Dilema manjinskih naroda: Ako bojkotuju popis gube li svoj manjinski status?

0

Nijedna od partija manjinskih naroda se nije oglašavala povodom predstojećeg popisa stanovništva u Crnoj Gori, a pored činjenice da su njihova vijeća pozvala na odlaganje popisa, nije poznato da li će ga isti i bojkotovati.

Demokratska partija socijalista prošle nedjelje je saopštila da kreće u kampanju bojkota popisa stanovništva tvrdeći da se pokušava sprovesti etnički inžinjering od strane nove vladajuće većine. Ne zalazeći u kompletnu apsurdnost tih tvrdnji, ipak je interesantno posmatrati kakvu će pozicije stranke manjinskih naroda zauzeti.

Naime, popis stanovništva bi trebao da bude ključna stvar u demokratskom procesu jedne države, a preko popisa bi se znalo i koliko ima pripadnika manjinskih naroda u Crnoj Gori. Samim tim brojem i definisanjem, mogu se ostvariti i posebna prava koja manjinski narodi imaju, u odnosu na druge.

Prema Zakonu o manjinskim pravima i slobodama, čijih prvih nekoliko članova možete ispod pročitati, jasno je da je popis jedna od ključnih stavki koja, iako se ne pominje u Zakonu, definiše određenu grupaciju ljudi sa određenog prostora kao manjinski narod.

Prema tome, postavlja se pitanje kako riješiti problem potencijalnog bojkota od strane manjinskih naroda. Faktički, u Crnoj Gori bi onda živio samo dio njenog stanovništva, možda čak i bez manjinskih naroda i to se ne bi moglo definisati, kako istorijski tako i politički. Bojkot popisa, kakav god bio razlog za to, a razlog je paranoja Mila Đukanovića i njegovih poslušnika, je de facto antidržavnički čin koji se sprovodi pod palicom Demokratske partije socijalista. Pozicija manjinskih naroda ostaje da se vidi u narednom periodu.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.