Poslanik Ujedinjene Crne Gore i bivši član Savjeta za građansku kontrolu policije Vladimir Dobričanin ocijenio je za “Vijesti” da će, pored pandemije, 2020. godinu obilježiti nesvakidašnji odnos bivše Vlade prema građanima, čiji je jedini grijeh bio jer “ne misle isto kao oni”.

On je istakao da je početak litija doveo do naglog skoka kršenja osnovnih ljudskih i demokratskih prava, koje je Vlada sprovodila preko institucija koje su trebalo da se bave sprovođenjem zakona i obezbjeđivanjem poštovanja savremenih demokratskih načela.

“Nažalost, svjedoci smo da se dio policijskih struktura prema građanima, koji su samo izražavali svoje neslaganje sa kriminogenom i suštinski nedemokratskom politikom DPS-a i njenih koalicionih partnera, odnosio krajnje neprofesionalno, neprimjerno represivno, a u nekim slučajevima i na granici kriminogenog ponašanja sa elementima fizičkog nasilja”, naveo je Dobričanin.

Dobričanin je istakao da je partijska zloupotreba policijskih struktura išla do te mjere da su se sami pripadnici Uprave policije često bunili.

“Takvi ‘ispadi’ su, od tada nadležnih organa UP i MUP-a, tretirani kao izdaja države, a službenici su kažnjavani raspoređivanjem na po državu bezopasnije poslove. Ne tako rijetko, pripadnici policijskih snaga su u takvim situacijama pribjegavali davanju otkaza i odlasku u ekonomsku neizvijesnost”, dodaje on.

Dobričanin je kazao da su građani hapšeni “kao u najgora informbiroovska vremena”, te da su nepogrešivo targetirani politički aktivisti, opozicija, građanski aktivisti koji nisu bili naklonjeni režimu…

“Politička sprega DPS – tužilaštvo – UP je radila punom parom za račun političkih tajkuna tadašnje vlasti u tolikoj mjeri da je riječ demokratija u punom smislu ostala samo mrtvo slovo na papiru”, tvrdi on.

Dobričanin je kazao da je većina članova Savjeta za kontrolu rada policije obavljala svoj posao časno, ali da je bilo i “ispada koji su išli u pravcu aminovanja policijske torture i raznih zloupotreba pripadnika UP”…

Tagovi