Dobrosavljević: Evropljani nikad nisu imali kapaciteta, uvijek su se obraćali Vašingtonu kada je Balkan u pitanju!

0

Politički analitičar Vladimir Dobrosavljević kazao je gostujući na Happy TV da je izlaskom Velike Britanije iz EU ostala samo jedna osovina Berlin-Pariz.

„Činjenica da je već skoro deceniju i više ključna ličnost EU bila Angela Merkel i da je njeno povlačenje iz politike uslovilo predstavljanje onog prepoznatljivog lidera Evropske unije – Francuska. Oni po svom političkom opredjeljenju žele da preuzmu to. Predsjednik Makron želi da diktira tempo u EU i u interesnoj zoni EU u šta i mi spadamo. Logično je da Francuzi žele i veće prisustvo na ovom terenu.“, kazao je on.

Dobrosavljević tvrdi da je postalo jasno, nakon početka sukoba u Ukrajini, da Zapadna alijansa želi ovaj prostor da pacifikuje i da ne žele talasanje.

„U tom smislu, opet ako pogledamo i iz istorijskog iskustva pokazuje se da Evropljani nikad nisu imali kapaciteta da to sprovedu i da uvijek moraju da se obrate na drugu adresu a to je Vašington. Mislim da će na kraju Vašington biti taj koji će donijeti ključan paket akcija o tome kako će se na voom prostoru redefinisati odnosi. To vidite i iz postupaka diplomatskog kora. Američki ambasadori na prostoru zemalja Jugoistočne Evrope su glavni agitatori ulaska svih država u Otvoreni Balkan.“, tvrdi analitičar.

Dobrosavljević kaže i da postoji razlika između Pariza i Berlina u pristupu politici proširenja.

„Berlin jeste za neku vrstu proširenja ali samo kada sve bude usaglašeno sa dominantnom politikom u Evropskoj Uniji a to podrazumijeva međusobno priznanje Beograda i Prištine. Najveći skeptik proširenja je ipak Pariz. Oni imaju stav da se Unija ne treba širiti što ne znači da mi treba da odustanemo od integracija. Interesi zemalja na ovom prostoru su takvi, a izazovi koji će nas snaći je nešto što nas zalaže da budemo zajedno.“, kazao je on.

Politički analitičar kaže da će se pravi razlog izlaska Britanije iz EU saznati kad se otvore arhivi Foreign office-a i MI6-a.

„Britanija je zaključila da nakon ekonomske krize 2008 godine i načina na koji se Evropa suočila sa njom, da tu oni više nemaju interesa. Mi govorimo o jednoj staroj imperiji, kako se to nekad zvalo, carstvo u kom nikad sunce ne zalazi. Oni su uvijek imali pragmatičan odnos – ako imamo koristi, sarađujemo, ako ne, da se razilazimo.“, zaključio je.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.