Dimić: Pokušaj političke revizije istorije u Evropi, moguć je samo uz podršku vrha Njemačke!

0

Na djelu je opšta revizija istorije koja nema nikakvu dodirnu tačku sa znanjem i onim što bi istorija trebalo da bude, a to je nauka o prošlosti, kaže za Sputnjik istoričar i redovni član SANU-a Ljubodrag Dimić, povodom namjere nemačkog ministarstva odbrane da oda počast nacističkim zločincima.

Nakon bure kritika Ministarstvo odbrane Njemačke odustalo je od odluke da bivše pripadnike Vermahta i SS trupa uključi u spisak primjera za uzor.

„Još jednom smo pogledali formulacije i povlačimo ih. Dopune su povučene“ , rekao je novinarima portparol ministarstva Arne Kolac.

Po mišljenju Dimića, čitav slučaj je rezultat pokušaja revizije istorije koja nije moguća bez političke dozvole, ili možda podrške ili čak političke narudžbine, a sa ciljem da se na neki način već sjutra realizuju neki poslovi koji imaju mnogo zajedničkog sa onim što je Njemačka željela 1939. godine.

U okviru te revizije istorije mora da stoji politika i ona nije moguća kao čin pojedinca, jer čin pojedinca ne bi bio primijećen, smatra Dimić.

„Pokušaj revizije istorije tako važne i tako bolne za Evropu, moguć je samo uz podršku vrha Njemačke. A to znači da je Njemačka revidirala svojih 70 godina istorije posle Drugog svjetskog rata i da je opet na istim polazištima ili stavovima kao što je bila 1939. godine kad je taj rat započeo ili 1933. kad je Adolf Hitler došao na vlast i kad je počeo da se razvija taj koncept koji je mnoge evropske narode, a Srbe podjednako kao i Ruse, stavio u kategoriju onih nad kojima treba izvršiti genocid“ , kazao je Dimić.

Dimić ukazuje da i na slične opasne trendove u drugim evropskim državama.

„Možemo da kažemo da ni ostale evropske države nisu daleko od toga. Nažalost. A kad kažemo ostale evropske države, mislim na države Zapadne Evrope i u tim državama Zapadne Evrope sve su bile sem jedne pod Moskvom, 1941. godine. Tako da u istoriji postoje činjenice, postoje pojave, a ovo je pojava fašizma. Postoje i procesi koji istim tim činjenicama i pojavama daju smisao. Prema tome, ako gledamo to iz šireg ugla i posmatramo proces, on vodi istom cilju kakav je bio 1941, odnosno 1939. kad je počeo rat, kakav je bio i 1914. kad je počeo Prvi svetski rat i tu se ništa od tog njemačkog militarizma nije promijenilo“ , naglasio je akademik.

Dimić objašnjava da svako sticanje znanja o prošlosti na neki način vrši reviziju onoga što smo do tada znali, međutim postoji nešto što je naučna revizija i ono što je politička revizija istorije, objašnjava Dimić.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.