Dogovor Vučića i Putina: Srbija će imati toplu i sigurnu zimu; Važno je da građani znaju da mogu da se oslone na svoju državu!

0

Srbija će imati toplu i sigurnu zimu budući da je država obezbijedila dovoljne količine osnovnih životnih namirnica i da su robne rezerve pune, a obezbijeđen je sa Rusijom povoljan aranžman za uvoz gasa za naredne tri godine. Za Srbiju će ostati cijena koja se zasniva na stopostotnoj naftnoj formuli, tako da ćemo imati i dalje najpovoljniju cijenu na evropskom tlu. U ovom trenutku to bi bilo tri puta manje, a zimi i 10 do 12 puta manje nego što će plaćati ostali u Evropi, za Srbiju će to biti od 340 do 350 dolara za 2,2 milijarde kubika.

Ovo je juče, nakon telefonskog razgovora sa šefom Rusije, obilazeći skladišta Republičke direkcije za robne rezerve u Beogradu, najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Kako je obećao, nijedan dan neće biti problema sa snabdevanjem građana, ma kako da se veštački izazivaju krize.

– Država mora u smutnim vremenima, a to je kada imate rat na tlu Evrope, da preuzme dizgine u svoje ruke, pokaže da je stabilna, sigurna, bezbedna i da ima snage da dovoljno robe i svega obezbedi za svoje građane – poručio je Vučić. – Važno je da pokažemo istinski domaćinski odnos i brigu za građane, da znaju da mogu da se oslone na svoju državu, koja gleda unapred šta može da se desi, a da budemo osigurani i bezbedni, uz očuvanje javnih finansija, ne ugrožavajući stopu javnog duga.

Predsednik Srbije istakao je da je razgovor sa Putinom bio vrlo dobar, kao i da su se dotakli različitih tema, od kojih je najvažnija naši bilateralni odnosi, kao i pitanje isteka gasnog sporazuma posle desetogodišnjeg trajanja 31. maja.

– Dogovorili smo se, a to je veoma dobra vest, da ćemo potpisati ugovor, a prvi element je da je on na tri godine, a ne na mesec dana kako su neki govorili – rekao je Vučić. – To izuzetno odgovara srpskoj strani. Druga stvar je da će formula koja će se koristiti ostati ista kao i do sada.

OD 310 DO 420 DOLARA
PREMA objašnjenju stručnjaka za pitanje energetike Miloša Zdravkovića, gas smo u prošlosti plaćali po 270 dolara za 1.000 kubnih metara, ali je vreme jeftine energije davno prošlo na tlu Evrope, koji navodi da je za to kriva sama Evropa, jer nije želela dugoročne ugovore sa Rusijom, već da kupuje na tržištu i veže se za berzu u Holandiji.

– „Gasprom“ nudi gas po različitim uslovima. Na cenu može da utiče cena sa berze i cena nafte – objašnjava Zdravković za „Novosti“. – Mi smo izabrali 100 odsto naftnu formulu i to je mnogo bolja cena. Cena gasa je eksplodirala i prvi put prešla 1.000 dolara, a u martu je skočila na 3.600 dolara. Mi smo vezani za cenu nafte. Ona je sada 118,8 dolara za barel brenta. Naša cena će za 2,2 milijarde kubnih metara gasa biti između 310 i 420 dolara za kubik. Sada kada je na tržištu gas 1.000 dolara, mi plaćamo 310, a zimi ćemo plaćati 420 dolara.
Kako je precizirao Vučić, pre razgovora sa Putinom plašio se da li će dobiti najpovoljniju formulu, a da su najoptimističnije prognoze bile da dobijemo 80 prema 20:

– Dobili smo ono što je mnogo bolje od toga, a to je 100 odsto, ostaje nam da vidimo za dodatne količine. U zimskim mesecima kada je cena nafte viša, gas će za Srbiju biti od 310 do 408 dolara po 1.000 kubnih metara što je, zaista ubedljivo najbolja cena, koja će se odnositi na 2,2 milijarde kubnih metara gasa. Nama je potrebno još 800 miliona kubika i ostaje da se razgovara oko cene za tu količinu.

Prema Vučićevim rečima, u razgovoru sa „Gaspromom“, koji je već inicirao, biće dogovorene dodatne količine, a da je predsedniku Putinu objasnio da je zahvaljujući privrednom napretku došlo do uvećane potražnje za gasom.

– Platforma i formula ostaje ista za dogovorenu količinu, a za dodatnu ćemo posle sastanka sa „Gaspromom“ moći da kažemo koliko će nas prosečni kubni metar koštati – rekao je predsednik Srbije. – Zahvalan sam ruskim partnerima na izuzetnoj korektnosti, i nadam se da ćemo tu podršku imati i u budućnosti.

Vučić je, pojašnjavajući dogovoreno, istakao da ne postoji fiksna cena za gas po metru kubnom, već da naftna i berzanska formula po kojoj se računa, zavisi od drugih energenata i sirovina:

– Imate naftnu formulu i na osnovu cene nafte se pravi cena gasa. Kada je nafta bila 81,82 dolara, tada je gas po metru kubnom bio 270 dolara, danas je nafta 120, a gas nije mnogo skuplji, svega 240 dolara. To je nikakva cena, kada kažem nikakva, mislim mala. U ovom trenutku cena gasa na berzi je 960 dolara, leti je niža jer se gas koristi u manjim količinama, a očekuje se da na zimu skoči na 3.500 dolara.

SA PRITISCIMA ŽIVIMO SVAKI DAN
RAZGOVOR predsednika Aleksandra Vučić i Vladimira Putina trajao je oko pola sata. Kako je posle razgovora istakao Vučić, Srbija sa pritiscima, pre svega po pitanju KiM, živi svaki dan, tim pre što je Zapadu potrebno da se kosovsko pitanje što pre reši, po mogućstvu priznavanjem tzv. Kosova, kako bi taj primer bio prikazan kao sui generis, a ojačala njihova pozicija prema Rusiji.

Na pitanje da li očekuje intenziviranje pritisaka na Srbiju, nakon povoljnog razgovora sa Putinom, i da li će se ti pritisci pre svega odraziti na KiM, Vučić je odgovorio da zemlja sa tim pritiscima živi svaki dan, jer je neverovatna potreba svih da vode politiku Srbije, a, svi, primetio je ironično, najbolje znaju kakva bi ta politika trebalo da bude.
Šef države precizirao je da će se krenuti u izgradnju novih skladišta dizela i sirove nafte, za šta nam je potrebno godinu i po. Takođe, kako je rekao, sledi dalja izgradnja skladišta za gas, o čemu je delimično razgovarao i sa ruskim predsednikom, podsećajući da imamo prostor za zakup i u Mađarskoj. Naveo je da je važno i da se obezbede dovoljne količine uglja i mazuta, za toplu zimu za građane, što, kaže, sve neće biti lako, ako se sukob u Ukrajini ne zaustavi.

Prema Vučićevim rečima, zalihe namirnica kod Luke Beograd su samo petnaestina svih rezervi, od Vrbasa, preko Pećinaca, Iriga, Leskovca, gde se najveće količine hrane čuvaju za potrebe građana. Predsednik je istakao i da je situacija sa šećerom rešena i da imamo dovoljne količine:

– Uvek se pojavi neka špekulativna radnja. Jedno je što iz regiona dolaze kod nas da kupuju, od Severne Makedonije, Malog Zvornika i drugih mesta. Ali, ovoga puta nije bilo to, već naši domaći špekulativni razlozi. Za tri dana uspeli smo da to prevaziđemo. Lično sam se uverio da ga ima u gotovo svim marketima.

Vučić je ukazao da žitna kriza očekuje svet posle suše u Indiji i Argentini, istakavši da je uveren da će naša država po tom pitanju uspeti da obezbedi sve što je neophodno. On je precizirao da je uskladišteno 25.000 tona brašna samo u robnim rezervama, zatim više od 54.000 tona pšenice, 94.000 tona kukuruza, 11,5 miliona litara ulja, 11,4 miliona kilograma pasulja, kao i isto toliko miliona kilograma soli:

– Sve je to država nabavila, izdvojeno je 4,3 milijardi dinara za robne rezerve. Nastavićemo da se pripremamo. Predstoje nam jun, jul i avgust za potpune pripreme u ove dve ključne oblasti dobavljanja energenata i nabavke hrane. To je ogromno finansijsko opterećenje za zemlju, ali gledamo kako to da rešimo bez problema za građane. Kiša nam je sada dobrodošla, mnogo je značila za pšenicu, a značiće i da imamo jednu, dve, kasnije za kukuruz. Nadam se da će i to da dođe, ali došlo, ne došlo, obezbedili smo dovoljne količine za ljude.

KREMLJ O RAZGOVORIMA

POVODOM razgovora Vučića i Putina, oglasila se i pres služba Kremlja, koja je istakla da je predsednik Rusije razgovarao sa srpskim kolegom o situaciji u Ukrajini i dešanjima oko Kosova. Kako je saopšteno, dogovoreno je da Rusija nastavi da nesmetano snabdeva Srbiju prirodnim gasom.

– Putin i Vučić su potvrdili težnju Rusije i Srbije za jačanjem strateškog partnerstva zasnovanog na tradicionalno bliskim vezama između naroda dve zemlje – saopšteno je iz Kremlja.

SPORAZUM ZA MIR NA STOLU

VUČIĆ je izneo stav Srbije da bismo želeli brže uspostavljanje mira u Ukrajini i rekao da je Putin na to odgovorio da postoji ponuđeni sporazum na stolu, kako u Moskvi, Kijevu, tako i u drugim centrima moći:

– Neke određene elemente sam čuo, ali to nije nešto čime možemo da se bavimo. Niti možemo, niti ćemo to da rešimo. Nadam se da će se mir uspostaviti.

ONI TRAŽE, MI ODLUČUJEMO

PREDSEDNIKA Srbije danas očekuje razgovor sa evropskim komesarom za proširenje Oliverom Varheljijem i evropskom poslanicom Violom fon Kramon.

– To će biti razgovori, nije samo pitanje šta će oni da traže – rekao je Vučić. – Fon Kramon će da govori u svoje ime i ime evroparlamentaraca, i dobiće odgovor u skladu sa politikom koju vodimo. Srbija se nalazi na evropskom putu, dobro je da se čuje šta misli Fon Kramon, ali mnogo više ono što kaže komesar, jer on predstavlja izvršnu vlast Unije.

Vučić i Varhelji će, kako je planirano, obići radove na izgradnji Univerzitetske dečje bolnice „Tiršova 2“.

SVETSKI MEDIJI O ARANŽMANU

RAZGOVORA zvaničnika Srbije i Rusije juče su se dotakli i regionalni i svetski mediji, ističući da je dogovoren novi trogodišnji aranžman za snabdevanje Srbije gasom i povoljna cena. Portal „Kliks“ donosi vest o tome pod naslovom „Vučić dogovorio s Putinom: Srbija će imati najniže cene gasa u Evropi“, dok portal RTCG navodi da će ruski gas za Srbiju biti tri puta jeftiniji nego za druge evropske zemlje. Rojters je preneo da je predsednik Vučić naveo da mu je Putin rekao da ga pozove ako oseća da ima još o čemu da se razgovara.

DRŽAVA IZA RADNIKA „FIJATA“

ZA deo radnika „Fijata“ u Kragujevcu koji budu ostali bez posla, država će obezbediti posao u novoj nemačkoj kompaniji u tom gradu. Ipak, kako je Vučić istakao, prošla je era socijalističkog upravljanja i „Fijatom“ ne rukovodi država, tako da „Stelantis“ sam donosi poslovne odluke, kao i da je dobro što žele da prave električni automobil u Kragujevcu.

BOLJI SISTEM OD HRVATSKE

U POSLEDNJA tri dana ispaljene su 1.003 rakete sa 114 protivgradnih linija odbrane, istakao ministar poljoprivrede Branislav Nedimović. U poslednje četiri godine potpuno je renovirana i uvedena automatska protivgradna odbrana na području radarskih centara Samoš, Bajša i Fruška gora:

– Kompletna Vojvodina je pokrivena. Hrvatska i Mađarska nemaju ovakav način protivgradne zaštite, tako da se mi sami branimo od svih gradonosnih oblaka koji odatle dolaze.

(Novosti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.