DPS nastavlja sa “antialbanskim djelovanjem“: Đukanovićevi taster-poslanici odbili da glasaju za sudiju Ustavnog suda iz reda albanskog naroda

2

Premijer Dritan Abazović izrazio je juče žal što nisu izabrana sva četiri kandidata za sudije Ustavnog suda. On je istakao je da ne može da vjeruje da DPS nije glasao za sudiju koji dolazi iz redova manjinskih naroda.

“Građani to ne treba da zaborave, s obzirom na to da idu izbori. DPS će, vjerovatno sa partnerskim strankama tražiti podršku manjinskih naroda. Jako mi je žao što četvrti sudija, koji je sticajem okolnosti Albanac, nije uspio da dobije podršku DPS-a“, rekao je Abazović na pres konferenciji sa albanskim kolegom Edijem Ramom. On je čestitao svim poslanicima koji su glasali za četvrtog kandidatara i izrazio nadu da će se na ponovnom glasanju izabrati i posljednji sudija Ustavnog suda.

“Nije dobro što je od četiri predložena kandidata za sudije Ustavnog suda otpao samo jedan – i to iz reda manje brojnih naroda“, kazao je juče Maraš Dukaj, politički direktor Albanske alternative.

„Ako je već na Ustavnom odboru data prohodnost za kandidata Resulbegovića, i to kvalifikovanom većinom, onda moramo dobiti važne i presudne razloge za njegov neizbor, i to od onih koji ga nijesu glasali: BS-a (Bošnjačka stranka) i DPS-a (Demokratska partija socijalista)“, istakao je u saopštenju Dukaj, koji je i ministar javne uprave.

Predsjednik Albanske alternative i opštine Tuzi Nik Đeljošaj reagovao je juče nakon što kandidat za sudiju Ustavnog suda iz reda manjinskih partija Faruk Resulbegović nije dobio potrebnu podršku poslanika tokom glasanja u Skupštini. On je jasno istakao kako je antialbanska histerija iz 1990-ih izgleda još vlada u glavama nekih partija i poslanika i da su se danas jasno vidjeli stavovi pojedinih partija o evropskim integracijama, deblokadi Ustavnog suda i odnosu prema albanskom narodu. Đeljošaj tvrdi da DPS i Bošnjačka stranka nisu glasali za Resulbegovića, samo zato što je Albanac.

“Skupština Crne Gore danas, uprkos pozivima čitave međunarodne zajednice i evroatlantskih partnera, nije mogla da izabere sve četvoro sudija, jer DPS i BS nijesu glasale za četvrtog kandidata, gospodina Resulbegovića, samo iz razloga što je on Albanac. Ovakvo antialbansko djelovanje DPS-a nije novina, jer su bili uvjek na braniku da ne mogu Albanci da budu u institucijama, zato ih danas boli ovoliko prisustvo i pokazatelj da gdje god budu oni odlučivali, bićemo nepoželjni“, ocijenio je Đeljošaj.

Predsjednik Force Genci Nimanbegu je, komentarišući neizglasavanje Faruka Resulbegovića za sudiju Ustavnog suda, izjavio da je današnji dan najbolja odlika da su Albanci i dalje predmet tihe diskriminacije.

„Baš danas, dok su u CANU zasjedale vlade Albanije i Crne Gore, u zakonodavnom domu se, nasuprot preporukama EU i SAD, glasalo da Albancu nema mjesta u Ustavnom sudu“, izjavio je Nimanbegu.

Nimanbegu je dodao, „istovremeno pred vijećem Specijalnog suda se Albancima sudi za tzv. ‘nezakonita zapošljavanja’, a za isti predmet Tivćaninu u Osnovnom sudu u redovnom postupku“.

„O jednakim stvarima jednako, u nejednakim nejednako. Tako uče na pravnom fakultetu osnovni aksiom za pravdu i pravičnost. U predmetu tzv. ‘nezakonitih zapošljavanja’ sve je isto. Ili možda nije, jer se u jednom gone Albanci“, upitao je Nimanbegu.

Poslednjih nedjelja bezumlje DPS-a je opet dostiglo vrhunac kada su u susret lokalnim izborima u Tuzima 5. marta u svom saopštenju optužili predsjednika opštine Tuzi Nika Đeljošaja za “partijsko zapošljavanje i korupciju“, koji su po njima jedno od glavnih obilježja vlasti u Tuzima. Nika Đeljošaja su označili i kao “autokratu“, a onda i kao “čovjeka koji se ne osjeća dobro i pije antibiotike kad mora da se pojavi u sudnici“. Otrovni cinizam, primitivizam i besramnost predstavnika kriminalne DPS je posebno došao do izražaja  kada su konstatovali kako je Đeljošaj “od velikoalbanca postao velikočetnik”.

DPS je nakon gubitka ‘’ekskluzivnog prava’’ na saradnju i saveze sa političkim predstavnicima manjina, u ovom konkretnom slučaju Albanaca, potpuno izgubio kompas, očigledno nemajući odgovor i rješenja na novonastale okolnosti, pa svakodnevnim ponavljanjem besmislica o tome kako DF, Abazović i albanski lideri dobijaju naređenja ‘’sa strane’’ ili za mišljenje idu u ‘’Beograd i Tiranu’’ samo pokazuju cjelokupnoj demokratskoj javnosti i građanima da nemaju dobre namjere, a o elementarnom demokratskom kapacitetu da i ne govorimo. Stvar je jasna: po DPS-u albanske manjinske stranke su prihvatljive samo ako su u koaliciji sa njima, a ako izaberu neke druge političke partnere onda su “izdajnici Crne Gore“ i rade za interese drugih država.

 

2 Comments
  1. Zoran komentariše

    Doći će vrlo brzo dan kada će i Albanske partije i njihovi glasači shvatiti, da su mnogo puta bili zloupotrebljeni od strane mila djukanovića. Nadam se da će mu okrenuti leđa i shvatiti da se i druge stranke(DF, demokrate, ura i ostali) zalažu da svi narodi imaju ista prava. Žalosno je da dps i Bošnjačka stranka nijesu dali svoj glas za sudiju ustavnog suda koji je pripadnik Albanskog naroda.

  2. qyu komentariše

    Koliko smo mi obični normalni ljudi imali stete zbog albanskih glasova datih DPS-u,no valjda su i oni napokon shvatili.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.