Dobrosavljević: Uzroci krize na Kosovu i Metohiji su dvostruki standardi međunarodne zajednice
Politički konsultant Vladimir Dobrosavljević kazao je gostujući na Una tv, da očekivanja narednog sastanka u Briselu nisu velika.
„Suviše je napetosti u južnoj srpskoj pokrajini da bi se svelo na pitanje tablica, bilborda ili deblokade barikada. Jasno je da i poslednjim stavovima zvaničnika EU gdje je eksplicitno rečeno da oni nisu u kapacitetu da utiču na vlast u Prištini da na bilo koji način prihvati ili pomogne formiranje ZSO, jasno je da ne govorimo o tehničkim stvarima, već se vraćamo na statusni nivo“, kazao je Dobrosavljević.
On očekuje smirivanje tenzične situacije, ali da će se vrlo malo rješavati problemi građana na Kosmetu.
„Uzroci ovoga su dvostruki standardi međunarodne zajednice, prije svega EU, prema identitetskim pitanjima na Kosovu i Metohiji. Negdje slično kao i BiH, Kosovo je država u pokušaju na čije funkcionisanje veliki uticaj ima međunarodna zajednica. Oni sa druge strane nisu spremni da priznaju svoje greške. Zato dolazimo do ove situacije. Nakon završetka sukoba na Kosovu 1999-te godine, pokazana je velika tolerancija albanskim liderima, ne pokazujući interes da uvaže i srpsku stranu“, podvlači Dobrosavljević.
Rat u Ukrajini je doveo do prekonfiguracije odnosa na ovom dijelu Evrope, kazao je Dobrosavljević, i dodao da su određene političke elite to iskoristile da minimalizuju uticaj Beograd koji se dosta popravio na međunarodnim adresama, gdje ni prije nisu dobro stojali.
„Svijet se promijenio, Srbija nije percipirana kao adresa na kojoj stanuju isključivo negativci i to očigledno političkim elitama se to ne dopada. Oni pokušavaju da iskoriste sukob u Ukrajini da bi predstavili Srbiju kao ispostavu Vladimira Putina. Svijet svakako više nije isti, a ta retorika ne prolazi tako lako, ali još uvijek postoje centri na Zapadu koji su senzibilniji. Srbija jeste popravila svoj položaj, ali to ne znači da treba olako shvatiti ove provokacije kojima je Beograd izložen ovih mjeseci“, kazao je Dobrosavljević.