Lider Pokreta Evropa sad Milojko Spajić napravio je ozbiljnu štetu sebi i partiji skandalom oko svog srpskog državljanstva, ali je i uprkos tome, kandidat DPS-a na predstojećim predsjedničkim izborima, ma ko to bio, i dalje daleko od pobjede, ocijenila je profesorica Univerziteta Donja Gorica (UDG) Nikoleta Đukanović.
Đukanović za „Vijesti“ je kazala da bi DPS bio u znatno boljoj situaciji ako Spajićeva kandidatura za predsjednika ne bi bila potvrđena.
„Nisam sigurna da ova dešavanja mogu DPS-u i (Milu) Đukanoviću donijeti pobjedu… Međutim, i u slučaju da Spajić ne bude kandidat, pitanje je koga će Evropa sad podržati na izborima, od čega može zavisiti uspjeh DPS-ovog kandidata, iako bi za DPS umnogome bila povoljnija situacija da kandidatura Spajića ne bude potvrđena“, rekla je Đukanović.
Ona smatra da Spajić nije dužan da se građanima izvini, nego da bude odgovoran – za obmanjivanje javnosti, ali i za nezakonita postupanja.
„Ako budemo i u narednom periodu gradili društvo tako što će se političari građanima eventualno izviniti, umjesto što će snositi potpunu odgovornost za svoje postupke, nećemo daleko stići u procesu demokratizacije društva, već ćemo i dalje biti kvazidemokratija čiji se nosioci vlasti igraju demokratije, dok građani ispaštaju zbog njihovih rezultata oličenih u političkoj nestabilnosti i ekonomskoj nesigurnosti“, kazala je Đukanović.
Prema njenom mišljenu, Spajić i njegova partija, očigledno, neće odustati od korišćenja gotovo svih sredstava da do kandidature dođu, uključujući i nepoštovanje zakona.
„Čini se da će, u slučaju da se kandidatura ne potvrdi, biti skloni i vrlo svjesnom ometanju izbornog procesa kako bi onemogućili primjenu procedura predviđenih zakonom. S druge strane, DPS još ne imenuje kandidata, jer čeka odvijanje situacije oko kandidature Spajića, kao najozbiljnijeg oponenta aktuelnom predsjedniku države“, rekla je Đukanović.
Ona ocjenjuje da aktuelna dešavanja ukazuju na to da nova lica i partije na političkoj sceni nisu puno drugačije od onih koje su tu bili tri decenije, „sudeći po naklonjenosti nedemokratskom i netransparentnom djelovanju, zarobljavanju institucija (primjer izbora sudija Ustavnog suda), neispunjavanju obećanja datih građanima, nepostojanju političke volje da se proces evropskih integracija ubrza, te pribjegavanju nezakonitim radnjama, poput nepotizma, partijskog zapošljavanja, zloupotrebi državnih resursa u predizborne svrhe (primjer trenutnih aktivnosti ministara u Vladi koji su počeli i kampanju za parlamentarne izbore, ne samo predsjedničke) i sl“.
„Interesantno je i napomenuti da su dosadašnje kandidature pokazale da partije u Crnoj Gori ne podržavaju predlaganje nestranačkih kandidata, ne zbog bojazni da će ostvariti lošiji rezultat od aktivnih političkih članova, već iz razloga što takvog kandidata neće moći kontrolisati, ni poziciju predsjednika koristiti za jačanje partijske infrastrukre“, zaključila je Đukanović.