Don Meken: Otvorenost institucija presudna za jačanje demokratije

0

Otvorenost institucija je presudna za jačanje demokratije i povjerenja građana u svoje institucije, kazala je britanska ambasadorka u Crnoj Gori Don Meken.

Kako je saopšteno iz Vestminsterske fondacije za demokratiju (WFD) Crna Gora, više od 35 poslanika, predstavnika Skupštine Crne Gore i Državne revizorske institucije okupilo se u Podgorici na prezentaciji analize pod nazivom “Jačanje budžetskog nadzora Skupštine Crne Gore”.

Taj događaj organizovala je Vestminsterska fondacija za demokratiju (WFD) Crna Gora, u okviru projekta koji je podržala britanska vlada.

Analiza koju je sprovela WFD istražuje trenutni model parlamentarnog budžetskog nadzora u Crnoj Gori. Glavni cilj dokumenta i njegove prezentacije je, kako se navodi, da pokrene diskusiju o tome da li Crna Gora treba da zadrži ovaj model ili razmotri alternativna rješenja, zasnovana na najboljim praksama predstavljenim u analizi.

“Ključne preporuke iz analize uključuju produženje perioda pregleda Godišnjeg izvještaja o reviziji kako bi se omogućila detaljnija analiza, unapređenje uloge skupštinskih odbora, uspostavljanje strukturalnog sistema za praćenje sprovođenja preporuka, jačanje skupštinskih saslušanja, kao i povećanje kapaciteta i resursa za nadzor. Ove preporuke imaju za cilj da poboljšaju efikasnost i efektivnost postojećeg modela, osiguravajući bolje rezultate u fiskalnom upravljanju i odgovornosti”, dodaje se u saopštenju.

Događaj je otvorila Don Meken, britanska ambasadorka u Crnoj Gori, koja je naglasila da je ovo prilika za razmjenu ideja i iskustava koja mogu ojačati transparentnost i odgovornost crnogorskih institucija.

„Otvorenost institucija je presudna za jačanje demokratije i povjerenja građana u svoje institucije. Saradnja sa revizorima igra vitalnu ulogu u ovom procesu. Raduje me da se neke od ključnih preporuka ove analize odnose na jačanje uloge Odbora za ekonomiju, finansije i budžet“, naglasila je Meken.

Meken je istakla da kroz ovu inicijativu ambasada pokazuje da je Ujedinjeno Kraljevstvo partner u jačanju kapaciteta i demokratije, te dodala da je „raduju budući rezultati bliske saradnje između Skupštine i Državne revizorske institucije“.

Naglasivši zaključke analize, Ana Milutinović, direktorica Vestimnsterske fondacije za Crnu Goru, rekla je da ovaj dokument služi kao dobra polazna tačka za dalju diskusiju o crnogorskom modelu saradnje između Skupštine Crne Gore i Državne revizorske institucije.

„Vestminsterska fondacija za demokratiju je posvećena jačanju parlamentarnog nadzora u Crnoj Gori kroz ciljanu podršku i eskpertizu. Organizacijom obuka, dijeljenjem najboljih praksi i promovisanjem saradnje, cilj nam je da osiguramo da parlamentarni procesi u Crnoj Gori budu ne samo efikasni, već i odgovorni. Vjerujemo da je funkcionalan parlamentarni sistem ključan za promovisanje transparentnosti, poboljšanje upravljanja i konačno jačanje povjerenja građana u njihove demokratske institucije”, kazala je Milutinović.

Boris Mugoša, predsjednik Parlamentarnog odbora za ekonomiju, finansije i budžet, naglasio je značaj saradnje sa Vestminsterskom fondacijom za demokratiju naglasivši neke od ostvarenih rezultata.

“Nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji sa Vestminsterskom fondacijom za demokratiju formirali smo veoma važnu instituciju, a to je Parlamentarna budžetska kancelarija. WFD je dao ogromnu podršku da se izradi Akcioni plan za realizaciju obaveza iz Protokola o saradnji sa Državnom revizorskom institucijom. Sa zadovoljstvom mogu da vas obavjestim da smo prije par dana krenuli sa realizacijom jedne veom važne obaveze iz tog dokumenta, a to je da kroz intenzivnu komunikaciju sa Državnom revizorskom institucijom sugerišemo određene predmete revizije u godišnjem planu te institucije”, rekao je Mugoša.

Mugoša je zaključio da je WFD pružila značajnu podršku i kroz saradnju sa službom.

Kako je saopšteno, na događaju su se obratili i Nikola Kovačević, predsjednik Senata Državne revizorske institucije i Aleksandar Klarić, generalni sekretar Skupštine Crne Gore, dok je analizu predstavio ekspert Džeof Dubrou.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.