OIK-a, već da taj prigovor nije dobio potrebnu većinu za usvajanje, te da nije usvojen, tj. da je odbijen”, navodi Jokić.
Takođe, on u žalbama tvrdi da Ustavni sud mora ući u meritum problema, odnosno mora utvrditi da li propusti u radu biračkih odbora zahtijevaju ponavljanje glasanja na dva biračka mjesta, kao i da nedostatak dva kupona na biračkom mjestu na Prčanju nije razlog za ponavljanje izbora, jer to ne utiče na rezultat.
Jokić u žalbi navodi i da pogrešno pečatirana poleđina biračkog listića na Mircu nije razlog za ponavljanje izbora, uz dodatnu potvrdu da je ranije OIK jednoglasno odlučio po njegovom prigovoru da to nije razlog čak ni za oglašavanje listića nevažećim.
“Svaki od gore navedenih razloga za žalbe je ranije bio predmet razmatranja Ustavnog suda gdje su navedene sudije zauzele stavove koji su u suprotnosti sa onim kako su se izjasnili u četvrtak”, kaže Jokić.
Jokić je krajem oktobra povukao ustavne žalbe, a OIK je odblokiran, odnosno postojala je većina za donošenje odluke.