Đurić: Na Stefanovićevom mjestu bih bez sumnje dao ostavku

0

Srpski ambasador u SAD Marko Đurić izjavio je danas da su tenzije u SNS dobra stvar, kao i da bi nesumnjivo podnio ostavku da je na mjestu ministra odbrane Nebojše Stefanovića.

– Koliko god to bila teška i neprijatna stvar, dobra vijest je da imamo konačno u Srbiji vladajuću političku stranku koja je stanju da dok je na vlasti vrši temeljno sagledavanje, analizu, kritiku i kontrolu rada svojih najviših funkcinera – rekao je Đurić na TV Prva.

Kako kaže, „pokazali smo da smo u stanju da, kada neko pređe crvene linije onoga što je moralno, zakonito i prihvatljivo ponašanje, na najvišim stranačkim organima o tome diskutujemo“.

Đurić je situaciju, prema svemu što vidi i čuje, opisao kao ugrožavanje bezbijednosti predsjednika države i članova njegove porodice, ali i jedan nemaran i neodgovoran odnos prema dužnosti za koji će, kako je kazao, nadležni organi utvrditi do čega je doveo.

Upitan da li bi glasao za smjenu ministra Stefanovića ako dođe do toga, kaže da smatra da postoji određena objektivna odgovornost o kojoj će se razgovarati. On je dodao da neće bježati od toga jer smatra da se mora rašcistiti sa štetnim pojavama u SNS, kao i da nema sumnje da bi dao ostavku na sve stranačke i državne funkcije da je na mjestu Nebojše Stefanovića.

Đurić je ukazao na to da se po prvi put od uvođenja višestranačja vrši revizija rada nekoga ko je obavljao najviše funkcije, i rekao da smatra da je to zdravo i dobro za politički život u Srbiji.

Vašingtonski sporazum

Đurić kaže da nova administracija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prihvata obaveze iz Vašingtonskog sporazuma koji je zaključen tokom mandata bivšeg predsjednika Donalda Trampa. Kaže i da je to za nas dobra vijest, „jer u tom sporazumu postoji čitav niz elemenata vezan za našu infrastrukturu, ekonomiju, zaštitu naše crkve, između ostalog i presude vezane za manastir Dečani koje treba da se primenjuju.

Ambasador je rekao i da je više puta video da se Srbija pominje u američkim mejnstrim medijima u udarnim vijestima, naročito u nedeljama kada smo odskočili po broju vakcinisanih, i da je sada naša zemlja u SAD „preovladjujuće dobra vijest“.

Kaže i da SAD imaju brojne nove prioritete unutrašnje i strane politike – žele da obnove veze sa tradicionalnim saveznicima, rade na razvoju i oporavku pandemije i slično, a da se o Balkanu govori na nešto nižim nivoima administracije i retko.

To je, ističe Đurić, dobro jer nam daje prostor za rad sa ljudima u Kongresu.

Dodaje da su SAD vrlo su zainteresovane za to da se dijalog Beograda i Prištine nastavi, ističući da je Blinken (državni sekretar SAD) javno pozvao Aljbina Kurtija da na konstruktivan nacin nastavi dijalog, ali da Priština antagonizmom ne demonstrira baš spremnost za konstruktivan odnos.

Govoreći o pritisku na Grčku da prizna takozvano Kosovo, Đurić je podsetio na to da je jedan od ključnih elemenata Vašingtonskog sporazuma moritorijum na sve akcije vezane za priznavanje Kosova.

Govoreći o potencijalnoj poseti predsednika SAD Srbiji, Đurić je istakao da u svojoj rezidenciji u Vašingtonu gotovo svaki dan ima dogadjaje na koje dolaze službenici Stejt deprtmenta i kongresmeni i da svakome od njih ne propušta da kaže da je poslednji predsednik koji je posetio Srbiju bio Džimi Karter.

On je poručio da smo mi narod koji voli da ugosti i kome bi posjeta predsjedenika SAD predstavljala veliku čast.

Ambasador Đurić se, takođe, prisetio posjete Džozefa Bajdena Srbiji prije nego što je postao predsednik SAD, rekavši da je atmosfera na sastanku njega i predsjednika Vučića bila odlična.

Na temu izvinjenja predsednika Češke Miloša Zemana Srbiji zbog bombardovanja 1999. godine, Đurić kaže da tome u američkim medijim nije pridato previše pažnje.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.