Dobrosavljević: Reakcija na novi logo Skupštine afektivni nagon da se napravi otklon od svega što ima veze ili podsjeća na Srbe

0

Predlog grafičkog rješenja novog loga Skupštine Crne Gore, izazvao je burne i nervozne reakcije opozicionih političkih grupacija, kao da se radi o prepirci unutar nekog umjetničkog žirija prilikom dodjele nagrade za dizajn, smatra analitičar Vladimir Dobrosavljević povodom, reakcija opozicionih poslanika na novi logo Skupštine Crne Gore.

Dobrosavljević u izjavi za IN4S, kaže, da „djeluje kao da zemlja i društvo nakon višedecenijske vladavine hibridnog režima i traumatičnih posljedica koje je ostavio iza sebe, nema prečih poslova nego da polemiše o estetici i umjetničkim temama. Jer to je očito podsticajnije i inspirativnije nego se suočiti sa odgovornošću, kako je u ovom dijelu Evrope, napravljen ambijent za simbiotički odnos državnih struktura sa organizovanim kriminalom kroz formu visoke korupcije, ’’sigurna kuća’’ za nekoliko domicilnih narko kartela koji su postali bezbjednosni izazov ne samo za ovaj prostor već i na globalnom nivou, te zašto je Crna Gora, pretvorena u teritoriju za zloupotrebu resursa od strane višedecenijske vladajuće oligarhije.

U ostalom, kako kaže Dobrosavljević, pobornici lapurlartističkih polemika o stilu, bolje bi bilo da se zapitaju, zašto već više godina sa indignacijom od njih okreću glavu, nekadašnji pokrovitelji iz upravljačkih struktura među Zapadnim saveznicima.

Naravno naglašava Dobrosavljević, pravi povod za anksiozne ispade novootkrivenih umjetničkih duša, leži u njihovoj podsvjesnoj interpretaciji, kako predlog novog skupštinskog loga isuviše asocira na onaj u Srbiji, što im izaziva momentalni uslovni refleks.

Ne radi se tu ni o brizi za istorijskim kontinuitetom, niti njegovanju kulture sjećanja na ne baš ukorijenjenu demokratsku i parlamentarnu tradiciju, već o afektivnom nagonu da se napravi otklon od svega što ima veze ili podsjeća na Srbe. U ovakvim situacijama, uzaludno je pokušavati racionalizovati diskurs ili posezati za argumentacijom logičkog tipa, kako je predloženi logo urađen u maniru onih koji simbolizuju hrvatski Sabor ili američku Bijelu kuću. To nije nešto, što su oni spremni da čuju, procesuiraju i eventualno preispitaju svoje polazne stavove, jer je isuviše strasti u njima za sveže pronađenim artizmom.

Zato, kao sledeću temu, u sličnom duhu, neka pokrenu debatu o ’’Dekonstrukciji države kroz poststrukturalizam’’, jer je njihov doprinos tom performansu, koji su željeli da preraste u stalnu postavku, neizmjeran, zaključio je Dobrosavljević u izjavi za IN4S.

Podsjetimo, nastala je potpuna histerija, kada je na skupštinskom zasijedanju na Cetinju, šef Parlamenta predstavio nacrt za novi logo Skupštine, jer su Huter i drugari i u novom logu prepoznali „velikosrpsku agresiju.

(IN4S)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.