Dobrosavljević: Tzv. Kosovo neće biti dio Evropske unije, za tako nešto je potrebna saglasnost svih članica a njih pet nije priznalo lažnu državu

0

Na Kosovu se prethodnih dva dana hapse bivši policajci, Slađan Trajković i Zoran Mihajlović. Ukupno su četvorica policajaca uhapšeni na Kosovu i Metohiji. Pored toga, primijećeni su i kamioni na bugarsko makedonskoj granici a u tim kamionima se nalazi oružje porijeklom iz Turske a koje je namijenjeno za kosovsko tržište.

Politički konsultant Vladimir Dobrosavljević komentarisao je ovu situaciju za Kurir televiziju i kazao da je jasno da su ovo sve provokacije Prištine ne bi li isprovocirao naše sunarodnike na Kosovu i Metohiji ali i reakciju Beograda.

„Tako bi nas proglasili za remetilački faktor ispred zapadnih saveznika i kazali bi da je sve što rade potpuno ispravno. Time bi proglasili Srbe kao „bad guys“. Jasna je namjera izazivanja incidenata, i sasvim je jasno da i Beograd i Srbi sa Kosova moraju biti staloženi i pribrani i da ne nasijedaju na ove provokacije“, kazao je Dobrosavljević.

Na pitanje očekuje li povratak srpske vojske i policije na Kosovo i Metohiju, Dobrosavljević misli da se to neće dogoditi ejr Kfor neće to dopustiti ali je dobro podsjetiti da postoji Rezolucija 1244.

„Svi oni koji su garanti procesa na Kosovu i Metohiji moraju znati da postoji nešto što je Rezolucija 1244 a nisu svi aspekti ispunjeni do kraja čime bi Srbija mogla da pošalje do 1000 vojnika makar i kao ispomoć“, kazao je Dobrosavljević.

Kada govori o kamionima koji se nalaze na bugarsko makedonskoj granici, Dobrosavljević kaže da je potrebno ustanoviti ko isporučuje oružje, je li to državna isporuka ili je privatan milje.

„Bez obzira, moramo biti oprezni. Nesumnjivo, institucije u Prištini imaju veliki broj pristalica u međunarodnoj zajednici, ne samo u Zapadnom svijetu već i na Istoku. Oni očigledno žele da pomognu njihovoj daljoj afirmaciji i osamostaljivanju. Naš put je jasan – smanjenje država koje su priznale Kosovo kao državu. Samim tim bi u Generalnoj Skupštini UN-a Kosovo bio onemogućen posmatrački status, kao što sad ima Palestina. Svakako, ovo su sve provokacije, ali moramo ostati hladne glave. Naravno, naši sunarodnici znaju da ni jednog trenutka neće ostati bez podrške Srbije“, kazao je Dobrosavljević.

Dobrosavljević ne očekuje da će EU prihvatiti Kosovo za članicu jer pet država EU nije priznalo Kosovo, a ne moguće je postati članica EU bez saglasnosti svih.

„Ovo je samo još jedna provokacija, i time pritiskaju zvanični Beograd da se usaglasi sa francusko-njemačkim sporazumom čime ne bi opstruirali Prištinu. Ipak, moramo biti svjesni ovo je sve jedna vrsta kontekstualizacije. Zapadni saveznici su tolerantni prema Prištini zbog sukoba na Istoku Evrope i jer smatraju da Srbija nije u punoj mjeri koordinisana sa ostalim članicama EU. Zbog toga imamo tu vrstu tolerancije prema Prištini i primoravaju Beograd da se svrsta u bezbjednosno politički vagon i da se odnose prema Mosvki isto kao i oni“, jasan je Dobrosavljević.

Ključna figura u svemu ovome su SAD i State Department.

„To je bilo jasno nakon sastanka Vučića i Kurtija u Briselu kada je EU apelovala da Priština sprovede neko djelo, oni odbijaju, a kada je ambasador SAD-a tražio odlaganje izbora i odluku o preregistraciji, odmah su to uradili. Iz dana u dan se pokazuje da EU bez monitoringa SAD-a ništa ne mogu učiniti. Oni ovaj prostor smatraju svojom zonom interesa i njima ne odgovara sukob, ali oni ne odustaju ni daljoj afirmaciji Kosova i Metohije. Mi se svakako moramo boriti za naše interese“, zaključio je on.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.