Dokumentarni film „Sigurna luka“ premijerno prikazan u Baru

0
Dokumentarni film „Sigurna luka“ crnogorske Zen Master Produkcije, premijerno je prikazan na velikom platnu barskog Kulturnog centra. Filmska priča govori o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Luke Bar. Kroz stare fotografije, video zapise i svjedočenja građana Bara, stručnjaka i nadležnih, reditelj Boris Đurašić i scenarista Ljiljana Veljković ispričali su filmsku priču o značaju barske luke za Barane, Crnu Goru, ali i region.

Od nastanka Luke Bar kamena temeljca sa uklesanim inicijalima, koji je 1905. godine sa svoje jahte „Rumija“ u more bacio kralj Nikola, govori se o najznačajnijim istorijskim periodima iz života luke, njenom rastu, razvoju, ali i teškim vremenima. Luka Bar je u svom postojanju dužem od jednog vijeka imala burnu istoriju. Da bi mogla da raste i razvijala se, srušen je čitav mali primorski gradić Pristan koji se nalazio ispod Volujice. Nakon toga sledi veliki i brzi razvoj barske luke i samog gradaKoliko je Luka bila važna za razvoj privrede, turizma, trgovine, kulture i drugih oblasti za grad i čitavu Crnu Goru svjedoče građani Bara, lučki radnici, stručnjaci za lučko poslovanje, istoričari umjetnosti..

Posjetioce zainteresovane za četrdesetpetominutnu priču o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Luke Bar, u projekciju je uveo reditelj Boris Đurašić, obrazloživši odluku da baš o njoj snimi film. Đurašić navodi da je u opticaju bilo više industrija – Željezara, Solana, čak i čuvena barska “Primorka” ali se za Luku odlučio jer je ona ‘naš jedini prozor u svijet’.

Imamo”, navodi Đurašić, “aerodrome, ali logistički centar i način na koji logistika funkcioniše govori da nam bez luke nema napretka. Luka me zaintrigirala jer su ulaganja u kopnene i vodene puteve jedini način da ova država istinski uradi nešto”.

Đurašić ističe da mu je drago što su svi kandidati za premijera Crne Gore zainteresovani za ekspanziju infrastrukture. Vlada je, po njegovim riječima, iz mjeseca u mjesec sve bolja i bolja, pa očekuje da će politički aktivisti i ljudi iz medija čuti njegovu poruku da ne treba da govorimo o stanju Ukrajini i problemima u susjedstvu, već da se fokusiramo na svoju baštu i svoju kuću.

Dalibor Pelević, direktor MSC kompanije za Crnu Goru, smatra da je film “Sigurna luka” najkorisnije ostvarenje ikad snimljeno, a koje se tiče Bara, pa je od izuzetnog značaja i za Bar i za Crnu Goru. Luka Bar i sistem koji se na nju oslanja je, po njegovim riječima, najvažniji generator razvoja opštine Bar.

Pelević bazira na podacima da je danas u lučkom sektoru radno angažovano 15 % stanovnika barske opštine, a potencijali su 30 puta veći.

Patriotizam se, između ostalog”, smatra Prelević, “pokazuje kroz lični doprinos da se regionalni tereti slivaju na Bar. Da budemo povezani sa zemljama regiona, Srbijom, Bosnom i Hercegovinom u onoj mjeri koliko se njihovog tereta pretovara preko naše luke”, poručuje Pelević naglašavajući da je Boris (Đurašić) film snimio bez finansijske pomoći, te da je ovo dobar početak za sve što će tek uslijediti. Pelević je iskoristio priliku da pozove Opštinu Bar i Vladu CG da posvete više pažnje ovoj temi.

Posljednjih tridesetak godina naša luka je slabila i brodovi su počeli da je zaobilaze i traže druga sidrištaOd stručnjaka Dalibora Pelevića, direktora MSC kompanije za Crnu Goru i Radoice Samardžića, projektanta sistema u Sektoru kvaliteta u Luci Bar „Sigurna luka“ potražila je odgovore na neka pitanja o trenutnom stanju i mogućnostima oporavka Luke Bar. Oni kažu da nam je neophodno povezivanje sa Srbijom i panevropskim koridorima, završetak auto-puta, ozbiljna rekonstrukcija pruge i velika pomoć države. Bez toga nema oporavka i ozdravljenja najznačajnijeg barskog resursa.

O feribotu koji je duže od pola vijeka povezivao Crnu Goru i Italiju i prevozio robu i putnike od Bara do Barija govorio je Ćazim Alković koji je sa svojim sinom krenuo na jedno zanimljivo putovanje koje je imalo poruku da se Baranima vrati feri- linija koja već punih šest godina ne funkcioniše. Otac i sin krenuli su biciklima do Drača u Albaniji i odatle albanskim feribotom do Barija, a povratak je bio hrvatskom feri – linijom preko Dubrovnika i ponovo biciklima do Bara. Njihova poruka je da se Baranima vrati linija Bar – Bari.

U traženju mogućnosti za povratak stare slave Luke Bar, dio filma snimljen je u Kragujevcu, gradu pobratimu Bara koji već 70 godina izvozi Zastavine i Fijatove automobile preko Luke Bar u cijeli svijet. Nedaleko od Kragujevca otvoren je novi tehnološki park u kome se nalazi nekoliko velikih svjetskih kompanija koje su izrazile želju da preko Luke Bar izvoze svoje proizvode.

Generalni direktor MIND parka, Darko Đorić govorio je o planovima izvoza proizvoda kompanija smeštenih u ovom tehnološkom parkuDa je taj plan izvjestan govori i Aleksandar Milošević, pomoćnik gradonačelnika Kragujevca za investicije koji je predstavio projekat gradnje pruge koja će povezati novu industrijsku zonu sa nacionalnom železničkom mrežom Srbije i prugom Beograd – Bar, sa Lukom Bar kojom će moći da se izvoze kompletni vagoni i tramvaji iz Kompanije Simens koji zbog gabarita ne mogu da se prevoze kamionima.

Najmlađi gradonačelnik u regionu, Đorđe Novaković iz Požege, najavio je gradnju takozvane Suve luke“ koja će biti ključni partner Luke Bar., kaže Đurašić.

Film „Sigurna luka“ je rediteljski prvenac Borisa Đurašića, koji je posvećen njegovom dedi, Maksimu Đurašiću, Starobaraninu koji je čitav svoj radni vijek proveo u Luci Bar. Boris je rođen u Baru, a dvadesetak godina proveo je sa roditeljima i braćom u Americi gdje se školovao i trenutno je tamo na doktorskim studijama iz oblasti razvoja vještačke inteligencije. Đurašić je bio glavni producent filma „Crne Gora podeljena zemlja“ Borisa Malagurskog, producent filmskog projekta „C 4“ i TV serijala Budva zove.

Specijalna gošća u filmu je glumica Isidora Građanin, koja se, sa filmskom ekipom poklonila pred oko stotinu posjetilaca nakon premijere u Baru. Premijeru je organizovala Jadran televizija iz Podgorice u saradnji sa Kulturnim centrom u Baru.

Dokumentarna filmska priča „Sigurna luka“ prikazana je nedavno i u Kragujevcu, a predviđene su projekcije u Podgorici, Beogradu i Požegi.

Film je radila Zen Master Production iz Crne Gore čija ekipa se priprema za nove projekte i druge ekonomske teme. 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.