Đurđević Stamenkovski: Zavetnici spremni da budu dio Vlade; Sa SNS-om nas spaja borba za suverenitet i saradnju srpskog faktora u regionu
Predsjednica Srpske stranke Zavetnici, Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je danas da podjela na političkoj sceni Srbije više nije samo ideološka, već da je po načinu djelovanja to podjela na državotvorne snage i ekstremističke grupe.
„Probriselska opozicija se postepeno pretvara u ekstremističku grupaciju, a ekstremizam i ekstremističko djelovanje po definiciji prelaze granice održivog, normalnog i, što je najvažnije – zakonski dopuštenog. Neko, očigledno lično poimanje istine i stvarnosti, stavlja iznad normi koje uređuju društvo. Paradoks je što to rade oni koji žele da uvedu ‘normalnost’ „, rekla je ona za RTS.
Prema njenim riječima Srbija nije jedina država u kojoj se javno razmatraju takve metode političkih borbi, ali je jedina u kojoj se to čini bez ikakve odgovornosti i sankcija.
„Od izjava Miloša Jovanovića, ‘da se vlast u nekom trenutku mora smeniti sa ulice’, do izjava Biljane Stojković, Zdravka Ponoša i Zorana Lutovca o ‘fizičkom sprečavanju izbora’, postepeno se legitimiše opcija nasrtaja na institucije i uličnog prevrata. To je pokušaj da se suspenduje država i uruše institucije“, rekla je ona.
Prema njenima rečima, predstojeći izbori u Beogradu sasvim sigurno su mnogo više od lokalnih izbora. Govoreći o mogućem učešću u Pokretu za narod i državu, poručuje da joj nije važno da se dokaže da je opozicionar, nego da je prava Srpkinja.
Kada je reč o tome šta Zavetnike spaja sa SNS-om, na prvom mjestu izdvaja suverenitet i teritorijalni integritet.
„Nema članstva za lažnu državu Kosovo u međunarodnim organizacijama. Dakle, nema primjene francusko-njemačkog plana po svim njegovim tačkama. To je tačka okupljanja. Druga tačka okupljanja je zaustavljanje odliva stanovništva, borba za demografiju, dakle, borba za rađanje u Srbiji“, ističe Đurđević Stamenkovski.
Kao treću tačku ističe saradnju srpskog faktora na Balkanu, kako sa Republikom Srpskom, tako sa Srbima u Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori.
„Kako bismo na taj način, našim kulturnim, ekonomskim povezivanjem, pa i političkom saradnjom, pružili odgovor na veliku albansku ofanzivu, jer nema dileme da to što mi sada možemo da okrenemo glavu i da se pravimo da to ne postoji, to je proces koji je vrlo ozbiljan, u punoj kondiciji, sa velikom podrškom iz inostranstva i zahtijeva prosto da mi kao društvo i kao narod pružimo odgovor“, naglašava Đurđević Stamenkovski.
Na pitanje da li Zavetnici mogu da budu dio nove Vlade koja treba da se formira, Đurđević Stamenkovski kaže da su razgovarali o tome i da su spremni da preuzmu odgovornost.
„Razgovarali smo i oko toga, naš stav je jasan, mi smo spremni da preuzmemo odgovornost i da pokažemo narodu kako sprovodimo naš program u djelo, jer birači Zavetnika nisu glasali za nas da bismo sabotirali državu, već da bismo joj služili. Mi smo spremni to da učinimo. Vodimo razgovore i u tom pravcu“, navodi Đurđević Stamenkovski.