Dobrosavljević podržao inicijativu za povratak spomenika kralja Aleksandra na Cetinju
„Podržavam inicijativu o obnovi, povratku i postavljanju spomenika kralju Aleksandru, prvom ujedinitelju na Cetinju i mislim da je to u širem smislu veoma značajno. Bilo bi dobro da Cetinje postane jedna vrsta živog spomenika“, rekao je za IN4S portal Vladimir Dobrosavljević, politički konsultant.
Dobrosavljević dodaje da bi to trebala da bude akcija obnavljanja kulturnih spomenika prestonice Cetinje i podseća „Godine 1933. na Cetinju je izglasano da se ustupi deo zemljišta na Trgu na kome bi spomenik trebao da se postavi. Spomenik kralju Aleksandru Karađorđeviću je bio postavljen na Cetinju daleke 1937. godine, dok su ga okupatori 1941. su ga italijanski okupatori srušili, negde odmah po samoj okupaciji Crne Gore„.
Vladimir Dobrosavljević nalazi racionalna objašnjenja u smislu obnavljanja kulturne tradicije prestonice, te dodaje da „Inicijativa podizanje spomenika kralju Aleksandru Karađorđeviću ima moju potpunu podršku„.
„Podsetimo, kralj Aleksandar jeste rođen u Cetinju, potomak je i unuk Nikole Petrovića. Niko za Cetinje i za staru Crnu Goru nije više učinio u modernizaciji i izgradnji, kao vladar, kao što je to uradio Aleksandar Karađorđević. Svi razlozi ukazuju da je ovo Inicijativa od velikog kulturnog značaja“, kaže savjetnik dva značajna srpska političara – Ivana Stoilkovića, predstavnika srpskog naroda u parlamentu Sjeverne Makedonije i srpskog predstavnika u crnogorskom parlamentu, Andrije Mandića.
Dobrosavljević dodaje da su Cetinjani i Cetinje, kao sama Prestonica, predstavljeni kao izuzetno područje koje je senzibilizovano za ukus Ivana Meštrovića, velikog vajara koji je podigao spomenik kralju Aleksandru na Cetinju i Mauzolej na Cetinju.
„Jedna od neostvarenih želja Ivana Meštrovića jeste bila i podizanje Vidovdanskog Hrama na Cetinju, koja bi takođe mogla da se relizuje na Cetinju. Maketa Hrama postoji u muzeju u Kruševcu. NJegova želja je bila da se on postavi na Gazimestanu, ali pošto situacija nije takva, a Cetinje se pokazalo kao kulturna sredina koja ima sklonosti ka Meštrovićevom autorskom radu, bilo bi dobro da se Vidovdanski Hram izgradi sada na Cetinju„, zaključuje Dobrosavljević za IN4S.