Dodik: Ovo će biti vijek ujedinjenja Srba
Vrijeme stradanja je iza nas, dolazi vrijeme za ujedinjenje Srba, uvjeren je Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
U intervjuu za Srpski telegraf bivši predsjednik Republike Srpske otkriva zašto računa na pomoć Vladimira Putina oko pitanja spajanja Srbije i Srpske, ko je prepreka na tom putu. Istovremeno, bivši predsjednik Republike Srpske ističe da je ukidanje taksi od 100 odsto na srpsku robu preduslov za nastavak dijaloga Beograda i Prištine.
Kada će se ujediniti Srbija i Srpska?
– Već smo ujedinjeni, mi smo jedan narod. Kroz istoriju su pokušavali da nas odvoje raznim terminološkim i geografskim oznakama. Za nas su često govorili da smo bosanski Srbi s namjerom da nas odvoje od matice, što nije tačno. Narodi poput Hrvata i Slovenaca napravili su svoje gotovo etnički čiste države. Stoga je logično da i Srbi ispostave taj istorijski zahtjev.
Vi ste najglasniji zagovornik te ideje.
– Ne pretendujem da budem nosilac te ideje, ta želja postojala je i ranije. Primjera radi, kada je srpska vojska u vrijeme Prvog svjetskog rata oslobodila Bosnu, onda je 18 opština banjalučke regije, a koje danas čine Republiku Srpsku, zatražilo od kralja prisajedinjenje sa Srbijom, sa kojom bi se spojilo još 11 opština uz Drinu. I tada je postojala izražena svijest o jedinstvu srpskog naroda u cjelini, što su oni oko nas pokušali da ospore govoreći da je to neki projekat „velike Srbije“.
Kakva je situacija u Sarajevu? Hoće li prije biti novih izbora nego što će se formirati Savjet ministara?
– Sarajevo je jedna politička kaljuga, to nije ništa novo. Od Dejtona naovamo se pokušava zakrpiti situacija, stvara se privid funkcionisanja iako Bosna i Hercegovina nikada nije funkcionisala, nije bila vlasništvo naroda koji tamo živi, već je bilo intervencija međunarodnog faktora. Bošnjaci i dalje žele da se predstave kao žrtve, što, naravno, nije istina, jer svi smo tamo žrtve.
Po vašoj procjeni, kada će to ujedinjenje biti realizovano?
– Koliko god je prošli vijek bio vijek stradanja, ovaj vijek može biti vijek integracije, ujedinjena srpskog naroda. Mnogi su protiv nas, ima ih ovde iz regiona, a ima ih i izdaleka. Moramo biti pametni, moramo da motrimo i čekamo geopolitičku situaciju koja bi nam dala osnova da to učinimo na jedan normalan način, bez ikakvih stradanja i nasilja. Narod koji je vještački podijeljen treba da se ujedini jer nas vezuje isti jezik, kultura i način života.
Ima li pomaka na tok putu?
– Ima. Prije desetak godina, kada su Srbijom upravljali ambasadori, kada smo mi iz RS dolazi kod ljekara, tretirani smo kao stranci. To sada više nije slučaj. Studenti iz RS su tretirani kao stranci. Sa ovom vlašću to više nije tako. Ljudi u RS su danima u redovima ispred konzulata i drugim institucijama kako bi dobili dokumenta koja ih identifikuju sa Srbijom, da dobiju pasoš Srbije.
Vi imate srpski pasoš?
– Da i najčešće taj pasoš koristim. To je moja primarna identifikacija.
Da se vratimo ujedinjenju. Može li Putin, sa kojim ste i vi i Vučić u dobrim odnosima, da pomogne spajanju Srbije i Srpske?
– Rusija, to je politika predsjednika Putina, prije svega podržava međunarodno pravo. A to se zasniva na činjenici da narodi moraju da se opredijele kako žele da žive. To je pokazano na Krimu, posle referenduma, to je i urađeno. Na Kosovu toga, naravno, nije bilo. Rusija već čini ogromnu korist time što jača svoje kapacitete. Da je Rusija imala ovu snagu, koju ima sada u Putinovo vrijeme, pitanje je kako bi se stvari odvijale.
A kada je u pitanju Kosovo, očekujete li tu konkretne korake i pomoć Putina i Rusije?
– Rusija ne priznaje Kosovo, imaju pravo veta u Savjetu bezbjednosti i zna se da, ukoliko bi neko nešto učinio protiv interesa Srba u SB, da to ne bi dozvolili. Ne zaboravite da je Britanija, koja se ovdje predstavlja kao neki faktor u Savjetu bezbjednosti, predložila rezoluciju kojom bi se Srbi proglasili genocidnim narodom. Rusija je stavila veto, i to je najbolji dokaz da će Rusija na tom globalnom planu uvijek zaštiti interese Srba.