Đukanović: U 2021. EPCG ostvarila najveću dobit u istoriji
Elektroprivreda Crne Gore je, prema preliminarnim podacima, u 2021. ostvarila dobit od oko 45 miliona evra, što je najveća dobit u istoriji kompanije, kazao je predsjednik Odbora direktora te kompanije Milutin Đukanović.
„Prema nacrtu bilansa stanja i uspjeha EPCG je u 2021. ostvarila dobit od preko 45 miliona evra. To je nacrt ali ako se to i desi to će biti najveća dobit koju je EPCG ostvarila u svojoj istoriji“, kazao je Đukanović u emisiji Link na Radiju Crne Gore.
Na pitanje kako će ostvareni profit iskoristiti, Đukanović kaže da će odluka o tome tek biti donešena.
Đukanovi je najavio da će u ovoj godini kompanija uspjeti da završi investicije od preko 100 miliona evra i da pokrene investicije do gotovo pola milijarde evra.
„To su projekti Solar 3000+, odmah se nastavlja projekat 5000+ koji će koštati 100 miliona evra, oni će značiti instalaciju oko 100 megavati snage na krovovima kuća, preduzeća… Tu je i projekat vjetroelektrane Gvozd koji iznosi oko 64 miliona evra. Imamo i projekte prevođenja poplavnog talasa Zete u jezero Kropac i jezero Slano, ubijeđen sam da ćemo ove godine započeti radove. Završen je idejni pojekat za hidroelektranu Komarnica i mislim da ćemo ove godine početi sa radovima, projekat je vrijedan 300 miliona evra. Raspisali smo javni poziv za izbor konsultanta za izgradnju gasnih elektrana snage oko 400 megavata“, naveo je Đukanović u emisiji Link na Radiju Crne Gore.
Cijene i snabdijevanje stabilni
Stabilno snabdijevanje strujom i stabilne cijene električne energije u Crnoj Gori prema riječima Đukanovića dugujemo dobrom splaniranju i racionalnom i odgovornom ponašanju kompanije.
Podsjeća da cijene energenata na svjetskim tržištima rastu, ali, kako dodaje, ako se posluje odgovorno i planira dobro, to će se reflektovati na sve u Crnoj Gori.
„Mi smo ponosni što u ovakvoj elektroenergetskoj krizi nijesmo posegli za povećanjem električne energije. Naprotiv, od maja 2021. sve uredne platiše imaju popust od gotovo 13%“, navodi Đukanović.
Sistem devastiran
On ističe da je energetski sektor u Crnoj Gori je potpuno devastiran.
„Da se razmišljalo strateški trebalo je graditi nove energetske objekte i danas bi Crna Gora mogla da ubira ogromne benefite od proizvodnje eletrične energije“, kazao je Đukanović.
Kao primjer odgovornog ponašanja kompanije Đukanović navodi i da je EPCG uspjela da ostvari da TE Pljevlja ima najduži neprekidni rad od kada postoji.
„Preko 164 dana nije bilo problema, racionalno smo raspolagli i sa hidropotencijalom, a znate da je hodrologija loša“, kazao je Đukanović.
Poručuje da Crna Gora nema boljeg proizvoda od električne energije. Taj proizvod je, ističe, konkurentan na svim berzama.
Finansiranje
Predsjednik Odbora direktora EPCG kaže da problema za finansiranje projekata nema. Samo je, kaže, pitanje da li će se kredit vratiti za 5, 7 ili više godina.
„Važno će biti kako finansirati Komarnicu. U krajnjem i ona će isplatiti sebe ali očekujemo i grantove evropskih fondova“, kazao je Đukanović.
Da je u januaru radio KAP, EPCG bi poslovala sa gubitkom
Predsjednik Odbora direktora EPCG je kazao i da je 30% električne energije koju je EPCG isporučivala KAP-u već prodata i dodao da će po tom osnovu EPCG prihodovati preko 30 miliona evra.
„Da je u januaru radio KAP, EPCG bi u tom mjesecu poslovala sa gubitkom i morala da uvozi struju. U sadašnjoj situaciji EPCG će u januaru ostvariti dobit od 20 miliona evra. To nije dobit EPCG. To je dobit građana. Mislim da smo donijeli dobru poslovnu odluku što se tiče KAP-a u suprotnom bili bi ugroženi i EPCG i KAP“, ističe Đukanović.
EPCG je, dodaje, spremna da učestvuje u socijalnom programu za radnike KAP-a čak i da zaposli određeni broj njih. Ipak, dodaje, vlasnik EPCG je država.
„Država je ta koja može da dio sredstva usmjeri na saniranje socijalnih projekata radnika KAP-a. Mi bi isplatitili zarade radnicima KAP-a koji su ostali bez posla ali procedura je takva da država može da povuče dio dobiti EPCG i servisira njihove socijalne potrebe“, objasnio je Đukanović.
Najavio je da će u EPCG i njenim ćerkama firmama biti otvoreno na stotine novih radnih mjesta i dodao da je EPCG spremna za dogovor i pomoć radnicima KAP-a.
Govoreći o zaradama u kompaniji Đukanović je kazao da ona nije povećana 11 godina i, kako je kazao, uzimajući u obzir sva dešavanja kompanija je odlučila da poveća zarade zaposlenima 12,44% koje, dodaje, ne važi za predsjednika Odbora direktora, izvršnog direktora dok je, kaže, povećanje za izvršni menadžment značajno manje.
Bravo za Rovcanina bravo za Vas Djukanovicu